Türk İslam Ülküsü 1Seyyid Ahmet Arvâsî

·
Okunma
·
Beğeni
·
945
Gösterim
Adı:
Türk İslam Ülküsü 1
Alt başlık:
Bütün Eserleri 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
444
ISBN:
9786055965242
Yayınevi:
Bilgeoğuz Yayınları
Arvasi Hoca'nın kaleme aldığı eserleri incelediğimizde bütün gayretinin imanlı bir gençlik yetişmesini esas aldığını görürüz. Bunun için çırpınmış, bunun için kafa yormuş ve aramızdan ayrılana kadar da bu istikametini asla bozmamıştır.Bu hususta başkaları ikbal peşinde koşarken Arvasi Hoca "gözünü büyük" ideale dikmiş, bunun gerçekleşmesi için çaba sart etmiştir.
Biraz ilmihal ağırlıklı bir kitap olmuş.

Yinede keskin ifadeler ile ülküyü de betimlemiş. Altını çizdiğim önemli gördüğüm yer sayısı oldukça fazla

Türk Milletinin neden milliyetçi neden müslüman olması gerektiğini neden ırkçı veya dinsiz olmaması gerektiğini uzun olarak anlatmış.

Sosylojik açı gibi çeşitli bakışlar ile de konuyu zenginleştirmiş.

Ülkü sahibi bireylerin okuması gereken bir kitap.
İnsan psikolojisi ve gelenekten geleceğe geçiş için benzersiz bir kitap. İnsanın günlük yaşamda psikolojisi için olumlu gelişim sağlayan ve günlük yaşamda ki cesareti, heyecanı arttıran ve olumlu-pozitif düşünceyi güncel tutan eşsiz bir eser...

