·
Okunma
·
Beğeni
·
1.706
Gösterim
Adı:
Türkistan Geceleri
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bürde Yayınları
Baskılar:
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri
208 syf.
·4 günde
Şuan neyin incelemesini yapıyorum ki kitap mı ? Acı mı? Ne yazabilirim ne yazsam doğru aktarabilirim ne aktarabilirim ki okuyup anlayabileceği mizi sandığımız ama asla anlayamayacağımız bir ton acı!...okurken kaşlarımızın kalktığı okumaya bir ara verip oturtuğumuz yerden 'rahat' ' rahat'düşüncelere daldığımız acıyı düşündüğümüz Hayır hayır! Düşündüğünüzü sandığımız çünkü asla tam anlamı ile Türkistan'da yaşanılan onca insanın yaşadığı acıyı anlayıp hissetip düşünemeyiz nasıl anlayalım ki ? Bunca Rahatlığın boşuboşluğun içersinde.... koca bir Ah'ım var sadece... Bize düşen görev bir nebze dahi olsa tanımak ve tanımak Mazlum Coğrafyadaki Mazlum kardeşlerimizin dertleriyle dertlenip Duâlarımızın Baş ismi yapmak hep hatırlayıp hep zikretmek bilmeyen onca Müslümana kardeşlerinin ne acılar çektiklerini anlatmak biz bize düşeni yapalım ki.Kiramen Kâtibın melekleri seni bu zulmün karşısında duran bir muzdarip,bir murabıt olarak yazsın. Müslümanlara çağrıda bulun,"Çin malı almayınız!" De. Çevremize bu zulmü anlatalım; Müminleri Seher vaktinde mazlumların kurtuluşu,Çin'in yıkılışı için duaya davet edelim... Bunun için anlamak ve aktarmak için başlanabilecek Kitap Okuyalım okutalim derti kendi derdimiz bilip Rabbimizinden İsteyelim!...
208 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Necip el-Kiylânî - Türkistan Geceleri

Mısırlı yazar Necip el-Kiylânî'nin hacda tanıştığı Doğu Türkistanlı Mustafa Murad Hazret'ten dinlediklerini bir roman örgüsü içinde işleyen, 1931-1951 yılları arasında Doğu ve Batı Türkistan'da Komünist Çin ve Sosyalist Ruslar tarafından uygulanan baskı ve zulümleri, işkenceleri, asimilasyon faaliyetlerini ve Müslüman halkın çektiği acıları ve şanlı direnişini gözler önüne seren kıymetli bir eser.

Müslüman Türk yurdunun ikinci bir Endülüs haline getirilme gayretinin acıklı hikayesi...

#Tavsiye #Kitap #Roman #DoğuTürkistan
208 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap 1931-1951 yılları arasında Doğu Türkistan'da verilen mücadeleyi gerçek kişiler üzerinden anlatıyor. Nitekim Doğu Türkistanla ilgili az buçuk bir şeyler bilen her insan kitapta anlatılanların hatta daha fazlasının yaşandığını ve yaşanmakta olduğunu bilir. Allah'ın kanunları her şeyden üstündür diyip sayıları düşmanlarından çok çok az olmasına rağmen varını yoğunu koyuyorlar vatanları uğruna. Çünkü karşısındakilerde olmayan bir şey var onlarda, imanları var. Daha dün savaşıyorduk diyorlar, bugün savaşımız bir maceradan farksız olacak. Fakat gerçek müslümanlar olduktan sonra zaferi hak edişimiz, adaletten başka bir şey midir sanki? Küfür tek millet, fakat bugün müslümanlar birbirini tanımıyor, birbirinin acısını yaşamıyor. Bizler imanımızı dilimizden kalbimize indirince zulüm gören Müslüman da kalmayacaktır elbet.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Turkistan Geceleri kitabını ,Kocaeli Belediyesi'nin , 'Gönül Coğrafyası Okumaları ' adıyla liselerarasi düzenlemiş olduğu kitap yarışmasıyla tanıdım .
Çin'in Doğu Turkistan'ı haksız işgalini , zalimliklerini , işkencelerini , ırkçı kıyımını ve asimile politikasını anlatan tarihsel içerikli bir kitap . Kumul , Urumci ve Kaşgar başta olmak üzere yapılanlar gözler önüne serilmiş . Basına yansıyan görüntüler vardı hatırlarsınız, malesef o görüntüler gerçek.
Bir çırpıda okunabilecek akıcı bir kitap . Özellikle Türkistan cografyasindaki gerçek hikayeleri merak edenlere tavsiye ederim ve keyifli okumalar dilerim.
"Merhametin olmadığı , talihsiz bir zamanda yaşıyoruz ."
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Türkistan Geceleri Necip Kiylani

