Türkiye'nin Yakın Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
13,7bin
Gösterim
Adı:
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051143163
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Türkiye
Türkiye
“Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.”
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni.”
“1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu’nun en ilginç kurucu belgelerindendir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı’na ihtiyatla yaklaşılmıştı.”
“6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır.”
“Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi.”
“Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen, politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir.”

***

Tarih denildiğinde ilk akla gelen isim İlber Ortaylı, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.
Türkiye’nin Yakın Tarihi Türkiye’nin son yüzyılda geçirdiği değişimlerin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.
256 syf.
·Beğendi·9/10 puan
İlber Hoca sorulan soru hariç her şeyi anlatıyor. Varolsun başımızdan eksik olmaz umarım. Yine de İlber Hoca’nın Türkiye Siyasetiyle alakalı kitaplarını oldukça yetersiz buluyorum. Osmanlı Tarihiyle alakalı kitapları pahabiçilmez.
240 syf.
·2 günde·10/10 puan
İlber hocanın diğer kitapları gibi bu eseri de akıcı bir üslup barındırıyor. Kitap beş bölüme ayrılmış. Farklı bölümler altında çeşitli makaleler var. Makaleler kısa tutulmuş. Okuyucuyu yormuyor. Konu içerikleri siyasi tarihten, askeri tarihe, kültürel konulara varıncaya kadar çeşitli. Yer yer aynı bilgiler tekrarlanmış olsa da bu da bilgiyi daha iyi anlama yönünden güzel ve verimli sayılabilir. Yakın tarihe yönelik tadımlık bilgiler (çünkü konular çok ayrıntıya girilmeden verilmiş) barındırıyor diyebileceğimiz bu kitabı sevdim. Okumayı düşünenlere tavsiye ederim.
256 syf.
Merhaba,
İlber Ortaylı hocanın günümüz Türkiye si için yakın tarihi incelediği , sohbet tadında yazdığı kitabı bir çırpıda okuyuverdim.
Aslında o kadar basit bir dille bu kadar derinlikli bır eser nasıl ortaya konulabilir bu hocanın mahareti.
Ben hocanın kitaplarını nedense onun sesınden okuyorum.
Çok çok çok guzel bır tarihi kitabı, inceleme deneme veya sohbet tadındaki bu eseri herkesin okumasını isterim.
İyi okumalar.
256 syf.
·41 günde·Beğendi·8/10 puan
Türkiyenin yakın tarihinde hiç bilmediğim çok fazla olay olmuş -ki bu bana bu kadar harekete ve dengelerin değişmesine rağmen ülkemin köklerinden yeniden filizlendiğini göstermiş,ülkeme olan güvenimi yeniden bir kere daha kararlı kılmıştır.Gerçektende çok sağlam geçmişi olan bir ülkenin evlatlarıyız,bununla gurur duyuyorum.Elbetteki uluslar arası arenada toplum olarak hatalarımız,pişmanlıklarımız,geç kalışlarımız var tabiki ama bu kadar badireden sonra bugünlere bile erişmemiz bizim için büyük başarı bence.Yinede ülke olarak hakettiğimiz yerde olmadığımızı,daha birçok alanda çoook yolumuz olduğunu söylemeden geçersem haksızlık etmiş olurum.
İlber hocanın okuduğum ilk kitabı budur.Konular fazla detaya inmeden,çeşitlendirilerek işlenmiştir.Hem bir ders kitabı niteliğinde hem de yakın tarih adına sosyo-kültürel açıdan yazılmış güzel bir eser olmuş.
Anayasa tarihimizden seçimlere,Birinci Dünya Savaşının acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşındaki dengelere,İran,Irak,Suriye ilişkilerine,askeri darbelere ve eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihe ışık tutulmuştur.
Geleceğe sağlıkla ve güvenle bakmak,sağlam adımlarla yola devam etmek için bu tür eserlerin okunmadını çok doğru buluyorum.
Herkese iyi okumalar dilerim.
256 syf.
·5 günde·8/10 puan
Tarih yazmak mektup yazmaya benzemez, mürekkebi geç kurur...

Yaptığı sayısız Tarih araştırmalarının aksine Büyük halk kitlelerinin “caps”ler aracılığıyla tanıdığı bilim insanıdır İlber Ortaylı. Okumanın, gezmenin öğrenmenin en çok da gençlere yakıştığını düşünecek olacak ki son zamanlarda, gençlere hayat tavsiyeleri verdiği kitaplarını da görmeye başlıyoruz raflarda.

