Türkistan Türkistan

9,6/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
919 gösterim
"Şair Yavuz Bülent Bâkiler'in, artık çok ciddi bir rakibi var: Yazar Yavuz Bülent Bâkiler. Kalemini eliyle değil, gönlüyle kavramış bir yazar bu. Zevkle ve bir hamlede okunabilecek bir kitap."
-Ahmet Turan Alkan-

"Türkistan Türkistan: Kökleri yolunmamış, şuurları körelmemiş, inançları yozlaşmamış her Türk'ün birkaç defa okumasında fayda umulan bir kitap. Unuttuğumuz özümüze ayna tutan, yitiklerimize köprüler kuran, hasretin, umudun, vuslatın kapılarını aralayan yöğrük at misali yörük bir kitap. Türkistan Türkistan, ruhlarımızın sılasıdır."
-Bahattin Karakoç-

"Kitabı bir nefeste okudum. Bâkiler'in şâirane üslûbu, meğer nesrinde de aynı nefasetle devam edebiliyormuş. Bunu sevinerek ve takdir ederek gördüm."
-S. Ahmet Arvasî-

Üsküp'ten Kosova'ya kitabıyla Rumeli hasretini kaleme alan Yavuz Bülent Bâkiler, atayurda yaptığı seyahati Türkistan Türkistan'da anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055535322
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türkistan Türkistan, 1986'da kaleme alındığında, kaf dağının arkasında varlığını bildiğimiz ama yaklaşık bir asırdır kopuk kaldığımız, bizleri kardeşleri gibi gören ve bilen SSCB içinde kalmış Türk Cumhuriyetlerine yapılan bir gezinin notlarıdır.

Bakiler kitabında çokça Bölgedeki Türklerin nasıl misafirperver yaklaşıldığını, Türkiye'den geldiğini öğrendiğinde nasıl yıllardır görmediği bir kardeşini görmüş gibi davrandıklarını anlatır. Araya yıllar uzun mesafeler ve diktatör rejimler girmiş olmasına rağmen insanın özünü unutmadığı bu kitapta işlenmiştir.

BEHÇET AKGÜN 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok güzel Anlatılan yerlerin güzelliğine anlatanın güzelliği eklenince doyumsuz oluyor okumak..

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yavuz Bülent Bakiler'in 1980'li yıllarda Azerbaycan ve Özbekistan'a Kültür Bakanı Yardımcısı sıfatıyla yaptığı seyahatlerin notları var kitapta. Bugün için kolay gibi görünse de o dönemde SSCB'nin varlığını devam ettiği düşünülünce önemli bir geziydi. Ata yurdumuza ilgi duyanların ilgisini çekebilecek bir kitap. İçinde Taşkent, Bakü, Semerkant, Buhara var...

Kitaptan 1 Alıntı

BEHÇET AKGÜN 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türkistan-Türkistan’ın yeni baskısı dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz dehşetli kayıtsızlığımıza, bilgisizliğimize, kökten kopuşumuza bir iki örnek vermek istiyorum.

Türkistan Türkistan, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 14)Türkistan Türkistan, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 14)