Türk Medeniyeti Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.502
Gösterim
Adı:
Türk Medeniyeti Tarihi
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Bakanlığı Yayınları
391 syf.
·Puan vermedi
Ziya Gökalp, Türk kültürünün ulusal nitelikler kazanması gerekliliği üzerinde önemle duran ve bu konuda özgün deneme ve araştırmalarıyla konuya yeni bir boyut getiren çağdaş düşünürlerimizdendir.
Çağdaş düşüncelerden yararlanarak toplumumuzu ulusçuluk bilincini aşılanmış , toplumsal sorunlara bilimsel yöntemlerle çözüm yolları aramış, siyasal alanda da ulusal devlet kavurmanın ve olgusunun yerleşmesini büyük katkıda bulunmuştur.
431 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Ziya Gökalp için söylenecek cümlem ; Ya Türkçü ya Tarihçi olunacak yoksa bu kitap okunmayacak. Yazarı okumak ve anlamak bunun dışında zor ve sıkıcı gelebilir. Tarih biraz böyledir.
Türk Tarihi detaylanıp anlatılıyor. Bu devirde benim yaş grubumun okumayıp övündüğü yazarlardan olur kendisi.
Herkese iyi okumalar, dili ağır ancak okunması gereken kitaplardan ..
Türk medeniyet ve kültürü hakkında derin bilgiler veren bir kitap. Yazıldığı dönemin ağır dilinden arındırılmaya çalışılmış ama etkisi devam ediyor. Verdiği bilgiler çok iyi güzel bir kaynak olarak değerlendiriyorum. Parça parça olarak anlatılması güzel olmuş. Altı çizilecek sayfası katlanacak çok önemli bölümleri var.
431 syf.
Ziya Gökalp'in sosyoloji alanındaki çalışmalarla bugün rahat bir akademik hayat geçirebiliyoruz. Bu sebeple ne kadar minnet duysak azdır.

Türk Medeniyet Tarihi'ni ilk basımdan okumuştum, yeni basımlardan habersizim. Oldukça güzel tasvir ve anlatımı var. Medeniyet, Türk Medeniyeti, Türk Dini, Türk Töresi, Türk Yaşayışı,Eski Türklerde Mantık gibi konular mevcut. Bulma imkanınız varsa Türk Kültür Yayınları baskısını öneririm. Eski kitap kokusu çok başkadır :)
431 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10 puan
Türk kültürünün, medeniyetinin tüm noktalarına vurgu yapılarak yazılmış detaylı bir çalışmanın ürünü.Bazı bilgiler gereksiz gelse bile genel olarak Türklerin yaşayış şekli, kadın - erkek eşitliği ve Türklerin atalarının inanışları, aile yapıları ilmek ilmek kitaba işlenmiş. Günümüzde dahi aşılamayan bir eserdir.
431 syf.
·2 günde
Kitap İslamiyet Öncesi Türk aile yapısını,devletini,dinini,ekonomisini anlatıyor.
Hakanların hakiki zevceleri melike sıfatını da taşırlardı. Melikenin Türkçedeki karşılığı türkan kelimesidir.
Türk milleti başka milletlere benzemezdi. Başına bir kahraman gelirse, siyasette ve medeniyette, birdenbire parlar, siyasi ve medeni seviyesi birdenbire yükselirdi. Başında bir kahraman bulunmazsa bölünmeye ve gerilemeye başlardı. Gerilemeye başlayınca da bir an içinde sönüp giderdi.
Ziya Gökalp
Sayfa 35 - Ötüken Neşriyat
Kun kelimesi Türk ve Türkçe olduklarında şüphe bulunmayan Ergenekon ve Orkun=Orhun gibi tabirlerin içine lisani bir unsur olarak girmiştir. O halde Hiyung-Nu ve Hun tabirlerinin aslı, Türkçe Kun kelimesi olduğuna, dolayısıyla bu eski Türk kavminin Türklerin kendilerince Kun adıyla adlandığına hükmedebiliriz.
Eski Türklerde kadın tabu olmadığından ve bilakis erkeğin tamamlayıcısı bulunduğundan, kadınsız hiç bir iş görülemezdi. Hükümdar emirnameleri yalnız "Hakan emrediyor ki" diye başlamışsa geçerli olmazdı. Devletlerin elçileri de, yalnız hakanın huzuruna çıkamazlardı. Hakan sağda ve hatun solda oturmak üzere, ikisinin müşterek(ortak) huzuruna çıkabilirlerdi.
Ziya Gökalp
Sayfa 221 - Ötüken Neşriyat
Türklerce güneş kadındır, ay erkektir. Çocukların hala Ay Dede demesi Ay Ata tabirinden kalmadır.
Ziya Gökalp
Sayfa 97 - Ötüken Neşriyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türk Medeniyeti Tarihi
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Bakanlığı Yayınları

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • Furkan Kara
  • Berke Sezer
  • Faruk
  • Bengisu
  • Hasan Ali KÜÇÜKBALLI

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0