Türkçenin Sırları

9,0/10  (50 Oy) · 
165 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.128 gösterim
Bir dilin kelimelerini hor görmek, hakir görmek, hele şu veya bu politik veya ideolojik sebeple dilden atılabilir görmek, en az, onların oluş ve yontuluş tarihini bilmemekten, hatta sevmemekten doğan büyük bir gaflettir.
Çünkü, milletlerin olduğu gibi, kelimelerin de tarihi vardır.
Bir milletin ataları, asırlarca o kelimelerle doymuş, onlarla düşünmüş; birbirlerini ve evlatlarını o kelimelerle tamamıyla milli bir sanatla işleyip Türk yapmışsa, evlatlar, artık o kelimelere düşman kesilemezler."
Mert Demiröz 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bence Türkçe"ye sevgisi ve ilgisi olan her insanımızın okuması gereken bir kitap. Dilde (öz)Türkçeleşmeyi savunuyor olmama rağmen, eseri okuduktan sonra konuya bakış açım biraz daha değişti.(özellikle hangi kelimelerin Türkçe olduğu hangilerinin olmadığı, hangilerinin dilden çıkartılması gerektiği, dilimizin nasıl daha zengin bir hale getirilebileceği vb hayati konularda) Ayrıca yazarın Atatürk"ün Güneş Dil Teorisine olan bakış açısı beni gerçekten çok şaşırttı, bu teoriyi daha önceleri hiç bu bakış açısıyla değerlendirmemiştim. Kitapta kelime kökenleriyle ilgili birçok örnek de mevcut.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkçe ile yakından uzaktan alakası olan herkesin okuması gereken bir kitap. Aklınızdaki sorulara yanıt olurken bazen bazı konuları daha da sorgulamak isteyeceksiniz. Gerçekten de sırlarla dolu bir dile sahibiz. Kitapta bunun en iyi örneği

Abdurrahman Köseoğlu 
14 Eyl 00:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dil medeniyet dili olmuşsa, içinde abı hayat olan kadim sırlı bir çömlek gibidir. İçtikçe teşnedil olursun o kadim sırlara ve her katresinde hayatı cavidan bulursun.

Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"öğretmen, öğrenci" gibi kelimelerin kökü "öğr-" müş. "hoca" kelimesininse 1000 yıllık bir geçmişi varmış. Gerçekten dilimize ait güzel sırları barındıran bir kitap. Diline ilgi gösteren, düşüncelerini doğru ifade etmek isteyen her insan bu kitabı kütüphanesine koymalı.

Hamit Pala 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkçe'yle ilgili birçok konunun ele alındığı ve kesinlikle Türkçeye gönül vermiş olan herkesin okuması gereken bir kitap. Her yönüyle derslerimde bana ışık tutan bilgileri kazandıran bu kitap tam bir başucu kitabı değerindedir.

Samet Koçyiğit 
20 Tem 19:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise yillarimda okuduğum kitaplardan. Türkçeyi seven herkesin okumasi gerektiğini düșünüyorum. Birçok șey ogrenmis her yeri notlarla doldurmustum kitabı okurken.

Ömer Faruk Öztürk 
02 Ağu 01:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitap, her cümlesinde ve her kelimesinde hissettiriyor ki; Türkçeye aşık bir kimse tarafından yazılmış. Bir dili yaşayan bir varlık olarak gören, son dönemde yapılan kelime katliamlarına karşı ailesinden bir kimseye zulmedilmiş gibi öfkelenen, bu ve buna benzer tahribatların sebebini ise "dil" denen mefhumun özelliklerinin bilinmemesinden kaynaklı olduğunu düşünen bir müellifin eseri bu. Dolayısıyla makalelerin her biri Türkçe özelinde dilin ne tür bir araç olduğunu ortaya koyuyor.

Okuması oldukça keyifli ve öğretici. Muadili olan diğer kitaplar gibi ele aldığı hususlarda tekrara düşmüyor.

Ayrıca bence kitabın en büyük özelliği ele aldığı konu üzerine yazılan diğer kitapların yazarları (Peyami Safa, Tarık Buğra...) kaliteli birer edebiyatçı olmalarına rağmen; edebi tatmin, cümle ve paragraf estetiği noktalarında onlardan önde olması.

EMRE YAMAN 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 35 günde · 10/10 puan

Bu kitap anlatılmaz okunur.

