Türkiye'nin Yakın Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.207
Gösterim
Adı:
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Baskı tarihi:
23 Mart 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430402
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Yayınları
Baskılar:
Türkiye
Türkiye
"Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır."
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü hem de hatalarının bir nedeni.”
“Türkiye’de iktidar çevreleri Atatürk’ün büyük iddia ve heyecanını anlayamamıştır. Hâlâ da Türk akademi dünyası bu yolda topal adımlarla ilerlemektedir.”
"Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir."

"6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hâkim olamamıştır."

"Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir."

İLBER ORTAYLIEserleriyle Türkiye’nin yakın tarihine en kuvvetli feneri tutan İlber Ortaylı; gündemden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü - Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.

Türkiye’nin Yakın Tarihi, geleceğimizi sağlıklı biçimde kurmak adına geçmişimizde neler olup bittiğini tüm ayrıntılarıyla merak edenler için benzersiz bir şaheser.
255 syf.
·6 günde·8/10
Kitap içerik olarak, yakın tarihimizde yaşanan askeri darbeler, anayasa değişiklikleri, birinci ve ikinci dünya savaşları gibi konulardan oluşuyor. Bunların yanı sıra Türkiye'nin dış politikası, tarihi ve kültürel mirasları, eğitim gibi konuların üzerinde de duruluyor. Bu konuların ayrıntılı olarak anlatıldığını söylemek pek doğru olmaz. Daha çok gazete ve dergilerde yayımlanmak üzere hazırlanmış kısa köşe yazıları mahiyetinde, iki, üç sayfalık yazılar var. İlber Ortaylı'nın köşe yazılarını takip eden okurlar muhtemelen  bu konuları okumuşlardır. Dolayısıyla bu kitabı, İlber Ortaylı'nın Türkiye Yakın Tarihi hakkında yazdığı kısa yazıların derlendiği bir eser olarak kabul etmek gerek. İyi okumalar.
256 syf.
·10/10
Köşe yazısı tadında kısa derlemelerden oluşan, tarihe ilgi duyanlar için giriş seviyesinde sayılabilecek güzel bir eser.

İlber Hocanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı son eserini okuyanlar bu eserin ilk yüz sayfasında acaba aynı kitabı mı okuyorum ben tereddütüne kapılabilir şayet bende öyle oldu (Adam aynı zaman dilimini anlatıyor başka ne yazacaktı diyenler olacaktır)

