Türkiye'de Zirâî Ekonominin Hukukî ve Malî Esasları Kanunlar

10,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
361 gösterim
Bütün zenginliğini topraktan çıkaran bir devir ve medeniyet nizamının hususiyetlerini ve bu arada Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal ve ekonomik bünyesini aydınlatabilemek için bu memleketteki zirai faaliyeti ve bu faaliyetin yaratıcısı olan çiftçi sınıfların hareketlerini her bamından tayin ve tahdid eden hukuki ve mali mevzuatın dayandığı esasları, sistemli bir şekilde ortaya koymak, şüphesiz, pek lüzumlu bir iştir.
Barkan'ın incelemelerinin başında Osmanlı Kanunları gelmektedir. Barkan önce arazi kanunları üzerinde sistemli bir şekilde durmuş, bunların mahiyetiyle osmanlı iktisat tarihi açısından önemini ortaya koymuştur. Barkan'ın Osmanlı toprak hukuku ile ilgili en geniş çalışması olan bu uzun girişinde Osmanlı kanun ve kanunnameleri üzerinde durulmuş, burada Osmanlı müesseselerinin şer'îliği meselesi, mevcut kanunnamelerin niteliği ve sistemsizliği, fetvâ sistemi ve kanunnâmeler, şeyhülislamın durumu, Osmanlı sultanlarının kanun koyuculuğu gibi hususlar incelenmiştir. (Tanıtım Bülteni'nden iktibastır)
 • Baskı Tarihi:
  1943
 • Sayfa Sayısı:
  559+64
 • ISBN:
  9754045577
 • Yayınevi:
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
01 Ara 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Eğer toprak sisteminin Osmanlı'daki hâlini ve bugüne etkilerini merak ediyorsanız. Akademik dilden de sıkılmam diyorsanız toprak sistemini öğrenmek adına harika bir kitap