Türk Tarihi Üzerinde Toplamalar

7,0/10  (19 Oy) · 
63 okunma  · 
22 beğeni  · 
485 gösterim
Türk Bu kitap H. Nihal Atsız hocanın 1933-1936 yılları arasında yazdığı makalelerin yine kendisi tarafından toplanıp yayınladığı bir "toplama"dır. Hocanın bunları, yaptığı çalışmalar henüz olgunlaşmadığı için, bir ön hazırlık olarak yayınladığını belirtmek maksadıyla "Toplamalar" ismiyle kitaplaştırdığını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. Konuyu böyle ele alınca, konunun o günden bugüne muhtelif araştırmalar ve eserlerle zenginleşmiş olduğunu, onun için de kitaptaki bilgilerin yeni veriler ışığında değerlendirilmesi gerektiğini, muhtevasındaki yanlışlıklarının, yanılgılarının, hataların bu yeni veriler doğrultusunda düzeltilmesinin, eksikliklerin tamamlanmasının, bunlara yeni bilgiler eklenmesinin yeni araştırmacıların himmetine bağlı olduğu da âşikârdır.
Biz bu çalışmayı, Atsız Hoca'nın Türk Tarihi üzerindeki çalışmasının bir başlangıcı olduğunun göstergesi olarak bilinmesi ve bir köşede unutulmaya mahkûm bırakılmaması için yayınlayıp okuyucuların ve araştırıcıların dikkatine sunuyoruz. Tarihçilerden Türk Tarihi'nin başlangıcından günümüze en mükemmel şekilde ortaya konmasında gecikildiğini görmelerini ve bu onur verici görevi bir an önce yerine getirecek gayreti göstermelerini, bunun sorumluluğunu vicdanlarında duyarak hareket etmelerini bekliyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9789754378160
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Yasin Bektaş 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hüseyin Nihal Atsız her ne kadar bir Edebiyatçı olsa da bence ayrıca iyi bir tarihçidir. Kitabın adından da anlaşıldığı üzere Türk tarihi hakkında güzel bilgilere yer verilmiş. Çeşitli yerlerde kurulan küçük Türk devletlerin aslında devlet değil Türk devletinin bir kolu olduğunu söylemektedir. Farklı Bilgi olarak Padişah 2. Murad'ın Timur'dan ferman almasına şaşırdım. Tarih üzerine neler yapılmalı temeli nasıl olmalı gibi soruların cevaplarını da bulabilirsiniz. İyi okumalar.