Türk Töresi

9,4/10  (22 Oy) · 
68 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.016 gösterim
... O halde Türk Töresi eski Türklere atalarından kalan kuralların bütünü demektir. "Töre" kelimesinin "Türk" kelimesi ile
bir kökten gelmesi de akla gelebilir. Başka yerlerde yazdığım gibi "Sogdak" kelimesi "Sogdlu" mânâsına oldugu gibi,
"Türk" kelimesi de "Töreli" (töresi olan - töre sahibi) mânâsına olabilir. "K=Kaf" har_ gibi "K=Kef" har_ de karşılaştırma
ve nitelik belirleme edatıdır. Bu varsayıma göre, "Türk" kelimesi "Töre" kelimesinden çıkmıştır. Ancak bu varsayım
henüz Türkologlar tarafından kabul edilmediği için kişisel bir fikirden ibarettir...(Kitap'tan sayfa/11)
ozge 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kitapla sahaf rafları arasında dolaşırken tanıştım. İyiki okumuşum dedim. Eski bir baskı olduğu için bazı kelimeleri anlamakta zorlansam da eski Türk inançları, gelenekleri hakkında fikir sahibi olmamı sağladı.Bugünkü bazı davranışlarımızın eski dönemlerin halen etkisinde olduğunu görmek şaşırtıcıydı. Eski dönemlerde Türkler kadına ve doğaya daha değer veriyormuş, yıllarla birlikte bu özelliğimizi yitirmemiz üzücü olmuş. Baskısını bulan olursa mutlaka okusun derim.

silaes 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok eski bir basımını okuyup dil konusunda zorlansamda severek ve ilgiyle okudum. Titiz bir çalışmanın ürünü, aydınlatıcı bir kaynak. Şamanizim ile ilintili sayfalar çok ilgimi çekti.

Enes Ölçer 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türklerin varoluşunu nereden geldiğini nereye gittiğini, hangi ismin ne anlama geldiğini, boyların birbiriyle çatışmalarını, oğuzların ve oğuzların boylarını, Türklerin ve çevresindeki ülkelerin kullandıkları kelimelerin karşılaştırılması ve incellenmesinin yapıldığı ve sayamadığım bir çok bilginin barındığı, bu bilgilerinde nerelerden alıntı yapıldığını içeren şahane bir eser.
Mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi. Dili ağır olmasına rağmen insanı içine çekiyor ve bir çırpıda bitiriliyor. Fakat bu kitap' ta tek seferde okunup kenara atılacak cinsten kitaplardan değil. Defalarca okunup, her okunuşta farklı manalar çıkarılacak bir eser. Okuduğum basımda yenilemelere gidilmiş ve sonuna "kavramlar ve isimler sözlüğü" altında bir bölüm eklenmiş. Aklınıza takılan ve varsa burada güzel bir şekilde açıklık getirilmiş.
Şiddetle tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

Ziya Gökalp bir fikir babası olarak her zaman ışığımız olmuştur. Türk Töresi genel hatlarıyla ''Eski Türk Tarihi'nden'' bilmemiz gerekenleri anlatıyor. Çin, Yahudi ve Hint dinine neden benzemediğimizi, Türklerin nasıl olduğunu, kutsallarını... Benzer kısımlar Türk Medeniyeti Tarihi kitabında da mevcuttur.

Fatih Rıdvan Çermi 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asil,Kahraman ve Aziz TÜRK ırkımız hakkında bilmediğimiz ne varsa bu başyapıtta bulabilirsiniz. Okurken, anlatımda ki kelimeler biraz yorabilir ama kelime hazinemiz genişleyecek okudukça anlamlandırma bilirsiniz.

Kitaptan 24 Alıntı

''Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin Namık Kemal, fikirlerimin Ziya Gökalp'tır''

-Mustafa Kemal Atatürk

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sunuş)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sunuş)
silaes 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer Türkler, Çinlilerin adetlerine uyarlarsa, onların hudubat ve zahirelerine, ipekli elbiselerine alışacaklarından, bir gün Çin devletinin hakimiyeti altına girmeyi o kadar fena görmeyeceklerdi.

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 19 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 19 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)

Türklerde güneş kadındır. Ay erkektir. Çocukların hala "Ay Dede’" demesi "Ay Ata" sözünden kalmadır.

Türk Töresi, Ziya GökalpTürk Töresi, Ziya Gökalp

Türkler Tatar sıfatını, cahil yani töresiz olan Moğollarla Tunguzlara isnat ederlerdi (verirlerdi).

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 29 - Ötüken Yayınları)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 29 - Ötüken Yayınları)

''Türk Oğuz beyleri ve halkları işitiniz! Yukarıdan gök basmadıysa aşağıdan yer delinmediyse sizin devletinizi ve müesseselerinizi kim yıktı?''

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 21)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 21)

Gökalp, çöküş ve kurtuluş döneminde ortaya çıkan siyasi lider Mustafa Kemal'in uygulayıcılığının arkasındaki fikri ve teorik güçlerin en etkilisidir.

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sunuş)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sunuş)
silaes 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Türklerin vaktiyle dahil bulunduğu bu müşterek medeniyete Uzak Şark Medeniyeti denilebilir. Türkler, İslamiyetten sonra bu medeniyeti bırakarak, Şark Medeniyetine girdiler.Tanzimattan beri de Garp Medeniyeti'ne girmeğe çalışıyorlar.

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 23 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 23 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)
Sergenn 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Türklerde bilakis her iş, ancak erkekle kadının iştirakiyle tamam olabilirdi. Türklerde kadın tabu değildi. Dahilden izdivaç (iç evlilik), bunun delilidir.

Türk Töresi, Ziya GökalpTürk Töresi, Ziya Gökalp

''İl bırakılır, törü bırakılmaz''. Bu misal ataların adetine riayetin (uymanın) lüzumu mevkiinde darp olunur (vurgulanır). Manası, ''devlet yahut ülke terk edilebilir, hars (kültür) terk edilemez.''

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 21)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 21)
silaes 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Börte Çino/şane, bozkurt demektir. Türkleri Ergenekondan yani milli felaketten kurtaran bu Şane adlı kahramandır.

Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 100 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)Türk Töresi, Ziya Gökalp (Sayfa 100 - Kültür Bakanlığı -Devlet kitaplığı)
3 /