Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.111
Gösterim
Adı:
Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051556925
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz, Atsız’ın, Büyük Doğu dergilerinin 6 Mart 1959 – 16 Ekim 1959 tarihleri arasında haftalık olarak 33 sayı neşredilen “IX. Dönem”inde tefrika edilmiş hatıratıdır. Askerî Tıbbiye yıllarından (1922-1925) Orhun dergisinin “II. Dönem”inin başına, yani Ekim 1943’e, kadar olan hatıralarını; ibretâmiz hâdiselerin içinde ve yakın tarihin mühim isimlerinin önünde cereyan eden hayat sergüzeştini, akıcı ve eşine az rastlanır bir mizah diliyle yazan Büyük Atsız, tek parti yıllarının çetin mücadele ortamında nasıl gadre uğradığının salt kişisel bir anlatısını değil, ayrıca cumhuriyetin erken dönemlerinde Türk milliyetçiliği tarihinin öncü kuşakları olarak ortaya çıkan insanların seciyelerinin yoğrulduğu vasatı aydınlatan birincil bir kaynağı da ortaya koymuştur. Ne yazık ki Büyük Doğu’nun 33. sayısından sonra kapanmasıyla akim kalıp, Atsız’ın “dram” olarak nitelendirdiği esas konusunu teşkîl edecek Irkçılık-Turancılık Davası’nın safahatına giremese de, hatıra serisinin söz konusu niteliği, bu tamamlanmamış haliyle dahi haleldâr olmamaktadır. Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz, bir neslin en büyük temsilcilerinden birinin kaleminden dökülmüş özgün bir metin olarak, ilk defa bu baskıda kitaba ilave edilen söyleşilerle birlikte, hâlâ tarihî kıymetini korumaktadır.
263 syf.
·Beğendi·10/10
Yine Atsız yine salvolar. Halk Partisi, ismet İnönü, Sabahattin Ali, Hasan Ali ve daha niceleri Atsız’ın yaylım ateşinden kurtulamıyor. Dalkavuklar Gecesi ve Z Vitamini kitabında Hasan Ali Yücel ve ismet inönü’ye neden kafayı taktığını anlamak için bu kitap iyi bir kılavuz. Sabahattin Ali ile tanışma hikayesi ise oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı. En çok ilgimi çeken bölüm olan İsmet İnönü’yü Tanıyorum bölümünde; ismet inönü’nün Türkçülüğe karşı takındığı olumsuz tavrı, komünistlere gösterdiği müsamahayı, batıya karşı duyduğu ezikliği ve halkçılığı çiğneyen davranışlarını olaylar üzerinden eleştiriyor. Keyifle ve sorgulayarak okunacak bir kitap.
263 syf.
·3 günde·Beğendi
Türkçülüğü Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz, Atsız'ın 1959 yılında Büyük Doğu dergisinin IX. döneminde, aynı adla yayınlamış olduğu hatıralarıdır. IX. dönem son sayısında "Devamı Var" şeklinde bitirilmiş, ancak X. dönemde Atsız yazmaya devam etmemiştir.

Bu yazıların yayınlandığı başlıklar halinde içeriğine kısaca değinecek olursak;

Yazı Tanımalar ve Tanışmalar başlığıyla açılır ve şu alt başlıkları içerir.

1- Halk Partisi'ni Tanıyorum
Orhun Dergisi'ni çıkarmaya başlaması ve yayınlanan yazılar sebebiyle Halk Partisi'yle ters düşmesi,

2- Halk Partisi'nin Polisi
Karakola çağırılma olayları ve orada gördüğü muamelelere karşı yaptığı eleştiriler,

3- Sıkıyönetimle Tanışıyorum
Sıkıyönetim komutanı Korgeneral Altunkal ve tanık olduğu bir mahkemede sıkıyönetim yargıcıyla yaşadıkları,

4- Sabahattin Ali ile Tanışma
Sabahattin Ali ile tanışması ve onun hakkında ki düşünceleri,

5- Hasan Âli ile Tanışıyorum
Hasan Âli Yücel'le tanışması ve yayınladığı Türk Edebiyatına Toplu Bir Bakış isimli kitabın içerdiği büyük tarihi hataları yüzüne vurması akabinde yaşadıkları,

6- Reha Oğuz'la Tanışma
Reha Oğuz Türkkan'la Tanışması ve yaşadıkları,

7- İsmet İnönü'yü Tanıyorum
Atatürk'ün vefatı üzerine ülkenin başına gelmesi ve daha sonrasında uyguladığı politikalara karşı eleştirileri,

8- Kendimi Tanıyorum
Atsız'ın Askeri Tıbbiye yıllarında ki anıları ve arkadaşlarına değindiği hatıraları,

9- CHP'nin Türkçülere ve Komünistlere Karşı 1944'ten Evvel Tutumu
Başlıktan da anlaşılacağı üzere o yıla kadar ki duruma bir bakış,

