Türk Masalları

8,5/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
3 beğeni  · 
900 gösterim
"Bir varmış bir yokmuş. Zaman zaman içinde kalbur saman içinde. Deve tellal iken, horoz imam iken, manda berber iken; annem kaşıkta, babam beşikte iken... ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, babam düştü beşikten, alnını yardı eşikten... annem kaptı maşayı, babam kaptı küreği, gösterdiler bana kapı arkasındaki köşeyi... Çoğu zaman bu sözlerle aralanır masal âleminin kapıları. Develer tellal olur, pireler berber. Bir dudağı yerde bir dudağı gökte araplar darda kalanın yardımına koşar. Demirden elbiselerini kuşanan acar delikanlılar Kafdağı`nın ardına yollara düşer. Az gidilir uz gidilir. Dere tepe düz gidilir. Altı ay bir güz gidilir. Yedi kat yer altının, on yedi kat gökyüzünün ejderhaları gözü pek yiğitlerin karşısına dikilir. Ayın on dördü gibi güzel, ay gibi ışıldayan, güneş gibi parlayan padişah kızları kırk gün kırk gece düğünle muratlarına erer. Onlar erer muradına biz çıkarız kerevetine... Naki Tezel hem bir halk bilimci hem de masallarımızın yok olup gitmeden toplanmasını zaruri bir ödev olarak gören bir masal derleyicisi. Tezel`ia 1933-1958 yıllan arasında, yurdun çeşitli yerlerinden büyük bir titizlikle derlediği 54 Türk Masalının yer aldığı bu eşsiz çalışma her yaştan masal severler için eşsiz bir kaynak.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789944425803
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Gülcan Saygılı 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çocukken evimizde bulunan tek masal kitabıydı. İki ciltti o zaman. Her masalı kimbilir kaç defa okumuşumdur. Yeri çok farklıdır bizim için.

Sevil oğuz 
12 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluğumda çok sevdiğim bir abim 2 cilt halinde hediye etmişti bu kitabı. Kitaplığımın baş köşesinde durur hala. Her çocuğa alınması, okunması, okutulması gereken muhteşem bir masal kitabı.

vurkan i 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayal gücünü zorlayan edebi zevki güçlendiren en güzel masal örnekleri.

Kitaptan 1 Alıntı