Türkçenin Gücü

9,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
813 gösterim
Türkçenin Gücü', Türk dilinin zenginliklerini gözler önüne seren önemli bir kaynaktır. Prof. Aksan' da; "Bu ilk denemeyle, ilgi ve çalışma alanları dilcilik olmayan kimselerin Türkçenin gücünü tanımalarına, dilimizin zenginliğine inanmalarına yardımcı olmayı amaçladık." diyor. Yazar, 'Türkçenin Gücü'nü, güzelliklerini görmek isteyenlere yüzlerce örnek sunuyor.
Dilara Adar 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

İÇERİK İLE İLGİLİ!
Yine Türk Dili ve Edebiyatı okuyan arkadaşların bir kısmı bilecektir bu kitabı. Küçücük,bana göre gayet ince olan bu kitap içerisinde gayet zengin bilgiler barındırır. Dilimiz ile ilgili bilgi edinek isterseniz başvuracağınız bir eser (çok ayrıntılı olmamakla birlikte.).

Volkan Türüdü 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türkçenin gücünü ve zenginliğini ortaya koyan bir yapıt. Kök + son ek ile, birleştirme ile türetilebilecek onbinlerce sözcük, yazıya geçmemiş Anadolu'da yüzlerce yıldır kullanılan bir o kadar sözcük, diğer Türk yurtlarından eski sözcükler, binlerce atasözü, deyim, kalıp söz, bilmeceler, maniler vs. Türkçenin zenginliğine inandıran faydalı bir eser.

Kitaptan 3 Alıntı

Volkan Türüdü 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dilimizin elde bulunan en eski yazılı ürünleri, VIII. yüzyıla ait Köktürk Yazıtları'dır. Bu anıtları, özellikle Tonyukuk yazıtını incelediğimizde Türkçenin daha o çağda bir yazı dili durumunda olduğu, bu ürünlerin sanatlı anlatımlarla işlendiği görülmektedir. Taşa yazıldıkları için kısa anlatıma yönelen, ama pek çok söz sanatına yer veren bu dil, somut ve soyut kavramlarıyla zenginliğini belli eder.

Köktürk yazıtlarında özel adlar dışında 800 kadar sözcük saptanmıştır; bunların %67'si somut, %33'ü soyut kavramlardı.

Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 49)Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 49)
Volkan Türüdü 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her dil sürekli olarak yeni sözcükler yapmak zorundadır. Bu yola gitmezse, başka dillerden alacaktır. Bilimde, teknikte ve öteki alanlardaki gelişmeler her gün yeni kavramları doğurduğu için her dilde bunlarla ilgili yeni terimler belirmektedir.

Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 24)Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 24)
Volkan Türüdü 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Son söz olarak belirtmek isteriz ki, hiç kimsenin kuşku duymaması gereken şudur: Türkçe gibi çok eski, çok düzenli, çok güçlü ve doğurgan bir dil, her türlü kavramın anlatımına elverişlidir. Yeter ki, dilimizin gücüne inanalım, anadili bilincinden, anadilimize saygı ve sevgiden uzak olmayalım.

Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 200)Türkçenin Gücü, Doğan Aksan (Sayfa 200)