Benzer kitaplar

"Mukaddes hareket, mübarek mânâ,
Türk-İslâm ülküsü büyür yan yana!"
demiş üstad Abdurrahim Karakoç, tam da onun dediği gibi yan yana birbirinden ayrı olmayan bilakis birbiriyle bütünlük içinde olan iki kavramdır Türklük ve İslâmiyet.
Seyit Ahmet Arvasi üç kitaptan oluşan bu serinin ilk kitabında bir çok konuya değinmiş ve bu konuları Türk - İslâm çerçevesi içerisinde incelemiş. Kitapta felsefe, psikoloji, sosyoloji, kültür, ahlâk ve sanata dair meseleleri açık bir biçimde ele almış. Kitap sade ve anlaşılır fakat ele aldığı konular itibariyle biraz ağır ve yavaş ilerliyor. (En azından benim için öyle oldu.) Ben okuduğum kitabın yanında ikinci bir kitap olarak okudum ve faydalandım. Okumak isteyenlerin de bir çok konuda faydalanacaklarını düşündüğüm bir eser.
İçerisinde bulunduğu toplum, bu toplumun gündemi insan hayatı üzerinde ufak ya da büyük bir çok etki oluşturur. Konuştuğu konudan tutun da okuduğu kitaba kadar pek çok alanda insanı etkiler, yönlendirir.
Ülkemizde ve dünyada yaşanan sosyo-politik meselelerde giderek yaygınlaşan milliyetçi kadroların etkinliği de temel duruşumuz İslam'da milliyetçiliğin yeri nedir ? diye düşünmeye sevk etti beni. Bir yerden başlamak için kavramları özelleştirdiğimde ise Türk - İslam, Türk - İslam deyince Arvasi çıktı karşıma.
Kitaba gelecek olursak yazar, Türk- İslam fikriyatının sosyolojik bakış acısını anlatmış genel olarak kitapta. Dine, insanlara, milletlere, devletlere,sosyal sınıflara... karşı Türk - İslam ülkücülerini duruşlarının ve bakış açılarının nasıl olması gerektiğine değinmiş.
İslamiyette milliyetçiliğin yerine değindiği kısımların benim açımdan tatmin ve ikna edici olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında bazı incelemelerde okuduğumun aksine eserin dili son derece açık ve anlaşılır evet bazı bölümler için temel bir sosyoloji birikimi gerekiyor ancak asla üst düzey değil.
Son olarak milliyetçiliği ırkçı söylemlerle kirletmeye çalışan kafatasçı zihniyete iyi bir cevap niteliğinde bu eser. Ancak nihai fikrim her düşüncesini İslam çerçevesinde çizmiş olmasına rağmen Arvasi'nin fikirlerinin bir yanıyla ham kaldığı yönünde. Doğru ama Ham. Kendisinin değimiyle <alemşümul> bir ideal etrafında yetirememiş sanki..
Biz ondan razıyız, Allah da razı olsun.
Bizler arasına nifak tohumu ekmek isteyenlere karşı,biz Türk gençliğine rehber olacak bir yapıt ve kişilik.Arvasi ' nin fikir dünyası incelenmeli.Muhakkak ki bir şeyler katacaktır.
Türk Milliyetçilerinin ve ülkücü gençliğin el kitabı. İçindekiler günümüzün problemlerine ışık tutan kitaplar.
Her anlamda bütün türk gençlerimizin okumasını ve paylaşmasını temenni ederim. Büyük türk milletinin uyanış vakti gelmedimi . Biz bu vatan için hiç tereddüt yaşamadık
DÜNYANIN EN GEREKSİZ KİTAPLARINDAN BİRİ. BABAM MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR OLDUĞU İÇİN KİTAPLIĞINDA BULUNAN OKURKEN KEŞKE HEMEN BİR AN ÖNCE BİTSİN DEDİĞİM KİTAP. bence okumasanız da olur. tabii siz bilirsiniz
Şeriat ve tasavvuf, İslâm dininin, bir mü'mini, dıştan kuşatması ve içten fethetmesidir. Şeriat ile disipline olan Müslüman tasavvuf ile vicdanîleşir. Bunlar zıt şeyler değildir. Birbirini tamamlayan <şekil> ve <muhtevadan> ibarettir. Bu sebepten Müslümanların <şeriatçı> ve <tarikatçı> adı altında bölünmesine çalışanlar, gaflet içinde değillerse ihanet halindedirler.
Eğitilmiş her insan, etkilenmiş ve bu etkileri şahsiyetinde yeni bir terkibe ulaştırmış kimsedir; dolayısı ile kendinden çok cemiyetin mahsulüdür, insanın, kendi şahsiyetinde çok az payı vardır. Hürriyet, yoksa bu payın adı mı?
Şerefli bir asker, giydiği <üniformadan> utanmaz. Müslüman kadın da mukaddes bir savaşçı olduğunu asla unutmamalıdır.
İnsanın acıkması, sadece midenin acıkması veya bir elementler dengesinin bozulması tarzında ele alınamaz ki. İnsanın kalbi de, kafası da acıkır. İnsan ekmek kadar sevgiye, saygıya, hürriyete, din, ahlâk ve sanata da muhtaçtır.
Artık yeter; galiba yeniden doğamanın zamanı geldi. Şanlı tarihimiz yeni bir doğuşa hazırlanıyor. Büğe Kağan'ın narasını işitir gibi oluyoruz. Tuğrul Bey'in <Sultan'ül Müslimin> ilan edildiği güne, Muhammed Alparslan'ın <atının kuyruğunu bizzat düğüm yaptığı> güne, Osman Gazi'nin <göğüsünden yükselen ve dünyayı kaplayan çınar rüyasını gördüğü> güne, Fatih'in yeni terleyen bıyıkları ve gencecik sakalı ile hilal kaşları arasından İstanbul'a baktığı güne, Yavuz Sultan Selim Han'ın <Rasul-i Ekrem'in vekili olmaya karar verdiği> güne benzer bir şeyler olacak galiba. Aman Allah'ım ne güzel ümit bu. Hayır hayır <yeniden diriliş> gibi bir şey. Bizi, yeniden dirilt Allah'ım!
Türk-İslâm kültürüne, Türk-İslâm medeniyetine, Türk-İslâm ülküsüne bağlı, Türklük şuur ve vakarına, İslâm imân, aşk, ahlâk ve aksiyonuna sahip, Türklüğü bedeni, İslâmiyeti ruhu bilen, milletini teknolojik hamlelerle dünyanın bir numaralı devleti yapmak özlemi ile çırpınan, dünya Türklüğünün, İslâm dünyasının ve bütün mazlum milletlerin ümidi olmaya namzet bir gençlik yetiştirmekten başka çaremiz yoktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türk İslam Ülküsü 1
Alt başlık:
Bütün Eserleri 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
444
ISBN:
9786055965242
Yayınevi:
Bilgeoğuz Yayınları
Arvasi Hoca'nın kaleme aldığı eserleri incelediğimizde bütün gayretinin imanlı bir gençlik yetişmesini esas aldığını görürüz. Bunun için çırpınmış, bunun için kafa yormuş ve aramızdan ayrılana kadar da bu istikametini asla bozmamıştır.Bu hususta başkaları ikbal peşinde koşarken Arvasi Hoca "gözünü büyük" ideale dikmiş, bunun gerçekleşmesi için çaba sart etmiştir.

Kitabı okuyanlar 44 okur

  • Muzaffer Ç.
  • Onuncu Köy Sakini
  • Hasan Ali Dinçkan
  • Yûsuf Sâki
  • Null
  • recep çirci
  • Aşkın Güler
  • Özcan
  • Yasin Akce
  • Mehmet Turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%15.8
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%36.8
45-54 Yaş
%15.8
55-64 Yaş
%5.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%15.9
Erkek
%84.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%70.6 (12)
9
%5.9 (1)
8
%11.8 (2)
7
%11.8 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0