1000Kitap Logosu
Türk Resminin Öncüleri
Türk Resminin Öncüleri
Türk Resminin Öncüleri

Türk Resminin Öncüleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
10.0
1 Kişi
6
Okunma
1
Beğeni
329
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Deffter Yayınları · 2009 · Karton kapak · 9786054236008
Diğer baskılar
Türk Resminin Öncüleri
Türk Resminin Öncüleri
Türk Resminin Öncüleri, Osman Hamdi Bey ve Şeker Ahmet Paşa başta olmak üzere ellili yıllara dek Türk resminin modernleşmesinde katkısı olan ressamların sanat ve resim anlayışlarını farklı tablolar eşliğinde, karşılaştırmalı olarak inceliyor. Batıda eğitim almış ressamların tablolarında görülen Batı etkisi, bizzat hocalarının tablolarıyla karşılaştırılıyor. Osman Hamdi’nin Kaplumbağa Terbiyecisi, Mihrab ve İki Müzisyen Kız adlı tabloları teknik ve içerik özellikleriyle tüm ayrıntılarıyla okurla buluşuyor. Kitap ayrıca Hoca Ali Rıza, Feyhaman Duran, Elif Naci, Namık İsmail ve çok sayıda ilk dönem Türk ressamına yer veriyor.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺57,1

Alıntılar

Hatice
bir alıntı ekledi.
Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey’in ışığı ve renkleri en iyi kullandığı, sıcak ve soğuk renklerin canlı tonlarını ustaca bir araya getirdiği, plastik değeri hatırı sayılır derecede yüksek bir tablosu. Oysa tuvalden yansıyan renklerin bu kadar yalın ve dar bir alanda kullanılması son derece riskli bir durumdur; resmi bir anda oryantalist resimlerin en pespayesi haline getirebilirdi. Tablonun kompozisyon düzeniyse dikey bir resim için kusursuz denebilecek düzeyde.
6
Hatice
bir alıntı ekledi.
Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey’le aynı dönemde Paris’te resim eğitimi alan isimlerden biri. O da Gerome ve Boulanger’nin öğrencilerindendir. Ancak Şeker Ahmet, Osman Hamdi Bey gibi oryantalist resme yönelmez. Her ne kadar akademik eğitim alsa da, akademiden bağımsız toplulukların sanatına ilgi duyar.
4