Türkçülüğün Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.015
Gösterim
Adı:
Türkçülüğün Tarihi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753432429
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Kemalizmin ve Türkçülüğün önde gelen ideologlarından 
Yusuf Akçura bu eserinde, Türkçülük akımının Tanzimat’tan İkinci Meşrutiyet’e kadar geçirdiği bütün aşamaları tahlil etmekte ve Türkçülüğün devrimci tarihine ışık tutmaktadır. 

Akçura eserinde, Türkçülüğün nasıl başladığını ve yayıldığını, emperyalizme karşı mücadele içinde oluşan halkçı ve devrimci karakterini ortaya koymaktadır.

Akçura’nın Türkçülüğün Tarihi adlı bu kitabı, Kemalist Devrim’in düşünsel kaynaklarını, Akçura ve Gökalp’lerin öncülük ettiği Türkçülük ve Halkçılığın köklerini anlamak için hâlâ en özlü, en temel eser niteliğindedir.
360 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Türkçülük ile ilgili tanımdan ziyade, gelişme süreçlerini anlatıyor. Ünlü Türkçülerden bahsediyor. Daha önce belkide duymadığınız Türkçülerin bulunması nedeniyle kitabı tavsiye ederim.
271 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Sayın ve pek değerli 1000Kitap okurları, esenlikler diler ve sönen mumumun eşliğinde yazıma başlamak isterim. Öncelikle belirtmek istediğim birkaç husus ve teşekkür var; okuduğunuz yeri en az 3-4 defa daha okumak zorunda olduğunuz bu kitapta tercüme olan kelimenin dahi tercümesine ihtiyaç duyulmuştur. Ağır bir kitaptır. Okumakta başlamadan önce yaklaşık olarak 10 gününüzü diğer kitaplardan uzaklaşmaya ve bu kitabı anlamaya çalışmaya ayırmalısınız. Bu pek nadide eseri okumamda teşvikkâr bir tavır sergileyen Zeynep K. ‘e kitabı zamanında bitiremesem de teşekkürlerimi sunup yavaştan yazıma geçmek istiyorum.

Bu pek narin eser Cumhuriyet kurulduktan sonra Gök Alp Ziyâ Bey’in sistematikleştirdiği bu asil fikrin bir de tarihi olması gerektiği hususunda bir fikre kapılıp Akçuraoğlu Yusuf Bey bu eseri yazmıştır. Hali hazırda birçoğunu tanıdığı Türkçülerin hayatlarını yazmak konusunda pek zorlanmadığı kanısındayım. Kitap öncelikle Türk dediğimiz ırk hususunda ortak bir kanıya varmak ve fikir ayrılıklarını gidermek için -Nasıl bir fikir ayrılığı olabilir demeyin, İsmet Özel gibi İslamcıların Türk tasvirlerine bakarsanız ne demek istediğimi gayet tabii anlayacaksınız ümidindeyim.- Akçuraoğlu Yusuf Bey tarafından Türk’ün tabiri yapılarak başlar. Sonrasında Garb Türklüğü, Şark Türklüğü ve Şimâl Türklüğü olarak kendince ayırdığı Türklüğün Garb Türklüğü bölümündeki Türkçülük fikrinin cereyanından başlar. Osmanlı’da Türklüğü anlattıktan sonra Akçuraoğlu Yusuf Azerbaycan Türklüğü’nün ilk Türkçü kimsesi diyebileceğimiz Mirza Feth Ali Bey’lerden, sonrasında Şimal Türklüğünün en büyük Türkçüsü İsmail Bey Gaspıralı’dan bahsederek devam eder. Pek tabii arada birçok isimler vardır fakat hepsini zikretmeye gerek yoktur kanaatindeyim. Sizlerin de tahmin edeceği gibi Türkçülük fikri ilk ortaya çıktığında Osmanlılık ve İslamlık ile iç içeydi. Daha sonra o fikirlerden farklı amaçlara sahip olduğunu açıkladı ve ekseri ve sistemli bir fikir olarak karşımıza çıktı. Bunların hepsinden bahseden Akçura, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e kadar olan bilinen bütün Türkçülük mevzularını dile getirmiştir.

