Türkiye Yahudileri

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
22 gösterim
Yahudiler ülkemize nereden ve ne vaziyette geldiler? Yaşanman, Osmanlı toplumu ile kaynaşmaları ve Osmanlı idaresinin müsamahakâr tavırlan ve arada çıkan sorunlan, en veciz şekilde ifade eden üstad Ziya Şakir'in kaleminden okuyacaksınız.
Osmanlı ile Musevi cemaati arasındaki ilişkilerinin tarihine baküırsa, zamanımızda çokça görülen ve kangren halini almış etnik ve dini çatışmalara çözüm yolları barındırdığı görülecektir.
Ömer Efeoğlu 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı iki bölüme bölmüşler. Birinci bölümü Selim Okuyan'ın Filistin'in Gölgesinde Abdülhamit ve Theodor Herzl kitabından alarak, ön bilgilendirme yapmışlar. İkinci bölümde ise Millet mecmuasında 86. sayı ile 104. sayılar arasında Ziya Şakir'in yayınladığı Türkiye Yahudileri başlıklı tefrikaya yer vermişler. Ziya Şakir öncelikle inançlarından bahsetmiş ardından tarihe girişmiş.
Tarihte gittikleri her yerde kıyımlara, tehcirlere ve din değiştirme zorunluluğuna mecbur bırakılmış Yahudilerin Osmanlı topraklarına gelmesiyle huzur bulmasının kısaca anlatımı olmuş. Diğer kallavi tarih kitaplarından farkı Ziya Şakir'in tarihi roman tarzında yazma özelliği olmuş.
Çok detaylı olmamakla birlikte Padişahların Yahudilerle ilgili politikalarına da yer verilmiş ve zannımca kitabın en mühim konusu da bu olmuş. Ancak yine de bu konu için daha detaylı kitaplar okumak gerekebilir, bu kitap tek başına yeterli olmayacaktır.