Selaaamlaaar güzel insanlaaar Nasılsınız, iyi misiniz? Dilerim iyisinizdir.
Bugün karşınıza bir "Doğu Edebiyatı" eseri ve kalemiyle çıkıyorum. Eserimizin yazarı Necip El-Kiylânî (Necib El-Kîlânî), 1 Haziran 1931'de Mısır'ın Garbiye vilayetinin Ziftâ şehri merkezine bağlı Şerşâbe köyünde doğmuş. Edebiyat ve hukuk eğilimine rağmen babasının isteğiyle tıp öğrenimine yönelmiş ve Kasrülaynî Tıp Fakültesi'ne girmiş. Kendisi İslâm davetçisi, hatip ve şair olarak da etkin bir konuma yükselmiş. Bulunduğu yerler ve iletişimde olduğu kişiler yüzünden de hapis yatmış bir isimdir Necip El-Kiylânî. Bildiğimiz bir isim olan Necîb Mahfûz'un da Necip El-Kiylânî hakkında ifadeleri bulunmaktadır. Kendisi Necip hakkında edip, teorisyen ve İslâm edebiyatının uygulayıcısı gibi kavramlarla yorumlarda bulunmuştur. Eserlerinde genellikle zulüm ve katliamlara yönelmiş, müslümanların sorunlarına dikkat çekmiştir. Yazarımız hakkında bilgiyi de verdikten sonra şimdi eseri yorumlamaya geçelim. Eserimiz Türkistan Geceleri, orijinal adıyla Leyâlî Türkistân bizlere Türkistan'da yaşayan müslümanların Çinliler tarafından ne gibi işkencelere, zorbalıklara maruz kaldıklarını derinden anlatıyor. Bir direniş, bir tükeniş savaşını temsil eden bir eser gibi düşünebiliriz. Çok akıcı, sade bir dil ile yazılan bu eser bizlere Türkistan halkını, karakterini ve tarihini de anlatıyor. Derinden etkilendiğim, üzüldüğüm yerler konusu itibariyle fazlaydı. Eğer sizler de Türkistan halkını, direnişini ve Çinlilerin zulmü karşısında olan insanları tanımak istiyorsanız tavsiye ederim bu eseri. Bundan sonra da Doğu edebiyatını okumak istiyorum. Tavsiyeleriniz varsa bekliyorum. Hepinize musmutlu günler diliyorum. Sizleri çok seviyorum, iyi ki varsınız
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Kısa ve öz bir şekilde ...
Eğer doğu Türkistan da bulunan kardeşlerimlerimizin çektiği sıkıntıları az biraz dert edinmişseniz oraya gidemiyorum bir şey yapamıyorum ama yakından tanımak istiyorum diyor oku kardeşim gerçekten yaşanmış romanı oku!!! ROMAN dediysem sakın küçümseme zira okurken öfkeden dişlerini gıcırdada ta bilirsin ona göre OKU!!!!

....diyorum!
208 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Türkistan Geceleri, öncesinde okuduğum Bir Değirmendir Bu Dünya kitabında birkaç yerde zikredilen bir kitap. Cahit Zarifoğlu, Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesi için savaşan Müslümanlardan bahsederken bu kitabı önermişti.

Kitap, Mısırlı bir doktor ve yazar olan Necip el-Kiylani’nin, Hac esnasında tanıştığı Doğu Türkistanlı Mustafa Hazret’e , Doğu Türkistan’da yaşadıklarını sormasıyla başlıyor. Buradan sonra olayları Mustafa Hazret’in ağzından dinliyoruz.

