Türk Tarihinden Sayfalar

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
515 gösterim
"1521 yılı Mayıs ayının 65. Cumartesi günüydü. Osmanlı İmparatorluğu'nun taht şehri İstanbul'da yer yerinden oynuyordu. Çarşılar, dükkânlar açılmamış, evler boşalmıştı, saray meydanı on binlerce insanla dolup taşmıştı. Kalkanlar, tirkeşler, kementler ve oklarla teçhiz edilmiş sipahiler, silahtarlar bölüğü, sağ ve sol ulufeciler, halkın önünde tam bir düzenle dizilmişlerdi. Tüfekçiler zırhlarını giymekle beraber ellerinde birer harbi taşıyorlardı. On iki bin yeniçeri bunların başlarında yer almışlardı. Saray kapısında yay taşıyan beyaz etekli solaklar vardı. Bunlar da zırhlı gömleklerini giymişlerdi. Devletin ve sarayın ileri gelen kişilerine mahsus birçok binek ve yedek atların üzengilerinin ve eyer kayışlarının altından yapılmış kısımları güneş gibi parlıyordu. Halk ve asker gürültü etmeden gözlerini sarayın büyük kapısına dikmiş, genç padişahı sabırsızlıkla bekliyordu. Nihayet Sultan I. Süleyman, atlı olarak saraydan çıktı. Meydana doğru geliyordu. Bayraklar, tuğlar ve sancaklar açılmıştı, davullar, nakkareler çalıyordu. Tüfekçiler şenlik için tüfeklerinin fitillerini ateşlemişler, kopan gürültülerden sarsıntılar ve çıkan dumanlardan bulutlar hasıl olmuştu."

Kubbesi gök olan engin denizlerin tarihinden sayfalar açan Feridun Fazıl Tülbentçi, Oğuz destanından başlayarak Roma kapılarına dayanan Türklerin fütühat tarihini akıcı bir dille anlatıyor…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789751034359
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

CacavS 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Niğbolu'da alınan esirler arasında Avrupa'nın, özellikle Fransa'nın en ünlü prensleri, kontları ve kumandanları vardı. Bir Fransız tarih yazarı der ki:
- Osmanlı Padişahı, Fransızların yalnız şövalyelerini değil, şereflerini de teslim almıştı.

Türk Tarihinden Sayfalar, Feridun Fazıl Tülbentçi (Sayfa 122 - İnkılap Kitabevi)Türk Tarihinden Sayfalar, Feridun Fazıl Tülbentçi (Sayfa 122 - İnkılap Kitabevi)
CacavS 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şerefli kadırgalar devrinin en büyük amirali Barbaros Hayrettin Paşa der ki:
- Kemal Reis, Türk denizciliğinin şan ve şerefidir. Deniz cenklerinde bir benzeri yetişmemiş, cesur ve kahraman bir kaptandır. Akdeniz yalılarında onun yarattığı velveleler, uzun yıllar unutulmamıştır. birçok ünlü korsan reisi onun yetiştirmesidir.

Türk Tarihinden Sayfalar, Feridun Fazıl Tülbentçi (Sayfa 171 - İnkılap Kitabevi)Türk Tarihinden Sayfalar, Feridun Fazıl Tülbentçi (Sayfa 171 - İnkılap Kitabevi)