SPOİLER
Türkçe'nin hangi evrelerden geçtiği, bir kelimenin hatta bir harfin nasıl? nerede? kullanıldığı, bir çok usta yazarın Türkçe hakkın da görüşleri bu kitapta.Yunus Emre, Ahmed Yesevi, Fuzuli, Ahmed Haşim, Ömer Seyfettin, Yaşar Kemal gibi daha nice yazarın Türkçe'yi nasıl kullandıkları günümüze nasıl taşıdıkları çok güzel örneklerle anlatılmış.

Her sayfa sanki en güzel alıntılardan oluşuyor gibi sizi hep kitaba bağlı tutuyor. Altı çizili cümleler sayfaları kaplıyor. Bu kitap tam bir Türkçe hakkında sözlük mahiyetinde. Daha söylenecek çok fazla şey var ama sizde keşfetmek için Okuyun!!! Okutun!!!

ALLAH Nihat Sami Banarlı'dan razı olsun.

Dilimizin bu gün yaşadığı sıkıntıları anlatan sayısız eser var. Hepsinde yapılan hatalar, bu hataların neticeleri, dilin yanlış kullanımının tarihsel süreçte milli bağlamda sonuçları anlatılır. Oysa anlatılması gereken bizatihi dilin kendisi değil midir? İnsanlar bu hataları Türkçenin zenginliklerinden bihaber oldukları için yapmazlar mı? Hatalarla boğuşmayı bırakıp doğruları çoğaltmanın en iyi anlatımlarından biri.

Seval Arslan 
11 Ağu 20:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkçenin katliamını anlatan bir eserdir kendileri. Dilin sadeleştirilmesi adı altında dilimizin ,politik yapılanma doğrultusunda nasıl fakirleştirildiğini anlatır. Okunulaşım gerektiğini düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Sergen Özen 
22 Şub 15:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mübâlağa etmeyerek ve sırf millî gayret dolayısıyle söylemeyerek; yabancıların da tasdîkiyle diyebiliriz ki, millî lisânımız olan Türkçe, dünyânın en güzel lisânı değilse, en güzel lisanlarından biri olduğu şüphesizdir."

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 289 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 289 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 14:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gün geçtikçe pişmanlığı artan izdivaçlar, çevre için azaptır.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 74 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 74 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 14:36 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bugün, Türkiye'de Fuzûlî'yi, önce hiç tanımayanlar, sonra tanıyıp da okumayanlar, nihâyet okuyup da anlamayanlar yanında bir de Türk şâiri saymayanlar bulunduğunu bilir misiniz?

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 108 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 108 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
12 Şub 00:27 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öyledir: Seven insanlara bahar, sevgiliyi; güller, sevgiliyi; renkler, sesler, ışıklar ve bütün güzel şeyler, sevgiliyi hatırlatır, onu düşündürüp onu aratır.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 53 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 53 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
20 Şub 12:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insan bütün uyarılara rağmen, eser yerine "yapıt", teşkîlât yerine "örgüt", tabiat yerine "doğa", meselâ yerine "örneğin" diyebiliyorsa, onun bizim milliyetimizden koparılmaya çalışılmış bir kimse olduğundan şüphe etmemeliyiz.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 161 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 161 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Sergen Özen 
14 Şub 20:19 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Körfezdeki dalgın suya bir bak, göreceksin;
Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde;
Mehtâb, iri güller ve senin en güzel aksin,
Velhâsıl o rü'ya duruyor yerli yerinde.

Yahya Kemâl Beyatlı

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 127 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 127 - Kubbealtı Neşriyat, 52.basım)
Mert Demiröz 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türk dilini seviniz! Çünkü Türklerin en az geçmişleri kadar büyük geleceği olacak ve bu gelecek, o geçmişe dayanacaktır!

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 27)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 27)
Özlem Şahin 
20 Ağu 20:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gördüm ki yüce Tanrı, devlet güneşini Türklerin burçlarından doğdurmuş. Onlara Türk adını kendisi vermiş; onları yeryüzünün hakanı kılmış, ve cihan halkının dizginlerini onların ellerine bırakmış."

Kâşgarlı Mahmud

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 35)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 35)
Özlem Şahin 
21 Ağu 02:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yirminci Asır Türkçesi", başlangıçta, milletimize altın gibi kıymetli ve güzel kelimeler kazandıran, tılsımlı bir talih kuşuydu. Günümüzün dilcileri onu boğazladılar.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 62)Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi Banarlı (Sayfa 62)
4 /