Kitabın sonunda da Türklük fikrinin en büyük savunucusu olarak gösterilen Mustafa Kemâl’e, Akçuraoğlu Yusuf’a ve kitapta adı geçen bütün Türkçü zatlara saygı, sevgi ve rahmetlerimi sunar, kitabın sizi iyi bir Arapça kelime hazinesiyle dolduracağına dair teminat verebilirim. Esenlikler dilerim. Okumanız dileğiyle, sağlıkla kalın.
271 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Millet, kavramından başlayarak Türklük ve Türkçülük gelişimi daha çok lisan ve topluluk üzerinden ilerleyerek Türklüğünün yükselmesi uğruna bir takım şeyler yapmış kişiler üzerinden biyografileri ve icraatlarından bahsederek Garp,Şark,Şimal ve Kafkas Türklüğünün gelişimi, 1,2,3. faal devreleri, siyasi Türkçülük ve örgütlenme safhası Mehmed Emin ve Hamdullah Suphi beylerin etkisi ve ardından Gazi Mustafa Kemal'in de etkisiyle Türklere ait bir devletin oluşum sürecindeki Türklük fikrinin ehemmiyetini eserde bahsediliyor.Türk Milliyetçiliğinin sadece silahla,kılıçla değil, kalemle ve fikirlerinde etkisiyle yükseleceğini gösteriyor.
271 syf.
·10/10 puan
Yusuf Akçuraoğlu bu kitabında, Türkçülüğün nasıl ortaya çıktığını, nasıl fikri bir cereyana dönüştüğünü ve Türkçülük fikrine hizmet eden Türkçüleri ayrıntılı bir şekilde anlatmıştır. Sadece Osmanlı memleketinde değil, bütün Türk memleketlerindeki Türkçüleri de tanıtmıştır. Kitabın içinde tanıtılan Türkçülerin resimleri de var. Bu kitabı okuduğunuzda, Türkçülüğün Tarihini gerçekten öğreniyorsunuz. Kendisine Türkçüyüm diyen her bireyin okuması gereken bir kitaptır.
260 syf.
·Puan vermedi
Kitabın içeriğinden önce yayınevinin berbatlığını söylemek istiyorum. Bir sürü yazım ve noktalama yanlışları mevcuttu. Kitabı beğenmeme rağmen sırf bu yüzden okumakta zorlandım.
Kitaba gelirsek Yusuf Akçura bu kitabında adını duyup duymadığımız birçok Türkçü ile ilgili bize bilgi aktarmakta, Türkçülüğün başlangıcını, yayılması, gelişmesini anlatmakta ve bilgi dağarcığımızı genişletmekte.
Şeküre TEKİN
Şeküre TEKİN Türkçülük - Türkçülüğün Tarihi Gelişimi'yi inceledi.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türkçülük ideolojisini araştıran insanların başta okuması gereken bir kitap bugünkü Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin Türkçülük ideolojisi üzerine kuruldugunun kanıtı niteliğinde Allah Akcuraoglu Yusuf'a rahmet etsin.
271 syf.
·18 günde·9/10 puan
Türkçülükle ilgili en güzel eserlerden bir tanesi ..
Türkçülük fikrinin doğması,filizlenmesi ve zirveye ulaşması nasıl olmuş ve kimler bu uğurda mücadele etmiş bu kitap çok güzel bir şekilde anlatmış.
sadece şu konuda biraz eleştirim olacak okumak zor oldu eski dilde kelimeler yoğunlukta olduğu için bu konuda bir çalışma yapılıp sadeleştirilmesi elzemdir.
271 syf.
·9/10 puan
