Türkiye İktisat Tarihi 1908-2009

8,5/10  (14 Oy) · 
36 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.390 gösterim
"Her şeyden önce belirtilmesi gereken nokta, kitabın dönemlemesinin, şimdiye kadar hiçbir eserde rastlanmadık ölçüde iktisadi kıstaslara dayanması ve dolayısıyla iktisat-siyaset diyalektiğinde, yazarın iktisada ağırlık veren görüşüyle fevkalade tutarlı olmasıdır. Değerli araştırmacı Korkut Boratav'ın kitabı, Türkiye ekonomisinin nereden geldiği ve nereye gittiği konusunda derin düşünmek isteyenlere bir rehber olarak önerilir ve üniversitede ders kitabı olarak okutulması beklenir."
-Mehmet Ali Kılıçbay-

"Meslekten iktisatçı olmayan"lar hedeflenmişse de, iktisatçıların başucu kitabı olacak güçte, kalıcı bir yapıt. Tutarlı değerlendirmeler, nesnel nicel kıstaslar, dengeli iktisat-siyaset birlikteliği, duru, akıcı bir dil... Boratav'ın kitabı bugünü anlamak için son derece yararlı bir yapıt. Dünü bilmek, yarını görmek için Boratav'ın kitabı okunmalı... Bir daha okunmalı..."
-Zafer Toprak-
(Tanıtım Bülteninden)
KubraYSN 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Bu kitabı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine almıştım.Bana dilinin çok karmaşık olmadığını söylemişti ve kitabın başında da bu konuları bilmeyen bir insanın bile anlayacağı şekilde yazmaya çalıştık gibi bir şey okumuştum . Bu anlamda baktığımda dilin çok da yalın olduğunu söylemem.Bilgisi olmayan bir insanın anlaması çok da kolay sayılmaz bence ve sıkıcı gelebilir.Kitap hakkında duyduğum bir diğer şeyde çok yanlı olduğuydu . Ancak bu düşünceye kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim.Her kitaba yazar illaki kendinden bir şeyler bırakır kabul.Kitap da yazarının dokunuşunu taşımaktan öte bariz bir yanlılık yok.Bir yerden başlamam lazım bu tip kitaplara diyorsanız başlamak için ideal bir kitap değil,ancak ilerideki zamanlarda okuduğunuzda çok daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

Fatih Mehmet Karagöz 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ülkemizde iktisat denilince akla gelen ilk yazar. Hala yaşıyor oluşu bizler için büyük bir şans.. Ve hala yazdığını da unutmamak lazım... Bu kitap ise alanında eşi bulunmaz bir çalışma..

Burak Erdoğdu 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapsamli,objektif bir eser ... Ekonomi bilgisi oldukça az olanların dahi hiç güçlük çekmeden idrak edebilecekleri düzeyde basitlikte kaleme alınmış...

Kitaptan 6 Alıntı

Emine Vargılı 
13 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Kapitalizm
Sultanın ve bürokratik aristokrasinin devlet örgütü ve toplumsal hasıla üzerindeki keyfi egemenliğini bir kalemde değilse bile küçük darbeler ve kemirmelerle ortadan kaldıran uygulamaların hukuki dayanağını oluşturan dizi kanun ve kararname, bu dönemin başlarında, kapitalistleşme sürecinin asli unsurlarından biri olarak görülmektedir.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 30)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 30)
KubraYSN 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ancak siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlığa giden yolda gerekli,ancak yeterli olmayan bir aşama olduğu sonraki on yılın iktisadi iniş ve çıkışlarında açıkça gözlenecektir.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 23)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 23)
KubraYSN 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Asıl sorun,bu boyutlara ulaşmış dış borcun anaparasını vadesi geldiğinde ödemekte,yani stoğun döndürülmesinde yatmaktadır.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 184)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 184)
KubraYSN 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Siyasi denetim sağlamanın en güvenceli ve en basit yöntemlerinden biri sermaye kaynakları üzerinde egemelik sağlamaktır.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 19)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 19)
KubraYSN 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sıcak para hareketlerine bağımlı kılınan bir sistem,daima krizi tetikleyecek bir vesile bulur.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 182)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 182)
KubraYSN 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Uluslararası sermaye, egemenliğini ancak kendi karşıtını yaratarak oluşturabilir.

Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 213)Türkiye İktisat Tarihi, Korkut Boratav (Sayfa 213)