Türkiye Sen Kimsin Uçmakdere Yazıları-1

8,0/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
561 gösterim
Türkiye, Batı’ya bağımlılığında, edilgenliğinde, aşağılık kompleksinde, başka birçok ülkeden farklı değil. Farkı, iç çekişmelerinden kurtulup evrensel değerlerin benimsenmesinde dünyaya öncülük etmesi olabilir.
Yeni oluşan dengeler açısından kritik ve belirsiz bir noktadayız. Türkiye’yi Rusya, Çin ya da İslâm cephesinde görmek isteyenler de var, Vatikan’ın yoldaşlık yaptığı Avrupa-ABD cephesinde görmek isteyen de.
Ben ne Türkiye’yi ne de kendimi, bu cepheleşmenin taraflarından biri olarak görmek istiyorum; ne de iki ipte oynayan cambaz olmasını...
Kurulmakta olan ittifaklar, bizi dünyalı olmaktan, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlarla uğraşmaktan alıkoyuyor.
Hele yeni kuşaklar, tarihten hortlatılan dinî çatışmaların ne tarafı ne de kurbanı olmayı istiyorlar. Ne var ki, meşruiyeti çökmüş bir dünya düzeninin getirdiği açlık, sefalet ve adaletsizlik, çatışmalarda saf tutsunlar diye nice genci provoke edenlerin işini kolaylaştırıyor.
Geçmişin tecrübesi adına, geçmişin hatalarını çok tekrarladık.
Avı, tarımı, teknolojiyi hep yaşlılar aktardı gençlere.
Oysa bugün, türümüzün tarihinde ilk kez, yaşlılar gençlerden öğrenmenin arifesinde.

“Gündüz Vassaf düş gücünün avukatı, düz yazımızın en özgür ruhlu kalemi...”
ORHAN PAMUK
aysenas 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

3 sayfalık deneme yazılarından oluşuyor. ilgi çekici olduğu içinde sıkılmıyorsunuz. merak duygusunu uyandırıyor. bizi çok iyi çözdüğünü düşünüyorum, tarafsız bol eleştirili ve dosdoğru bir türkiye bu kitapta.

Kitaptan 1 Alıntı

aysenas 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Türkiye'de yabancı düşmanlığının altında yatan başlıca duygu kendimize güvenmemekten kaynaklanan korku değil mi?

Türkiye Sen Kimsin, Gündüz Vassaf (Sayfa 63 - iletişim - uçmakdere yazıları 1)Türkiye Sen Kimsin, Gündüz Vassaf (Sayfa 63 - iletişim - uçmakdere yazıları 1)