Türk Siyasi Tarihi

10,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
85 gösterim
Türkiye'de siyasi tarih çalışmaları dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri, sahasının duayeni olan Prof. Dr. Fahir Armaoğlu. Onun engin bilgilerinin ve tecrübelerinin ışığında ortaya çıkmış akademik çalışmalarından derlenen Türk Siyasi Tarihi, imparatorluk mirasından Kıbrıs meselesine dek tarihimizin en kritik meselelerini yeniden gündeme taşıyor...

Prof. Dr. Fahir Armaoğlu kitabın ilk bölümünde imparatorluk mirasını değerlendirerek çok uluslu Osmanlı İmparatorluğu'nu yorumluyor ve hemen ardından ikinci bölümde Milli Mücadele yıllarını ele alıyor. İstanbul'un İşgali ve Oniki Ada Meselesi gibi hâlâ önemini koruyan konular, belgeler ışığında okuyucuya sunuluyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren birçok tartışmaya sebep olan laiklik konusu, kitabın üçüncü bölümünü oluşturuyor. Hilafet'in dış cephesinden Türkiye'deki Amerikan okulları krizine kadar Prof. Dr. Fahir Armaoğlu laikliği en hassas noktalarıyla yorumluyor.

Kitabın son bölümünde Kıbrıs meselesi tüm hatlarıyla tartışmaya açılıyor. Kıbrıs'ın stratejik önemi, 1955-56 yıllarında Türk hükümetinin tavrı, Türk-Yunan münasebeti neticesinde ortaya çıkan olaylar ve Prof. Dr. Fahir Armaoğlu'nun Rauf Denktaş'la yaptığı çok önemli bir röportajla kitap sona eriyor.
Türk Siyasi Tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın siyasi tarihini merak edenler için çok önemli araştırmalara ve belgelere dayanan, siyasi unsurları ön plana alan ve geleceğe ışık tutan bir eser...
Demir Demirgil 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Prof.Dr.Fahir Armaoğlu'nun kaleme almış olduğu her ne kadar 320 sayfada Türk Siyasi Tarihi mi anlatır diye düşünenleri yanıltabilecek düzeyde kaynak araştırılması yapılmış, derleme, bilgilendirici ve objektif yorumların yapıldığı bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet Y. 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1919-1920 yıllarında manzara şudur: Bir sürü leş kargası, bir cesedin üstüne üşüşmüşler, her biri kendisi için mümkün olduğu kadar büyük parça koparmaya çalışıyor. Atatürk, bu cesedi leş kargalarının elinden kurtaracak ve ondan yepyeni bir devlet yaratacaktır.

Türk Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 42 - Kronik Kitap)Türk Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 42 - Kronik Kitap)