Sene 1930’lu yılların başları. Doğu Türkistan’ın Kumul şehrinde Çin’e karşı bağımsızlıklarını ilan etmiş Müslüman bir halk. Çok geçmeden bağımsızlıklarını ellerinden almak isteyen Çin ile karşı karşıya geliyorlar. konumları itibariyle kendilerine yardım edecek hiçbir Müslüman devlet yok. Mücadelenin başlangıcında kendilerine Rusya’dan yardım teklifi gelse de, “bir hareket kendi ayakları üzerinde duramıyor, bir dayanağa yaslanıyorsa o dayanak çekildiğinde hareket yerle bir olacaktır.” diyerek, zaten hiç de samimi olmadığı gün gibi aşikar bu teklifi reddediyorlar. Nitekim kısa süre sonra Rusya’yı da Çin ile beraber karşılarında buluyorlar. Buradan sonra uzun soluklu bir mücadeleye şahit oluyoruz. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, Müslümanların yalnızca fiziksel bir mücadele vermediğidir. Onlar aynı zamanda, Çinlilerin Müslüman halkı asimile etmek için uyguladıkları politikalar ve insanların arasına yaydıkları fitnelere karşı da çetin bir mücadele veriyordu. Ve bizim adlarından haberimizin dahi olmadığı nice Müslüman, özlerinden kopmamak adına şehit edildi. Ama hiçbiri, şehadete giden bu yolda en ufak şüphe kırıntısı dahi göstermedi. Yürüdükleri yolda “Hayret vericiydi yürüyüş. Kafirlerin, tağutların, putların sonu gelsin diye çıkılmıştı yola. Zafer de, hezimet de Allah’ın bileceği işti. En önemlisi, ölümün alelade, dikkate değmez bir görünümde oluşuydu.” bilinci, kalplerinde iman ile birçoğu son nefesini orada verdi. Onların soylarından gelenler bugün de bu şanlı direnişi sürdürüyor. Allah onlardan razı olsun.

29.03.2020 19.30
208 syf.
·Puan vermedi
"Bu kitap Ata vatanımız olan Doğu Türkistan da 1930-1951 yıllarında yaşanan destanı sunuyor. Hac vazifesini yapmak için Pakistan'dan Mekke-i Mükeremeye gelen Türkistan mücahidlerinden Mustafa hazret bizlere Türkistan dağlarında yaşanan mücadeleyi Çin'in ve Rusya'nın mezalimini, vatanı uğruna can veren korkusuz mücahidleri, vatan nedir bilmeyen hainleri anlatıyor.
Aşk, dava, cihad, paramparça olan yuvalar, her baskında bir uzvunu kaybedip yinede yürüyüşüne devam edenler, hiç bir zaman ümidini yitirmeyenler ve bir kere ölüp bin defa dirilenler..."
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bazen okuduğunuzda satırlar canınızı acıtır, cam kırıkları gibi batar en derinden...İşte öyle, çünkü Zülum anlatılıyor.Müslüman aleminin acısı işlenmiş satırlarda.Doğu Türkistan halkının nasıl Çin zulmüyle baş ettiği anlatılıyor.Kadınlarımızın, kahramanlaeımızın acıları.Çocukların öksüz- yetim kalışları anlatılıyor.Biz anlatılıyoruz.Dedelerimiziz tarihimiz dinimiz.Ve acıtıyor yapılan zulüm.Derdimimiz büyük müslüman alemi, derdimiz islam!Derdimiz din!derdimiz vatan!Kanla kazanılan bu topraklardan sürgün edilişimiz bir bir anlatılmış.Ama islam kazanacak Bunu biliyoruz.Okumanızı ve islam aşkınızı bir nebze daha tutuşturmanızı tavsiye ederim.
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Doğu Türkistan'da Çin zulmünde yaşayan Müslüman Türk'lerin verdiği mücadeleyi birbirine kavuşma hasreti çeken iki aşık ekseninde anlatmış kitap.
208 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Necip el kiylani nin okuduğum ilk kitabiydi.bu kitabin hayatimda ayrı bir yeri var.Necmetülleyl ve Mustafa Murad Hazret karakterleri beni çok etkiledi.sonrasında kime önerdiysem büyük bir zevkle okuduğunu söyledi.Bence bu kitap doğunun gizli kalmış bir başyapıtıdır.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkistan Geceleri
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bürde Yayınları
Baskılar:
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri
Türkistan Geceleri

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0