Türkiye'nin Yakın Tarihi

8,2/10  (49 Oy) · 
177 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.444 gösterim
"Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır." "İttihatçılar vatanseverdi, bu onların hem gücüydü, hem de hatalarının bir nedeni..." "Türk toplumu yeryüzü tarihinin en büyük devrimini yaşayan yerkürenin devlerine karşı varlık mücadelesi vermiştir." "1924 Anayasası hem bizim tarihimiz hem de yakın tarih için Balkanlar ve Ortadoğu'nun en ilginç kurucu belgelerindendir." "Birinci Dünya Savaşı'ndaki ağır hatalar ve boş özlemler sebebiyle, İkinci Dünya Savaşı'na ihtiyatla yaklaşılmıştı." "6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi ile birlikte yakın tarihin en büyük sorun çıkaran iki tertibidir. Tertiplerin akışına sorumlular bile hakim olamamıştır." "Yassıada duruşmaları hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı biçimdeydi." "Türkiye anayasaları boyuna yenileniyor. Yenilenmeyen politikanın örgütlenme biçimi ve eğitimidir." Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden ilber Ortaylı Türkiye'nin gündeminden düşmeyen anayasa tarihimizden seçimlere, Birinci Dünya Savaşı'nın acı sonuçlarından ikinci Dünya Savaşfndaki denge politikasına, Enver Paşa'nın komutanlığından İsmet İnönü-Adnan Menderes çatışmasına, komşu ülkeler Irak, Suriye, iran ilişkilerinden ABD, Rusya ve Avrupa Birliği politikasına, askeri darbelerden eğitim sistemimize kadar birçok konuda yakın tarihimizin dönüm noktalarını farklı bir bakış açısıyla ve sıra dışı analizleriyle ele alıyor. Türkiye'nin Yakın Tarihi 20. yüzyılda Türkiye'nin geçirdiği değişimin arka planını merak eden okurlar için kaçırılmaması gereken bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
BestReader 
 07 Tem 17:11 · 9/10 puan

Yakın tarihimizi öğrenmede rehber olabilecek bir kitap. Kitabı okurken bir yandan internetten de yardım almanız gerekebilir. Çünkü olayları bilmeden üzerinde yapılan yorumları anlamak biraz zor oluyor. Kitapta derin ayrıntılara girilmemiş. Merak uyandıran, tartışmalı, her kafadan bir sesin çıktığı konular işin ehli İlber Ortaylı tarafından açıklanmış. Yakın tarihimizi merak edenlerin baş ucu kitaplarından olmalı bence. Merak etmeyenlerin de bir an önce merak etmesi gerekiyor.
Bu site dahil genel olarak tarihe dair bir soğukluk var. Aşk, gerilim, aksiyon kitapları binlerce okunmasına rağmen bu kitabı benle birlikte 160 kişi okumuş. Hayali karakterlerin dünyasına bu kadar ilgi duyarken acaba gerçek dünyadan kopuyoru muyuz acaba diye düşünüyorum. Kesinlikle küçümsemiyorum romanları, hikayeleri ama tarih kitaplarına gereken değerin verilmediğini düşünüyorum.

ÖMER ÇETİNKALE 
16 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiyemizin yakın tarihi süreçleri anlatan ve
objektif açıklayıp yorumlarla dile getiren ilber ortaylı hoca gerçeğin özündeki tarihi süreçler birebir yüzüstüne çıkaran kitabi mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

HALİT YİĞİT 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biraz sıkabilir ama Türkiye'nin yakın tarihini çok iyi ele almış İlber hoca. Önce anayasalardan bahsediyor anayasaların nasıl oluşturulduğundan, ihtiyaçları karşılayıp karşımadığından bahsediyor daha sonra 50'li 60'lı yıllarda ki Türkiye'den bahsediyor. Kitabın son bölümünde Türkiye'nin diğer devletlerle ilişklerinden bahsediyor okumanızı tavsiye ederim.

Deniz 
01 May 15:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çoğumuzun kayıp tarihimiz diye adlandırdığı ve okullarda da görmediğimiz yakın tarihimizi öğrenebileceğimiz en iyi kaynaklardan İlber hocamızın kitabini herkes okumalı.

Fatma Akyüz 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Kitapta anlatılan konular dışında, cümlelerin arasına serpiştirilen o kadar çok bilgi var ki; bu da İlber Ortaylı'nın zengin bilgi dağarcığını ortaya koyuyor. Anlatılan konular ilgi çekici fakat kitap yeni yazılmadığı için o zamanın güncel konuları, şimdinin geçmişi. Yazarın anlattığı konular hakkındaki bazı görüşleri tartışılır. Kitap, yakın tarihin sırayla işlenip anlatıldığı bir kitap değil. Belli konularla ilgili yazılardan oluşuyor. Yine de okunması zevkli, insanı bilgilendiren güzel kitaplardan.

e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Ortaylı'yı bir konferansta ya da söyleşide dinlermişçesine okuyacaksınız. Çünkü kitap tam da öyle kaleme alınmış. İlber hoca okuyucuya kitabi bir üslupla değil, söyleşi- konuşma üslubuyla yaklaşıyor.