Eser, klasik İlber Hoca imzası taşıyor. Olayları sunarken yaptığı çıkarımlar ve tespitler muazzam. Savaşın savaşla yoğrulduğu bir süreçten, kör dövüşüne dönen çok partili hayata geçiş sürecine, darbelerden, iç ve dış siyasetimize, eğitim sistemimizden, anayasal degisikliklere kısaca bir asırlık geçmişimize dair kısa notlar sunuyor bize İlber Hoca.Kitabı detaylı bir inceleme kitabı olarak değil de bir dizi yakın dönem notları olarak alır ve okursanız alacağınız haz artacaktır.
Keyifli okumalar...
256 syf.
·10/10 puan
Köşe yazısı tadında kısa derlemelerden oluşan, tarihe ilgi duyanlar için giriş seviyesinde sayılabilecek güzel bir eser.

İlber Hocanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı son eserini okuyanlar bu eserin ilk yüz sayfasında acaba aynı kitabı mı okuyorum ben tereddütüne kapılabilir şayet bende öyle oldu (Adam aynı zaman dilimini anlatıyor başka ne yazacaktı diyenler olacaktır)

Hülasa Milli eğitim müfredatına girmesi gereken bir eser. Herkes bu kadar farkında olsa yeter cidden yeter. Ayrıca Ilber hocamın en büyük meziyeti olaylara yada kişilere "kötüyse benim kötüm" tarzı yaklaşmasıdır. Gerçek milli duruş da bu olmalı bence.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
255 syf.
·6 günde·8/10 puan
Kitap içerik olarak, yakın tarihimizde yaşanan askeri darbeler, anayasa değişiklikleri, birinci ve ikinci dünya savaşları gibi konulardan oluşuyor. Bunların yanı sıra Türkiye'nin dış politikası, tarihi ve kültürel mirasları, eğitim gibi konuların üzerinde de duruluyor. Bu konuların ayrıntılı olarak anlatıldığını söylemek pek doğru olmaz. Daha çok gazete ve dergilerde yayımlanmak üzere hazırlanmış kısa köşe yazıları mahiyetinde, iki, üç sayfalık yazılar var. İlber Ortaylı'nın köşe yazılarını takip eden okurlar muhtemelen  bu konuları okumuşlardır. Dolayısıyla bu kitabı, İlber Ortaylı'nın Türkiye Yakın Tarihi hakkında yazdığı kısa yazıların derlendiği bir eser olarak kabul etmek gerek. İyi okumalar.
256 syf.
·19 günde·3/10 puan
İlber Ortaylı severek takip ettiğim birisidir. Fakat kitabı hiç beğenmedim. Karışık buldum. Anlatımını beğenmedim. Otorite olduğum söylenemez tabi ama beklentilerim çok daha yüksekti. Bilmediğim çok şey öğrenemedim.
256 syf.
·6/10 puan
Tarih fakültesi bitirmeyen biri olarak okuyarak öğrenmeye çalışıyorum bu alandaki bilmediklerimi. Türkiye'nin Yakın Tarihi kitabına başlarken de o döneme ait olayları ayrıntılı ve kronolojik sırasına göre okuyacağımı düşünerek elime aldım kitabı. İlber Hocanın bilgi ve deneyimleri tabiki çok kıymetli, bu kitapta da kendisinin bilgilerinden ve fikirlerinden istifade ettiğim yerlerde oldu. Ama malesef benim kitaptan beklentim dışında konular ele alınmış. Daha çok görüş beliritilen deneme tarzı bir çalışma olmuş. Belki ismimin verdiği bir beklentiden dolayı ben malesef döneme ait istediğim ayrıntılı bilgileri edinemedim.
240 syf.
Muhteşem bir kitaptı .İlber Ortaylı'nın kalemine sağlık .O kadar sade ve kendine özgün yazıyor ki kitap bir tarih kitabı olmasına rağmen beni okumayı bırakma diyor başladınız mı bir solukta bitirebileceğiniz nitelikte bir tarih kitabı.
İyi okumalar 1k:)
240 syf.
·23 günde·9/10 puan
https://instagram.com/...?igshid=czvfc2bwr3mz
#ilberortaylı ️
Tarih denildiğinde ilk akla gelen isim İlber Ortaylı, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.
Türkiye’nin Yakın Tarihi Türkiye’nin son yüzyılda geçirdiği değişimlerin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.
Kitaptan Alıntılar:
"Okuma alışkanlığı için galiba iyi bir eğitim ve insanların yalnız kalmayı sevmesi baş şarttır."
"Arapça diyanette çalışanlara bırakılmış, bilgisizlikle övünüyoruz."
"Herhalde en geçersiz politika "bize ne" ciliktir. Çünkü böyle bir lüksümüz maalesef yok; biz karışmasak da birileri bize karışacak gibi."
