Türkçenin Sırları

8,9/10  (30 Oy) · 
114 okunma  · 
28 beğeni  · 
912 gösterim
Bir dilin kelimelerini hor görmek, hakir görmek, hele şu veya bu politik veya ideolojik sebeple dilden atılabilir görmek, en az, onların oluş ve yontuluş tarihini bilmemekten, hatta sevmemekten doğan büyük bir gaflettir.
Çünkü, milletlerin olduğu gibi, kelimelerin de tarihi vardır.
Bir milletin ataları, asırlarca o kelimelerle doymuş, onlarla düşünmüş; birbirlerini ve evlatlarını o kelimelerle tamamıyla milli bir sanatla işleyip Türk yapmışsa, evlatlar, artık o kelimelere düşman kesilemezler."
Mert Demiröz 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bence Türkçe"ye sevgisi ve ilgisi olan her insanımızın okuması gereken bir kitap. Dilde (öz)Türkçeleşmeyi savunuyor olmama rağmen, eseri okuduktan sonra konuya bakış açım biraz daha değişti.(özellikle hangi kelimelerin Türkçe olduğu hangilerinin olmadığı, hangilerinin dilden çıkartılması gerektiği, dilimizin nasıl daha zengin bir hale getirilebileceği vb hayati konularda) Ayrıca yazarın Atatürk"ün Güneş Dil Teorisine olan bakış açısı beni gerçekten çok şaşırttı, bu teoriyi daha önceleri hiç bu bakış açısıyla değerlendirmemiştim. Kitapta kelime kökenleriyle ilgili birçok örnek de mevcut.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkçe ile yakından uzaktan alakası olan herkesin okuması gereken bir kitap. Aklınızdaki sorulara yanıt olurken bazen bazı konuları daha da sorgulamak isteyeceksiniz. Gerçekten de sırlarla dolu bir dile sahibiz. Kitapta bunun en iyi örneği

Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"öğretmen, öğrenci" gibi kelimelerin kökü "öğr-" müş. "hoca" kelimesininse 1000 yıllık bir geçmişi varmış. Gerçekten dilimize ait güzel sırları barındıran bir kitap. Diline ilgi gösteren, düşüncelerini doğru ifade etmek isteyen her insan bu kitabı kütüphanesine koymalı.

Hamit Pala 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkçe'yle ilgili birçok konunun ele alındığı ve kesinlikle Türkçeye gönül vermiş olan herkesin okuması gereken bir kitap. Her yönüyle derslerimde bana ışık tutan bilgileri kazandıran bu kitap tam bir başucu kitabı değerindedir.

EMRE YAMAN 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 35 günde · 10/10 puan

Bu kitap anlatılmaz okunur.

SPOİLER
Türkçe'nin hangi evrelerden geçtiği, bir kelimenin hatta bir harfin nasıl? nerede? kullanıldığı, bir çok usta yazarın Türkçe hakkın da görüşleri bu kitapta.Yunus Emre, Ahmed Yesevi, Fuzuli, Ahmed Haşim, Ömer Seyfettin, Yaşar Kemal gibi daha nice yazarın Türkçe'yi nasıl kullandıkları günümüze nasıl taşıdıkları çok güzel örneklerle anlatılmış.

Her sayfa sanki en güzel alıntılardan oluşuyor gibi sizi hep kitaba bağlı tutuyor. Altı çizili cümleler sayfaları kaplıyor. Bu kitap tam bir Türkçe hakkında sözlük mahiyetinde. Daha söylenecek çok fazla şey var ama sizde keşfetmek için Okuyun!!! Okutun!!!

ALLAH Nihat Sami Banarlı'dan razı olsun.

Dilimizin bu gün yaşadığı sıkıntıları anlatan sayısız eser var. Hepsinde yapılan hatalar, bu hataların neticeleri, dilin yanlış kullanımının tarihsel süreçte milli bağlamda sonuçları anlatılır. Oysa anlatılması gereken bizatihi dilin kendisi değil midir? İnsanlar bu hataları Türkçenin zenginliklerinden bihaber oldukları için yapmazlar mı? Hatalarla boğuşmayı bırakıp doğruları çoğaltmanın en iyi anlatımlarından biri.

Murat Soylu 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dilde sadeleşme çabaları, güneş dil teorisi uygulamaları. Peki neden Türkçe neden imparatorluk dili? Bu ve benzeri merak edilen daha çok soruların cevabı.

kübra zanbak 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkçenin Sırları... O sırlar ki Türk dilinin en muhteşem sırlarıdır ki bu muhteşemlik Nihad Sami 'nin diline gönlüne ve kalemine yansımış bu kitapda can bulmuşdur.

Emrah Çakmak 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kullandığımız her kelimenin altında bir gizem yatıyor.Her kelimenin bir doğumu,gelişimi ve ölümü var.Bir çok kelimenin derinlemesine incelemesini yapan Nihat Sami Banarlı, Türkçeyi çözümlememizde bize yol gösterici bir kitap yazmış diyebilirim.

İlknur Burcu Keser 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Türkçecilik" ve "Öz Türkçecilik" ikileminde kalanlara önerilecek bir kitap.

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Sergen Özen 
22 Şub 15:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mübâlağa etmeyerek ve sırf millî gayret dolayısıyle söylemeyerek; yabancıların da tasdîkiyle diyebiliriz ki, millî lisânımız olan Türkçe, dünyânın en güzel lisânı değilse, en güzel lisanlarından biri olduğu şüphesizdir."

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 289 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 289 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
12 Şub 00:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyledir: Seven insanlara bahar, sevgiliyi; güller, sevgiliyi; renkler, sesler, ışıklar ve bütün güzel şeyler, sevgiliyi hatırlatır, onu düşündürüp onu aratır.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 53 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 53 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gün geçtikçe pişmanlığı artan izdivaçlar, çevre için azaptır.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 74 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 74 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 14:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün, Türkiye'de Fuzûlî'yi, önce hiç tanımayanlar, sonra tanıyıp da okumayanlar, nihâyet okuyup da anlamayanlar yanında bir de Türk şâiri saymayanlar bulunduğunu bilir misiniz?

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 108 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 108 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
14 Şub 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Körfezdeki dalgın suya bir bak, göreceksin;
Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde;
Mehtâb, iri güller ve senin en güzel aksin,
Velhâsıl o rü'ya duruyor yerli yerinde.

Yahya Kemâl Beyatlı

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 127 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 127 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 12:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan bütün uyarılara rağmen, eser yerine "yapıt", teşkîlât yerine "örgüt", tabiat yerine "doğa", meselâ yerine "örneğin" diyebiliyorsa, onun bizim milliyetimizden koparılmaya çalışılmış bir kimse olduğundan şüphe etmemeliyiz.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 161 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 161 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Mert Demiröz 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türk dilini seviniz! Çünkü Türklerin en az geçmişleri kadar büyük geleceği olacak ve bu gelecek, o geçmişe dayanacaktır!

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 27)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 27)

Bâki
Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal
Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 17 - Kubbealtı Yayınları)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 17 - Kubbealtı Yayınları)
2 /