·
Okunma
·
Beğeni
·
711
Gösterim
Adı:
Türkiye'nin Manzarası
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180196
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları/Fikir Dizisi
İlk defa 1973´de, Cumhuriyetin 50. Yılı münasebetiyle yayınlanan kitap, müthiş bir bakış açısı genişliği ve vizyon derinliğiyle adetâ günümüz için yazılmıştır. 1839 Tanzimat hareketiyle başlayan Türkü ruh kökünden koparma hamleleri ve Batılılaşma gayretlerinin ekonomik, sosyal, siyasî, ilmî, ahlakî ve dinî yönlerden ülkeyi ne hale getirdiğinin kuşbakışı resmi ve acı tahlili
159 syf.
·3 günde
https://i.hizliresim.com/JVBOAn.jpg

Merhaba
Türkiye’nin manzarası derken bu kitapta
Milletimizi ilgilendiren bir çok konu var.
Necip Fazıl bu kitabında Türkiye’nin Tanzimatla başlayan farklı bir yolculuğundan, 27 Mayıs gecesinden, Gazeteler, ekonomi,dış itibarımız,kendi içimizde sınıflanmamız,davamız derken bildiğimiz,bilmediğimiz bir çok meselelerimize değinmiş. Fakat kitapta beni etkileyen genel anlamda 1973’de yazılan ama günümüze çok rahat uyarlanabilen tespitler olması. Takriben 50 yıl önce kaleme alınan bu gerçekler 50 yıl sonra düzeltilmemekte olup,ayağa kalkmak yerine daha çok bulunduğumuz yeri görmemeyi tercih ediyoruz. Fakat bugün bunu yok sayıp dünün Şanlı tarihi ile övünüyoruz. Elbette hakkımız fakat Necip Fazıl’ın farklı bir cümlesi ile devam etmek istiyorum “Âlemde, cüceleşmiş devlerin, eski rollerini takınmasından daha çirkin bir tablo yoktur.” diyor yazarımız.
Bu satırları Ayasofya kongresinde dile getiren Necip Fazıl, Türk milletine,gençlerine mevcut ruh hakimiyetinin hala zerresini,kırıntısını taşırken yapabileceğimiz şeylerden bahsediyor. Daha çok dikkat etmemiz gerektirdiğini hatırlatıyor şanlı tarihimizden bahsederken değerlerimizden,kültürümüzden,yitip gidenlerden bahsetmeyi de unutmayalım. Çünkü bizi biz yapan değerlerimizdi. Elimizde kalanların muhakemesini yapalım. Önce içimize bakalım sonra hepimize.

Ne diyor Necip Fazıl:
“İşte şuanda biz, asırlarca islamın kılıcını ve tahtını temsil etmiş tarihimiz önündeki yürekler acısı vaziyetimizle, en büyük mucize çapında... başımıza ne geldiyse sadece o nuru kaybetmekten geldiği hikmetini yaşatıyoruz.”

Güzel ahlakın mirasçısı temsilen bizlerde
Kaldı mı ? helale-harama dikkat eden, terazinin hassasiyetini taşıyan insanlar...
kaldı mı ? Bir çok medeniyete kucak açan din,dil,ırk ayrımı yapmadan aynı toprak parçasında güvenle,samimiyetle yaşayabilen insanlar...
Kaldı mı ? Kendi fikrine zıt düşmesine rağmen kucak açanlar...
Yürüyüşünde vakar,konuşmasında nezaket üslubu kırıcı olmayanlar
Toprağını,hayvanını,bitkisini,benliğini çiğnetmeyen. Saksısındaki çiçekleri bile renkleri ile konuşturan,edebi,ilmi ile hemhal olanlar. Şikayetimiz ne zamana ne mekana bulunduğumuz çağı güzel yaşanabilir kılmak benim ve senin elinde.
Hülâsa Türkiye’nin manzarası’nda da sorun odaklı olmayan Necip Fazıl dile getirdiği sorunlara bir de çözümleri ile beraber tavsiyelerini bizlere sunuyor.
“Bu memleketi ancak cerrahi bir müdahale kurtarabilir. “ cerrahi müdahele” den kastımız bir ordu hareketi ve askeri ihtilal değildir. Bu gibi hareketlerin “cerrahi” olduğunu kabul ederiz Ama şifa getirici bir müdahale olduğunu kabul edemeyiz. Kafatasından içeriye ulaşan kılıç şeklinde her neşter,oradaki uru temizleyemez; çok defa beyni büsbütün iptal eder,vücudu kötürüm eder. “ diyerek bizlere zihindeki değişime kapı açıyor felaketimizin hasat vakti gelmeden diye ilave ediyor.