Sefa 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlber Ortaylı, bazılarının aksine, tarihimizin bir kısmını unutup; kalan kısmını başlangıç noktası kabul ederek aktaranlardan değil, oluşan sonuçların tarihte uzun bir zaman dilimi içinde neden-sonuç ilişkisiyle oluştuğunu ve bu gerçeğe eleştiri ve yorumlarıyla kitapta alenen okuyucuya aktarmış. Sahip olduğumuz tarihi bir bütün içinde kabul etmeli ve sahiplenmeliyiz. Kitaba gelecek olursak; zamanda içinde ülkemizde gelişmiş ve etkileri uzun yıllar devam etmiş ve hala devam eden, geniş yankılar uyandırmış olaylara çeşitli yönlerden eleştirilmiş. En göze çarpanları; Anayasalarımız, çok partili hayata geçişimiz, darbeler , ermeni meselesi ve komşu ve diğer devletlerle olan siyasi ilişkileri. Ve son olarakta, kültürel mirasımız ve çevremizle ilgili olan kısım. Dikkate değer ve yapıcı bir eleştiri dile getirilmiş. Akıcı ve sıkmadan bilgilerle dolu bir anlatım tarzı var. Kısacası bahsettiğim olaylara İlber Ortaylı’nın gözünden bakmak isteyenler için alternatif bir kaynak olmuş.

Mehmet Y. 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Hocanın I. Meşrutiyetten günümüze kadar uzanan zaman dilimindeki hadiselere bakış açısını yansıttığı, çoğu çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış yazılarından derlenen kitabı. İlgi çekici ve akıcı bir eser.

miraceti 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabı internetten aldığım için inceleme fırsatı bulamamıştım.Elime alıp okumaya başladığımda ise büyük hayal kırıklığı oldu çünkü konu başlıkları 2-3 sayfa ile anlatılmıştı.Bu da konuların yüzeysel anlatılması bana göre geçiştirilmesi demek.Bir tarihsever olarak derinlik bulamadığım için bu kitabı hiç sevmedim.İlber hocanın başka kitaplarından devam ...

Büşra Demir Gül 
20 Mar 23:56 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitapta İlber hocanın konudan konuya atlaması beni bir hayli yordu.Anlattigi olaylar arasında ne bir tarihi hiyerarşi ne de bir bütünlük vardı bence.Sanki hoca sohbet ederken birisi notlar almışta sonrasında o notları derlemiş gibi.Sanirim bu okuduğum ilk ve son kitabı olacak.İlber hocayı severim ama yazmadığı konuştuğu sürece:)

Kitaptan 33 Alıntı

O.Ö 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuma alışkanlığı için galiba iyi bir eğitim ve insanların yalnız kalmayı sevmesi baş şarttır.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
O.Ö 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizim ülkemizde ve zihniyetimizde yakın tarih, araştırılıp yazılacak bir konu olmalıydı; oysa yaşlıların gençlere aktardığı anı ve dedikodulardan ibarettir.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Ayşenur 
27 May 12:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

iki üç yıl süren dershane eğitimi öğrencinin en verimli zamanında onun sanatla,müzikle,edebiyatla,resimle,sanat tarihiyle,hatta sporla bile ilgisini kesmektedir.ifade güçleri acınacak hale düşmektedir.......

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 239)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 239)
Muhammed Arif 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk meclisin farklı dünya görüşlerine sahip mebusları bir amaç etrafında toplanmışlardı. Birinci Dünya Savaşı'nın galiplerinin kurmak istedikleri dünya ve düzen Türkiye'de kabul edilmeyecekti.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
O.Ö 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyi niyet yetmiyor; bilgi ve haddeden geçmiş bir zarafet de lazım, tarih bilmek lazım, coğrafya bilgisi lazım...

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
BestReader 
06 Tem 11:23 · İnceledi · 9/10 puan

Tarihi varlıkları polis ve jandarma değil, vatandaş kitleleri korursa netice alınabilir.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
O.Ö 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dil de hayat gibi değişiyor. İnsanların dilleri üzerine düşünmeleri hem kaçınılmaz hem de gerekli. Kaldı ki teknolojik değişikliklerin, bilgisayarın alfabelerinin başına neler açtığı herkesin malumu. Üç harf fazladan konuşanları eleştirmek mümkün ama bilgisayarda "çatlaşırken - chat" dilimizin ve imlamızın içine edenleri eleştirmek pek çare olmuyor. Alfabe bu, dile kolay; beş bin yıldır değişiyor. Korumamız için çok uyanık olmamız lazım.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
O.Ö 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Amerikan işgali Irak'ın problemlerini artırdı. Bir ülkeyi yabancılar inşa edemez; yabancı işgali hiç kimseye yaramıyor. Osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber OrtaylıTürkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı
Osman Yüksel 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gemicilik terimleri dışında , İstanbul ve İzmir argosu da İtalyanca deyimlerle doludur; "mantenuta" (kapatma,metres) karşılığı olarak "montinata" veya "manita" diye geçer. "Alırım façanı aşağıya diyen adamların bu kelimenin " faccia" den geldiğini bildiklerini sanmayız. "Bu işin raconu böyledir" diyenler, " racon" kelimesinin İtalyanca " raggione"den geldiğini belki bilmezler.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 159)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 159)
Etka Kara 
08 Haz 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Osmanlı İmpatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük İmparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık sancılar bırakır.

Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 177)Türkiye'nin Yakın Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 177)
4 /