1000Kitap Logosu
Türkiye'de Laiklik ve Sol
Türkiye'de Laiklik ve Sol
Türkiye'de Laiklik ve Sol

Türkiye'de Laiklik ve Sol

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.2
12 Kişi
35
Okunma
17
Beğeni
590
Gösterim
200 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yazılama Yayınevi · Ocak 2014 · Karton kapak · 9786055892944
Solun dine bakışı ateizme indirgenebilir mi? Sol siyaset dine nasıl yaklaşmalı? Sol ile Müslümanlığın arasında uzlaşmaz bir çelişki mi var? Laik bir ülkede devlet, din işlerinde nerede durur, din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması mümkün müdür? Cumhuriyet, varlığını laiklik olmadan sürdürebilir mi? Türkiye ne kadar laik,1923 Cumhuriyeti ne ölçüde ilericiydi? AKP laikliği tek başına mı yıktı? Halifelik tartışmaları neden alevlendi? Bu sorulara yanıt veren sol, Cumhuriyet'in tarihini laiklik ekseninde yeniden okurken laiklik bayrağını düştüğü yerden kaldırmaya hazırlanıyor. Düştüğü yere tekrar dikmek için değil, bambaşka bir sınıfsal zeminde, en ileri noktada, laikliği yeniden inşa etmek için... (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,5
9.2
10 üzerinden
12 Puan · 4 İnceleme
Arda Çolakoğlu
Türkiye'de Laiklik ve Sol'u inceledi.
200 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap çok temel konular üzerinde durmuştur ve marksistlerin din ve laiklik konusunda nerede durduğunu çok iyi açıklamıştır. Laiklik yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması mıdır? Sınıfsız mıdır? Aydınlanma ve aydınlanmacılık nedir? Marksistler neden aydınlanmacı olurlar? Solu dinselleştirmek mümkün mü? Marksizm salt ateizm midir? gibi bir çok temel sorunda bize yardımcı oluyor. İlk iki bölümde marksizmin din, laiklik ve aydınlanmacılığa bakışı açıklanırken 3-5 arası bölümlerde ise bu bakış açısı tarihi bir düzlemde ele alınıyor. Yani, aydınlanmacılığın ve gericiliğin tarihi marksist materyalist bir şekilde açıklanıyor. Son bölümde ise solu dinselleştirmeye çalışanlara yine marksist bir bakış açısıyla yanıt veriliyor. Genel anlamda ise son derece önemli bir kitaptır.
Türkiye'de Laiklik ve Sol
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
communiste
Türkiye'de Laiklik ve Sol'u inceledi.
200 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Günümüz Türkiyesinde laikliğin bitirilmesi için gericilerin kurduğu tuzakları ve buna rağmen nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlatan, karanlıktan çıkışın yolunu öğrenebilmek adına mutlaka okunması gereken bir kitap
Türkiye'de Laiklik ve Sol
OKUYACAKLARIMA EKLE
3