Türk Kültürü

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
436 gösterim
Ey Türk, Oğuz Beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, Ey Türk Milleti senin ilini ve töreni kim bozabilir? BİLGE KAĞAN (M.S.683-734)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2007
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789756618608
 • Yayınevi:
  IQ Kültür Sanat Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Volkan Türüdü 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk Kültürü gibi derin bir konuya kapsamlı bir bakış sağlayan kitabın, 2003 baskısıydı okuduğum. Kulak dolgunluğu derecesinde bildiğim ve bilmediğim pekçok konuyu buldum. Değerli Türk Tarihi uzmanlarının kendileri ve çalışmaları hakkında da bilgiler vermesi, benzer başka kitaplar okumak isteyenler için faydalı olmuş.

Özellikle 410. sayfada belirtilen,"Türk tarihini, sadece savaşların tarihinden kurtarıp, böyle maddi kültür vasıtalarına (aynı paragrafda, Türklerde araba kullanımına atıfda bulunuluyor) dayandırmak zamanı çoktan gelmiştir" fikrine canıgönülden katılıyorum.

Şehreküstü, tek kişilik hamam, vakıf düşüncesi ve Oğuz destanıyla ilgili ayrıntılı bilgileri ilginç buldum.

Bununla birlikte, kitapda hissetiğim, Türklerin Anadoluya gelişlerini 1071 yılına dayandırma geleneği benim için artık tatmin edici değil. Anadolu topraklarında binlerce yıllık Türk varlığı artık biliniyor. Türk adı ortaya çıkmazdan önce, Türkçe'nin erken evrelerini konuşan halklar Türk kabul edilir. Dilimiz, bizi tarihe ve diğer Türk toplumlarına bağlayan en önemli araç. Bununla ilgili son bulguların yorumlarını da görmek isterdim.

Konuya ilgiyi arttırmak amacıyla, kitabın ilerki baskılarının, Türkçe sözcük oranı yüksek ve daha görsel olmasını (görsellerin olduğu sayfaların daha kaliteli kağıda basılması gibi) yazardan dilerim.