Türk Kültüründe Yönetmek Yerel Değerlerle Küresel Başarılar Kazanmak

7,8/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
487 gösterim
Batı dillerinde "vefa", "hatır", "gönül" kelimelerinin karşılığı yoktur. Çünkü bu dillere kaynaklık eden kültürlerde bu kavramlar yoktur. Buna karşılık "vizyon", "misyon", "strateji", "plan" kavramlarının karşılığı da bizim dilimizde bulunmaz. Bizim geleneğimize göre "kervan yolda düzülür," istim arkadan gelir."

Bir kültürün düşünme biçimini yansıtan dil psikolojisi, bu tür kavramların oluşmasının ya da oluşmamasının nedenlerini ve bugünkü hayata olan izdüşümlerini ortaya koymaktadır. Bu kitap, aynı dil psikolojisi gibi, Türk iş dünyasının kendi kültür değerlerinden nasıl etkilendiğini araştırmakta ve bu değerleri dikkate alan bir liderin hem ülke çapında hem de dünyada nasıl başarılı olacağını göstermeyi amaçlamaktadır. Çünkü iş hayatında başarı, yaygın şekilde özenildiği ve uygulanmaya çalışıldığı gibi, ithal süreç ve ölçütleri olduğu gibi kullanarak değil, bunları kendi kültürünün tarzına ve dokusuna uyarlayıp hayata geçirerek kazanılır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 2 Alıntı

Eğitim çalışmalarımızda yer verdiğimiz şu yaklaşım, bu konudaki yaygın görüşlerden biridir: "sonucu değiştiren davranış, liderlik davranışıdır. Lider etkiler, etki yaratır ve başkaları aracılığıyla sürekliliği olan iyi sonuçlar alır." Bu açıdan bakınca, kurumun en alt düzeyindeki kişiden de liderlik davranışı beklenebilir.

Türk Kültüründe Yönetmek, Acar Baltaş (Sayfa 13 - Remzi)Türk Kültüründe Yönetmek, Acar Baltaş (Sayfa 13 - Remzi)

Gerek kamu gerek özel sektördeki yöneticilerle ilgili yapılan çalışmalar, bu yöneticilerin kendilerinden ortalama on yaş genç astlarından daha iyi eğitimli ve daha yetenekli olduklarını gösteren bir bulgu ortaya koyamamıştır.

Türk Kültüründe Yönetmek, Acar Baltaş (Sayfa 97 - Remzi)Türk Kültüründe Yönetmek, Acar Baltaş (Sayfa 97 - Remzi)