10- Komünizmle İlk Çarpışmam
Komünizm propagandası yapması ve Türkçü şairlere yaptığı saldırılar sebebiyle Atsız'ın yayınladığı, Komünist Don Kişot Proleter - Burjuva Nazım Hikmetof Yoldaşa isimli broşürle, Nazım Hikmet'e verdiği cevaplar ve sonrasında yaşadıkları,

11- Bir Alıklık Şaheseri
Görev yaptığı okuldaki öğrencilerinin kendisine gelerek komünizm propagandası yapan bir arkadaşlarından bahsetmeleri ve sonrasında yaşananlar,

12- İkinci Cihan Savaşı'nda
İkinci Dünya Savaşı'nın Atsız'ın gözünden kısa bir özeti,

13- Türkiye'nin Savaşa Girme İhtimalleri
İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin durumu ve İnönü'nün yaptığı hamlelere karşı eleştirileri,

14- Türkler ve Devşirmeler
Halk Partisi'nin üst kademelerinde bulunan Türk olmayanlar ve Türkçülüğe karşı yaptıkları saldırılar,

15- Orhun'un Yeniden Çıkmağa Başlaması
Kapatılan Orhun dergisinin yeniden çıkarılması için verdiği mücadele ve dergiyi yeniden yayınlaması,

Ve son olarak "Söyleşiler" bölümü. Bu bölüm Türkçü dergilerin Atsız'la yaptığı söyleşilerden oluşmaktadır ve hatıralara dahil değildir.

Kitap hakkında verilen kısa bilgilerden sonra benim düşüncelerime gelirsek;

Öncelikle uslubu, yaptığı hicivler, yerinde muhattaplarına sorduğu harika sorularla okumaktan büyük keyif aldığımı belirtmeliyim. Anlatıldığı döneme güzel bir bakış ve değerli bilgiler içeriyor. Yaptığı eleştiriler ve uğradığı haksızlıklar karşındaki tutumu, bunlara karşı verdiği mücadeleler düşünülünce hayran olmamak elde değil. Dik duruşu, net tavrı ve savunduğu değerlerden taviz vermemesi, bilgi birikimiyle ülkenin büyük bir değeri olduğu gerçeğini bir kez daha anlamama vesile oldu diyelim.

Tekrar kitap içeriğine dönersek, benim okumaktan en çok keyif aldığım bölüm Askeri Tıbbiye anıları oldu. O günler gözümde, Atsız'ın tasvirleriyle canlandı diyebilirim. Bu kısım kitaptaki en uzun bölüm olması dolayısıyla aldığım keyifte aynı oranda arttı. Bu bölümün sonunda yazıdğı bu hatıraların ileride o günler için tek ve temel bir kaynak olacağını da onun gibi bende belirteyim. Aynı şekilde büyük bir stratejist olan Atsız'ın İkinci Dünya Savaşı hakkındaki düşüncelerini de okumak güzeldi. Bu stratejist tarafına dayanarak da İnönü'nün savaş politikalarına, "bence" haklı eleştirilerde bulunmuş. Bu kitap aracılığıyla öğrendiğim ve üzüldüğüm bir diğer bilgi de, yıllardır kafasında tasarladığı ve biçimlendirdiği "Türkçülük" eserini yazamamış olmasıdır.

Son olarak hatıralar bölümü tamamlandığında keşke devamı gelseydi dedim. Bu yarım kalmışlık hiç hoşuma gitmedi. Kısa olsa da hayatının bir kısmına misafir olmak güzeldi.

Var olsun.
263 syf.
·Beğendi·7/10
Kısmen bildiğim konuları,Atsızın kendi kaleminden okumak güzeldi.Hayatını,ideolojisi,çektiklerini,mahkemelerini,kimlere karşı savaş açtığını,kimleri tenkit ettiğini,tavsiyelerini,ikinci dünya savaşının ayrıntılarını öğrenmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.Kitabın sonunda ise Atsız ile birebir yapılan ropörtajlar yer alıyor.
263 syf.
·8/10
Kitap ağırlıklı olarak Atsız'ın karma makalelerini ele alıyor,birbirinden âlâkasız makalelerden oluşması bazen kopukluk yaratsada okuyucuyu rahatsız etmiyor. Daha önce okuduğum yazıların bu eserle tekrar üstünden geçmiş oldum. Yakın dönem Türkçülük tarihi için kıymetli bir eser,okunmasını tavsiye ederim.
263 syf.
Lütfen bu kitabı okuyunuz. Ideolojiniz ne olursa olsun, bir Türk gibi okuyunuz! Anlamaya çalışınız. Ufkunuzu açacağından şüphem yok. Karar siz değerli okuyucularındir.
263 syf.
Bir nevi hatıra defteri gibi bir şey bu eser. Atsız Hoca'nın tartışmalara girdiği, sivri dilini ustalıkla kullandığı ve haklı olduğu konularda rakiplerini savunulamayacak şekilde öldürücü darbelerle yere sermesi.. Bazı yerlerde ise olayların komikliğine gülmeden yapamıyorsunuz..