İş bu kitap millet ve milliyet kavramlarının Türkler arasındaki târihî seyrini politik ve toplumsal olarak ele almaktadır. Eser bugüne kıyasla 170 yıl öncesinden çekirdeklenmeye başlayan "Türklük" fikrinin Türkler arasına nasıl, ne zaman ve neden girdiği sorularına cevaplarla muhtevîdir. Millet şuurunun çok kısa sayılabilecek bir zaman aralığında neşvünemâ edişine şahitlik ediyorsunuz. İçeriğinde Türklük fikrine hizmet edenlerin ve bu hizmeti bilinçli yâhut bilinçsiz ne şekilde faaliyete geçirdiklerinin bilgileri de mevcuttur. Tek şaşırdığım nokta Kafkasya Türklüğü ele alınırken Mehmed Emin Resulzâde'nin kitapta kendisine yer bulamamış olmasıdır, bunun nedenini ise bilmiyorum. Fakat Türk milliyetçiliğinin Batı(Osmanlı), Kuzey(Rusya), Kafkasya ve Türkistan Türkleri arasında Avrupa medeniyetinin de etkisiyle ve günün büyük devletlerinin politikasıyla da etkileşim içinde olarak nerden nereye geldiğini merak ediyorsanız iş bu eser tam size göredir. Yusuf Akçura'nın okuduğum ikinci eseri oldu ve oldukça da zengin içerikliydi. Bunun aracılığı ile müellifin diğer eserlerini de okumaya karar kıldım. Bu nâçiz incelemeyi okuyacak herkese de tavsiyemdir.
... kadınlar hayatı anlamayacak olurlarsa, çocuklarını hayata kabiliyetli olarak yetiştiremezler. Milletin yarısı, kadınlardır; onlar hayat ve faaliyetten uzak kalırlarsa, milletin hayat ve faaliyeti de yarım kalır...
Kadın/lar hayatı anlamayacak olurlarsa, çocuklarını hayata kabiliyetli olarak yetiştiremezler...Milletin yarısı, kadınlardır; onlar hayat ve faaliyetten uzak kalırlarsa, milletin hayat ve faaliyeti de yarım kalır...
Türk aleminde Türk idealini tahakkuk ettiren dahi ve kahraman, Türkiye Devleti'nin banisi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurreisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hazretleridir.
Yusuf Akçura
Sayfa 271 - Ötüken Neşriyat - 2.basım - 2016
İslâm, kadınların hürriyet ve eşitliğini, hayatta erkeklerle elele çalışmalarını teşvik eder, İslâm, Müslüman kavimlerin mezhep çatışmalarını reddeder...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkçülüğün Tarihi
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753432429
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Kemalizmin ve Türkçülüğün önde gelen ideologlarından 
Yusuf Akçura bu eserinde, Türkçülük akımının Tanzimat’tan İkinci Meşrutiyet’e kadar geçirdiği bütün aşamaları tahlil etmekte ve Türkçülüğün devrimci tarihine ışık tutmaktadır. 

Akçura eserinde, Türkçülüğün nasıl başladığını ve yayıldığını, emperyalizme karşı mücadele içinde oluşan halkçı ve devrimci karakterini ortaya koymaktadır.

Akçura’nın Türkçülüğün Tarihi adlı bu kitabı, Kemalist Devrim’in düşünsel kaynaklarını, Akçura ve Gökalp’lerin öncülük ettiği Türkçülük ve Halkçılığın köklerini anlamak için hâlâ en özlü, en temel eser niteliğindedir.

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • Batuhan Öztürk
  • Öfkeli civciv dehşet saçıyor
  • Emine Özlem Kır
  • Roza
  • Umut Özdülger
  • İlkane Şahmar
  • Hüseyin DELEN
  • Yaren Özgül
  • Börü
  • Zeki Çevik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (18)
9
%3.7 (3)
8
%2.5 (2)
7
%1.2 (1)
6
%2.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.2 (1)