Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı

6,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
76 gösterim
"Ayakları yerden kesilip emperyal özlemlerle yanıp tutuşan bir siyasi iktidar da, işbirlikçiliği kafasını dahi kaldıramayacak
kadar genetik bir sorun haline gelen, korkak bir devlet de aynı yurtsever duruşu gerektirir: Ülkelerarası eşitsizliklere
tahammül edemeyiz; insanlık sınırlardan, devletlerden tamamen kurtuluncaya kadar ulusal egemenliğimizi savunur, bunun biricik koşulunun işçi sınıfının iktidarı olduğunu düşünürüz; kendi ülkemizin başka ülkelere dönük hegemonik yaklaşımlarına, militarist pratiklerine, uluslararası hukuku hiçe sayan ve başka ülkelerin içişlerine müdahale eden politikalarına karşı dururuz."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786055892647
 • Yayınevi:
  Yazılama
 • Kitabın Türü:
Gökhan Parlaktaş 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya'da ve Türkiye'de yurtseverlik, vatan sevgisi gibi kavramların neden sol "değerler" olduğunu veya mutlaka olması gerektiğini oldukça detaylı açıklayan bir kitap. Yurtseverlik, vatan sevgisi gibi kavramların "milliyetçilik" düşüncesinden farklı olduğu fikri çok iyi açıklanmış.

Büyük sol liderlerden yapılan alıntılar her ne kadar faydalı olsa da kişisel yorum farkları ve dönemin konjonktürüne göre söyledikleri kafa karıştırıcı olmaması açısından daha seçici kullanılabilirdi.

Gözüme çarpan tek ciddi eksik, solda yurtseverliğin tanım ve tarifi için dünya sol tarihine oldukça doyurucu referanslar yapılmış fakat Türkiye solunun tarihine, bugününe ve geleceğine dair yurtseverlik kavramı ekseninde yeterli veri olmadığı idi.

Her şeye rağmen tavsiye edilen değerli bir çalışmadır :)

Ali Aytaç 
29 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk basıldığında ülke solunda büyük tartışmalara sebep açmıştı.Yurtsever olmayı kabul edemiyordu memleket solu halbuki sovyet halkının faşizme karşı verdiği mücadelenin direği yurtseverlik değil miydi? Peki yurtseverlik ve milliyetçilik aynı şey midir? Okuyunuz.