İsmet İnönü ile ilgili kısım benim de diğer 1000Kitap okurları gibi dikkatimi çekmişti.
263 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Tek partili dönemi ve Milli şef i çok sert ve haklı bir şekilde eleştiren Atsız ın sağlam kaleminden yazılmış yine çok etkileyici bir kitap oldu benim için.
Kitabın bir bölümünde askeri tıbbiye hayatından hatıralar yazarak hem özel hayatı hemde sosyal yaşantısını resmederek, hayatının hiçbir bölümünde dik duruşunu bozmadığını gösteriyor. Türkçülüğün adeta suç olarak gösterildiği, vatan haini gibi utanç verici suçlamaları büyük bir gururla tenkit ediyor. Her kitabı gibi okunması gereken bir eser.
263 syf.
·5 günde·9/10
Eser, Hüseyin Nihal Atsız'ın Büyük Doğu'da neşredilen hatıralarını içermektedir. Atsız'ın hayatına ve bilhassa gençliğine dair birçok hoş anı ile karşılaşağınız eser, Atsız'ı daha yakından tanımanıza imkan veriyor. Ayrıca Atsız'ın, tek parti döneminde, Halk Fırkası ve Milli Şef ile mücadelelerini ve fırkaya yönelik eleştirilerini okuyarak döneme başka bir pencereden bakma imkanı bulacaksınız. Kitap sonuna eklenen söyleşiler ile gözden kaçmış olabilecek bazı detaylar netleşiyor, bazı kişiler ve konular hakkındaki fikirleri daha iyi bir şekilde anlaşılabiliyor.
Tuhaf bir huyum vardır: Bazan karşımda kıyametler koparken ben başka şey düşünürüm. Hele bana bir şeyler anlatan kimse ilgi uyandırmazsa bir kelimesini bile duymam, kendi âlemimde yaşarım.
Samimiyet hayatın en büyük tedbirsizliği, vicdan ise romantik bir kuruntudan ibarettir. Menfaatten ne haber?
Polis, bekçi, muhtar hep oradaydı. İmam da olsa dini-milli bir tören var diyecektim.
İşin şakalık tarafı yoktu: Ev basılmıştı. Daha o zamanlarda da benim faşist, Hitlerci falan olduğum söyleniyordu ya... Zevcemin beni yatıştırmak için, "Bazı mektuplara bakıyorlar!" demesine, "Hitler'den gelen mektuplara mı?" diye cevap vererek odaya girdim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051556925
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz, Atsız’ın, Büyük Doğu dergilerinin 6 Mart 1959 – 16 Ekim 1959 tarihleri arasında haftalık olarak 33 sayı neşredilen “IX. Dönem”inde tefrika edilmiş hatıratıdır. Askerî Tıbbiye yıllarından (1922-1925) Orhun dergisinin “II. Dönem”inin başına, yani Ekim 1943’e, kadar olan hatıralarını; ibretâmiz hâdiselerin içinde ve yakın tarihin mühim isimlerinin önünde cereyan eden hayat sergüzeştini, akıcı ve eşine az rastlanır bir mizah diliyle yazan Büyük Atsız, tek parti yıllarının çetin mücadele ortamında nasıl gadre uğradığının salt kişisel bir anlatısını değil, ayrıca cumhuriyetin erken dönemlerinde Türk milliyetçiliği tarihinin öncü kuşakları olarak ortaya çıkan insanların seciyelerinin yoğrulduğu vasatı aydınlatan birincil bir kaynağı da ortaya koymuştur. Ne yazık ki Büyük Doğu’nun 33. sayısından sonra kapanmasıyla akim kalıp, Atsız’ın “dram” olarak nitelendirdiği esas konusunu teşkîl edecek Irkçılık-Turancılık Davası’nın safahatına giremese de, hatıra serisinin söz konusu niteliği, bu tamamlanmamış haliyle dahi haleldâr olmamaktadır. Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferi ve Çektiklerimiz, bir neslin en büyük temsilcilerinden birinin kaleminden dökülmüş özgün bir metin olarak, ilk defa bu baskıda kitaba ilave edilen söyleşilerle birlikte, hâlâ tarihî kıymetini korumaktadır.

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • Dertmatolog Psikanaliz
  • Aybike
  • Şeyma
  • Fırat Özbey
  • Asım Kurt
  • Saniye Safkan
  • Esra...
  • Benazir~
  • Mahmut Kalkan
  • Rasim Fatih SOYSAL

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.3 (23)
9
%22.7 (10)
8
%4.5 (2)
7
%4.5 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%15.9 (7)