Hülasa Milli eğitim müfredatına girmesi gereken bir eser. Herkes bu kadar farkında olsa yeter cidden yeter. Ayrıca Ilber hocamın en büyük meziyeti olaylara yada kişilere "kötüyse benim kötüm" tarzı yaklaşmasıdır. Gerçek milli duruş da bu olmalı bence.
256 syf.
·Beğendi·7/10
Tarih denen olguya bir türlü ısınamadım ya da o bana sıcak davranmadı bu yüzden sanırım yıldızımız bir türlü barışmadı. Ben çok şikayetçi değildim bundan , bu yüzden olsa gerek tarih de beni arayıp sormadı. Yollarımız İlber hoca da kesişti bu sefer de. Ben bir adım atınca tarih de bana göz kırptı. Mutsuz olmasak da yine mutluluğu yakalayamadık. Ben çok şikayetçi olmadım , o da dava etmedi beni. Yani aramız hala Limoni . . .
256 syf.
·5/10
⭐️⭐️⭐️
_____________________________________
#ilberortaylı #TürkiyeninYakınTarihi #kronikkitap #instagramTR
_____________________________________
Kitap iddia ettiği gibi hiç de yakın dönem Türkiye Tarihi’ ni vermiyor. Daha çok Osmanlı’ yı yer yer kıyaslı övmek adına yakın döneme dair örnekler sunan bir kitap. Daha önce Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ nde yüksek lisans yıllarımda Serdar Öztürk’ ten aldığım Türkiye’ nin Yakın Dönem Tarihi dersleri olmasa, bu konuya dair adamakıllı bir kaynak da yok zaten bence. Bunun sebebi de daha çok yakın tarihi anlatacak insanın sağcıların direkt tepkisini çekecek oluşu. Nitekim Serdar Hoca’ da dersini özellikle dolduran muhafazar ve ezberci, itlik ve serserilik dışında hiçbir halta hizmet etmeyen, sözde taşıdığını sandığı ülkeyi yerle bir eden tipler de çok tepkirmiştir ama Serdar Hoca yeterince cesarete sahipmiş. İlber Ortaylı bence daha çok tepki toplamamak adına yazmamış hiçbir şeyi. Bana göre okumaya değer bir kitap değil.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eserleriyle Turkiyenin yakın tarihine en kuvvetli feneri tutan Ilber Ortaylı gündemden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere ve ülke savaşlarımıza kadar birçok konuda bilgi veriyor
240 syf.
·9/10
Yakın tarihimizi öğrenmede rehber olabilecek bir kitap. Kitabı okurken bir yandan internetten de yardım almanız gerekebilir. Çünkü olayları bilmeden üzerinde yapılan yorumları anlamak biraz zor oluyor. Kitapta derin ayrıntılara girilmemiş. Merak uyandıran, tartışmalı, her kafadan bir sesin çıktığı konular işin ehli İlber Ortaylı tarafından açıklanmış. Yakın tarihimizi merak edenlerin baş ucu kitaplarından olmalı bence. Merak etmeyenlerin de bir an önce merak etmesi gerekiyor.
Bu site dahil genel olarak tarihe dair bir soğukluk var. Aşk, gerilim, aksiyon kitapları binlerce okunmasına rağmen bu kitabı benle birlikte 160 kişi okumuş. Hayali karakterlerin dünyasına bu kadar ilgi duyarken acaba gerçek dünyadan kopuyoru muyuz acaba diye düşünüyorum. Kesinlikle küçümsemiyorum romanları, hikayeleri ama tarih kitaplarına gereken değerin verilmediğini düşünüyorum.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Türkiyemizin yakın tarihi süreçleri anlatan ve
objektif açıklayıp yorumlarla dile getiren ilber ortaylı hoca gerçeğin özündeki tarihi süreçler birebir yüzüstüne çıkaran kitabi mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
240 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
İlber hocanın kitaplarıyla daha yeni tanıştım. Ancak okurken büyük keyif aldım . Herkese tavsiye ederim . Bilgi birikimi karşısında kendinizi cahil hissetmeniz çok normal