Necip Fazıl:

“Bu vatanı ya topyekûn kurtarmanın, ya batmaya bırakmanın saati çalmaktadır.”

Okunmaya değer bir kitap.
Gafletten uyandıracak kitaplarımız olsun,bizi kendimize getiren kitaplar.
bol istifadeli sahifeler okumamız temennisiyle. Hayırla kalın.
159 syf.
·8 günde
1973’de, Cumhuriyetin 50. Yılı münasebetiyle yayınlanan kitapta, Necip Fazıl'ın Cumhuriyetin 50. yılına kadar olan süreçte yaşananları, geçmişin muhasebesini yapmak ve geleceğe sağlam adımlarla basmak için sunduğu bir eser.
Kitapta, 1839 Tanzimat hareketiyle başlayan ve milletin ruh kökünden koparılmasına, Batılılaşma gayretlerinin ekonomik, sosyal, siyasî, ilmî, ahlakî ve dinî yönlerden ülkeyi ne hale getirdiğine değiniliyor. Türkiye tarihini ekonomisinden darbelerine kadar inceleyen necip fazıl'ın yine kitapta söylediği pek çok şey bugün için de doğrulanır özelliğe sahip ve o senelerden bugünü aydınlatabilmiş.
159 syf.
·8/10
Türkiye'yi ekonomisinden darbesine kadar inceleyerek ortaya anlaşılır bir manzara koymaya çalışan ve derin tefekkürlerle inşa edilen bir kitap. Kitabı okuyarak Necip Fazıl'ın hikmetten nasibi olan bir alim olduğunu ispatlayıcı nitelikteki yazılara şahitlik edebilirsiniz.
159 syf.
·Beğendi·7/10
Üstad Necip Fazıl bu eserinde, isminden de anlaşılaağı gibi Türkiyenin manzarasını bizlere sunuyor. Çok geniş açıdan ve çok farklı konuları irdeliyor ve en sonunda bir çözüm yolu gösteriyor. Eser belki de çok bilmedigimiz, aman aman şeylerden bahsetmiyor bu yizden biraz sıkıcı ve tekrar gibi geldi. İçindeki çoğu tesbiti biliyoruz, ama bu tesbitleri kendince anlatmış ve sadece kuru tesbit ile kalmayıp çözüm yollarından da bahsetmiş.

Son cümlesi ise:
"Yol O'nun, varlık O'nun, gerisi hep angarya
Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya!"

Ayağa kalkmak ve kalkanlardan olmak dileğiyle... İyi okumalar.
...fiyatlara zam,vergi,filan,falan gibi tedbirlerin hayatı pahalılandırmayacağı ve huzuru bozmayacağı iddiasını öne sürerken sanki şöyle denmekteydi:
- üzerinize kovalarla su boşaltıyoruz ama bu su ıslatmaz! Hayıflanmayınız!
-
İşte,en ince ve mahrem çizgisiyle 20’inci asrın kıymet tablosu, istinatsız(teknoloji) ve makine; ve işte, medeniyetin son merhalesi, İmanını arayan mustarip insanlık!
Cesaretin çeşidi vardır; fakat hususi bir şeref payesi getirici cesaret, memleketin yüksek mahkemeleri kararlar verir ve halkın çoğunluğu bu kararları adaletli ve haklı bulurken, tek başına bütün kurulu nizamlara meydan okuyabilen ve yüksek sesle hak ve adalet diye haykıran kahramanlara aittir.
Bütün ihraç maddelerimizin pörsüyüşü, ve yarın batı dünyası bize kucak açacak olsa ona hububattan başka bir şey vermeye iktidarımız yokken bunu da kaybedip buğdayımızı bile çok defa Amerika ve Kanada’dan getirtmemiz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkiye'nin Manzarası
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180196
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları/Fikir Dizisi
İlk defa 1973´de, Cumhuriyetin 50. Yılı münasebetiyle yayınlanan kitap, müthiş bir bakış açısı genişliği ve vizyon derinliğiyle adetâ günümüz için yazılmıştır. 1839 Tanzimat hareketiyle başlayan Türkü ruh kökünden koparma hamleleri ve Batılılaşma gayretlerinin ekonomik, sosyal, siyasî, ilmî, ahlakî ve dinî yönlerden ülkeyi ne hale getirdiğinin kuşbakışı resmi ve acı tahlili

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • İrfan kader
  • Sarı Saman Kağıdı
  • Tuğçe Nur Esra
  • Anıl Özdemir
  • Cihad Gürel
  • Bedia yıldırım
  • Mehmet E.
  • Yasin
  • Zeynep
  • Zeynep ♡ Mustafa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (8)
9
%5 (1)
8
%15 (3)
7
%15 (3)
6
%10 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%5 (1)
1
%10 (2)