"Dünyada hiçbir göçmen geldiği memleketi tamamen sevemez, eskisini özlemeye devam eder."
"Bizim ülkemizde ve zihniyetimizde yakın tarih, araştırılıp yazılacak bir konu olmalıydı; oysa yaşlıların gençlere aktardığı anı ve dedikodulardan ibarettir."
256 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Tarih kitapları genelde okuyucu tarafından sıkıcı bulunur ve herkesin ilgisini çekmez. Sanıyorum İlber Ortaylı hoca da bu sebeple kitabı biraz sade ve detaylara çok inmeden yazmış.Edebi dil olmadan karşılıklı sohbet havası veren bir kitap.
İlber Ortaylı'yı medyadan takip ediyorsanız yazılanların hemen hemen hepsini kendisinden dinlemiş olma ihtimali yüksek. Sıkıcı bir kitap değil.
Osmanlı imparatorluğu' nun son dönemi, Cumhuriyet dönemi, darbeler, anayasa çalışmaları, yabancı güçlerin türk siyasi hayatı ve ülke üzerindeki etkileri konusunda güzel bir kaynak.
Aslında tarihe meraklı olmasa bile siyasal hayata dair, ufuk açması sebebiyle ülke insanının okuması gereken kitaplardan biri diyebiliriz.
"Şüphesiz yeni Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'nun devamıdır. Cumhuriyetin ideolojisi ve rejimi kendine özgün bir dünyada özgün sorunlarla ortaya çıkmaktadır."
Ortadoğu dünyası romantizmle veya buluğ çağı bebesinin kinciliğiyle yanaşılacak bir saha değil. Çünkü bilsek de bilmesek de; istesek de istemesek de Ortadoğu’dayız.
İstanbul ve İzmir argosu da İtalyanca deyimlerle doludur; “mantenuta” (kapatma-metres) karşılığı olarak “montinata” veya “manita” diye geçer. “Alırım façanı aşağı” diyen adamların bu kelimenin “faccia”den geldiğini bildiklerini sanmayız. “Bu işin raconu böyledir” diyenler, “racon” kelimesinin İtalyanca “raggione”den geldiğini belki bilmezler.
"Türkiye devletinin cumhuriyetçi, milliyetçi, halkçı, devletçi, laik ve inkilapçı olduğu, resmi dilinin Türkçe ve başkentinin de Ankara olduğu" değişmez bir hüküm olarak belirtildi.
"1876 Anayasası siyasi partiler, dernekler gibi kuruluşlar üzerinde hüküm beyan etmiyordu. Şurası bir gerçek ki, imparatorluk o tarihe kadar bu gibi kuruluşları da tanımıyordu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051143163
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Türkiye
Türkiye
“Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.”
“İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni.”
“1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu’nun en ilginç kurucu belgelerindendir.”

“Birinci Dünya Savaşı’ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı’na ihtiyatla yaklaşılmıştı.”
“6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır.”
“Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi.”
“Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen, politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir.”

***

Tarih denildiğinde ilk akla gelen isim İlber Ortaylı, Türkiye’nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı’nın acı sonuçlarından İkinci Dünya Savaşı’ndaki denge politikasına, Enver Paşa’nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, İran, Irak, Suriye ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor.
Türkiye’nin Yakın Tarihi Türkiye’nin son yüzyılda geçirdiği değişimlerin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Kitabı okuyanlar 2.466 okur

  • Gökçe Aydın
  • Furkan Yorgancı
  • Ahmet Akay
  • Seng şanslı
  • Emre Baykan
  • Emre emre
  • Mercan
  • Elif Civelek
  • Kübra Yahşi
  • darülmihen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.9
13-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%6.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.3
Erkek
%68.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.6 (84)
9
%10.8 (72)
8
%19.1 (127)
7
%9.2 (61)
6
%3.8 (25)
5
%2.1 (14)
4
%0.3 (2)
3
%0.3 (2)
2
%0.5 (3)
1
%0.8 (5)

Kitabın sıralamaları