240 syf.
·5 günde·9/10
Türkiye'nin yakın tarihinindeki önemli konuları özetleyen ve gerektiği yerde eleştirmekten kaçınmayan bir eser. İlber Ortaylı'nın kitap içinde en çok değindiği konulardan biri tarihi ve kültürel mirasımızı araştıracak ve gün yüzüne çıkartacak uzmanlarımızın çok az sayıda olması hatta bazı konularda hiç olmaması.
Türkiye'nin yakın tarihi hakkında araştırma yapan ve bilgi sahibi olanlar için özet niteliğinde olsa da, yeni başlayanlar için tavsiye ettiğim bir kitap.
240 syf.
·7 günde·9/10
Yakın tarihi merak etmemden dolayı İlber Hoca'dan az da olsa bir şeyler öğrenmek için bu esere başladım. Eser beş bölümden oluşuyor ve öyle kaba, kocaman bir eser değil. 240 sayfalık ama tamamen dolu dolu. İlk bölümde Anayasa Tarihi ele alınmış. Geçmişten günümüze anayasa süreçleri. İkinci bölüm Yakın Tarih Üzerine Notlar olarak geçiyor. Bu bölümde de asıl yakın tarihte yaşananları görüyoruz. Üçüncü bölümde bu zamana kadar ki Dış Politika. Dördüncü bölüm tarihten miraslar ve son bölüm ise Eğitim Sistemi olarak adlandırılmış. Her bölüm ve paragrafın sonunda İlber Hoca'nın geçmişe dayanarak kendi düşüncelerini okuyacaksınız. Kendi fikirlerini beyan etmiş bence o bölümler çok çok güzel ve verimliydi. Dış Politika kısmı yani komşu ülkelerle yaşadıklarımız çok çok önemli veriler. 2013'de yazılan bu eser ta o zamandan; Ergenekon dan tutun da Suriye, ABD ilişkilerinin durumuna kadar her şeyi görmüş İlber Hoca. Ben beğendim güzel bir eser, faydalı ve okunulabilir.
256 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Akıcı,temiz diliyle okunası kitap. Bu kitabı okumaktaki amacım 2.Dünya Savaşı sonrası ülkemizin geçirdiği tarihi olayları anlamaktı. 2.Dünya Savaşı'na kadar olan dönemleri az veya çok okul hayatımız boyunca öğrendik. Sonrası ise karanlık,kulaktan dolma bilgiler. Maalesef bu dönemi anlayabilmek için yetersiz bir kaynak. Genel ifadelerle özet bilgiler var. Anayasa tarihimizle başlayan kitap Çanakkale Savaşı'ndan başlayarak devam ediyor. Kitap,genel bir tarih bilgisi edinmek için güzel . Ayrıntılara boğulmamış anlatımı kısa sürede bitirmenizi sağlayacak. Şunu da açıkça belirteyim kitap bilinmeyeni anlatan bir kitap da değil. Aa bu böyle miymiş diye tepki vereceğiniz tarzda değil.En kısa ifadeyle "Tarihimizin genel özeti". İyi okumalar
240 syf.
·Puan vermedi
Türkiye’nin Yakın Tarihi kitabı İlber Ortaylı’nın muhtemelen değişik yerlerde yayınlanan makalelerinin toplanmasıyla oluşan bir kitap. Hocanın yazılarını herhangi bir yerden takip etmediğimden ve aynı şeylerin birden fazla defa tekrar edilmesinden çıkardım bunu yoksa emin değilim. Kitapta Osmanlı’nın son döneminden yakın zamana kadarki süreç içerisinden önemli bazı ayrıntılar işlenmiş. Tarihe ilgisi olanların bile ilk defa duyacağı bilgilerle birlikte bilinmesine rağmen “hiç böyle bakmamıştım” denilecek bakış açıları mevcut. Bu açıdan Ortaylı’yı takdir ettim.
Birinci bölümde Anayasa Tarihimiz başlığı ile Osmanlı’dan 82’ye kadar Anayasalar ve yapım aşamaları anlatılmış. İkinci bölüm Yakın Tarihimiz Üzerine Notlar başlığını taşıyor. Türkiye’nin Dış Politikası’na geniş bir yer ayrılmış. Tarihten Miraslar ve Eğitim Sistemimiz ile eser tamamlanıyor. Hocanın değişik konulardaki görüşleri kısaca şöyle:

