Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Türk Siyasi Tarihi (1700-1958)

Türk Siyasi Tarihi (1700-1958)

Osmanlı İmparatorluğunda ticari faaliyetleri ellerinde tutan gayrimüslimlerin ekserisi ticaret yaparak keselerini, ilim tahsil ederek kafalarını doldurmuşlar.
Müslüman olan halk ise genel olarak çiftçilik çobanlık ediyordu. Lüzum hasıl oldugu zaman, eyalet askeri ismi altında askere gidiyor, senelerce serhat boylarında kan akıttıktan, can feda ettikten sonra köyüne, kasabasına dönüyordu. Geldiği zaman hanesini harap olmuş, çiftini bozulmuş, sürüsünü dağılmış buluyordu.
Meselelerde ilim ve fikri olgunluğu yerinde olmayan talebe geçirilmiyordu. Hatır için sınıf geçme olmadığı gibi bir ilmi rütbeden diğer bir ilmi rütbeye ancak imtihanla geçilebilirdi. Fatih 'in yeni yaptırdığı medresesinde, bir oda istediği, baş müderrisin ise "Hakkı olmayanlara hücre tahsis etmek kanun değildir." diye reddettiği meşhurdur.
Cahil ve ehliyetsiz kimse, değil devlet idare etmek, koyun bile güdemez. Zira çobanlığın da kendisine has bir ilmi vardır.
"1571 İnebahtı Hezimeti" üzerine 5-6 ayda 200'den fazla gemi inşa ederek Osmanlı donanmasını eskisinden daha kuvvetli hale getiren, zamanımızdaki Amerika tersanelerinden daha çok çalışan, daha iyi gemi inşa eden Türk tersaneleri, medreselerde okutulan müsbet ilimlerin eseri olmuştur.
2349
88 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.