• “Test usulü imtihan tıp ve psikoloji uzmanlarının dediği gibi deha sahibi çocukların aleyhinedir. Türkçe üsluba hatta hiçbir dilin üslubuna değil, kutu doldurmaya önem verilmektedir.”

• Osmanlı saltanatının üyeleri saltanat kaldırıldıktan sonra Türkiye aleyhine hiçbir faaliyete girmemişlerdir ve bu takdir edilesi bir davranıştır. Avrupa bankalarında parası olmayan tek hükümdar ailesi Osmanlı ailesidir.

• Hilafetin yeniden ihya edilmesi mümkün değildir.

• İttihat ve Terakki Fırkası feshedildi fakat İttihatçılık bir şiar olarak varlığını sürdürmektedir. İttihatçı, hayatı pahasına dayanışma içinde olan yoldaşlar topluluğudur.

• “İttihatçılar vatanseverdi. Bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni…”

• Şehirlerde cadde, sokak, meydan vb. yerlerin isimlerinin değiştirilmesi şehirleri kimliksizleştiriyor. Şehirlerin kimlikleri ve ananeleri bu isimlerle belirlenir.

• Harf devrimine geçtiğimizde Türkçe eserler 40 bin civarındaydı. Aynı rakam Rusya’da 300 bin, İngiltere’de 2 milyon kadardı. Yani harf devrimi bizi o kadar da geri bırakmadı. Üstelik Arap harfleri Türkçeye uygun da değil. Tanınan kelimeler karineyle okunur.

• “Okuma alışkanlığı için galiba iyi bir eğitim ve insanların yalnız kalmayı sevmesi baş şarttır. Bugün okuma-yazma alışkanlığı bilgisayar sayesinde gelişiyor diyoruz. Bilgisayardan metin taraması yaptığımız zaman okuma dışında dedikodunun yaygın olduğu görülüyor. Ciddi bir tehlike daha var; bilgisayar üslubu nedeniyle imla bozuluyor. Demek ki bilgisayarın kayıt ve saklama üstünlüğünden ve hızlı işlem niteliğinden yararlanmak için dahi kitap okumak gerekiyor ve başarılı bir matbaanın eseri olan güzel bir kitabın yerini hiçbir şey alamıyor.”

• Genç Türkiye iddialıydı. 1930’ların incir-üzüm ihraç eden tarımsal üretimle ayakta duran Türkiye’si ikinci sınıf değil birinci sınıf toplumlar arasında yer alma iddiasındaydı. (Bize bu aşağılık kompleksi ne zaman bulaştı acaba?) Tahılla geçinen fakir cumhuriyet Bizans araştırmaları için yurt dışına öğrenci gönderiyor. Atatürk’ün bu iddialı bakışı ve heyecanını anlayamayanlar yüzünden geriye düştük.

• Tarih yazmak mektup yazmaya benzemiyor, mürekkebi uzun sürede kuruyor.

Kitabın ana hatları yaklaşık olarak böyle. Tabi ki detayına vakıf olmak, hocanın entelektüel ve kendine özgü bakış açısını görmek için baştan sona okumak gerekiyor. Timaş yayınları tarafından basılmış eser.
Herhalde en geçersiz politika "bize ne" ciliktir. Çünkü böyle bir lüksümüz maalesef yok; biz karışmasak da birileri bize karışacak gibi.
Demokrasi ve seçim bir usul meselesidir, usule soğukkanlı bir biçimde uyulur ve kanun uygulanır. Yani iradeler saptırılırsa da sandığa atılan reyin kutsiyetinin korunması gerekir
Komplo teorileri ve yabancı düşmanlığıyla yaşayamayız ama karşımızdakilerin yeryüzünün en bilge, en adil melekeleri olduğuna inanamayız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Baskı tarihi:
23 Mart 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430402
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Yayınları
Baskılar:
Türkiye
Türkiye
"Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır."
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü hem de hatalarının bir nedeni.”
“Türkiye’de iktidar çevreleri Atatürk’ün büyük iddia ve heyecanını anlayamamıştır. Hâlâ da Türk akademi dünyası bu yolda topal adımlarla ilerlemektedir.”
"Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir."

"6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hâkim olamamıştır."

"Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir."

İLBER ORTAYLIEserleriyle Türkiye’nin yakın tarihine en kuvvetli feneri tutan İlber Ortaylı; gündemden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü - Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.

Türkiye’nin Yakın Tarihi, geleceğimizi sağlıklı biçimde kurmak adına geçmişimizde neler olup bittiğini tüm ayrıntılarıyla merak edenler için benzersiz bir şaheser.

Kitabı okuyanlar 831 okur

  • Furkan EROĞLU
  • Gamze doğru
  • Bayram Adıgüzel
  • Mustafa B.
  • Sunshine
  • Furkan
  • İshak Kaya
  • Mevlüt Bulat
  • Mustafa AKYAZI
  • Zehra

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.6 (11)
9
%3.8 (9)
8
%6.7 (16)
7
%3.8 (9)
6
%2.5 (6)
5
%0.4 (1)
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları