Türkler İslamiyet ve Hilafet

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
57 gösterim
Siyasi arenamızda hararetlenen tartışmalar, başta islamlaşma ve Türklük olmak üzere toplumsal ilişkilerimizde hayati önem taşıyan Laiklik,Demokrasi gibi kavramları tekrar gündeme getirmiştir.Tartışmaların sağlıklı bir platformda gerçekleşebilmesi için tarihimizin derinliklerine inip geçmişimizi objektif, dürüst bir bakış açısıyla değerlendirmemiz gerekmektedir.
Alanlarında uzman üç saygın akademisyenimizin –Prof. Dr. İlber ORTAYLI, Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ, Prof. Dr. Mümtaz’er TÜRKÖNE makalelerinden oluşan bu kitapla, tarihimizle günümüzün gerçekleri arasında köprü kurarken edineceğiniz bilgilerle zihin yapınızı da zenginleştireceğinize inanıyoruz.

Kitaptan 1 Alıntı

Furkan Daşdelen 
 24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Durum böyle olunca ve örnek alınan gelişmiş demokrasilerde uygulama bu yönde bulunmasına rağmen, "laiklik" kavramını kendine ait çerçeveden çıkartıp bütün bir toplumun ve onu oluşturan fertlerin, yaşayış ve davranış biçimlerini bir başka deyişle kültürünün tamamını "dinden koparan" bir anlayışa sapıp bu yönde uygulamalar yapmak, özünde totaliter ve ilkel bir "ideoloji" tesis etmeyi hedeflemek demektir. Böyle bir anlayış laiklik kavramının özünden sapmayı ve hür bir toplumun niteliğinden uzaklaşmayı getirir; aynı zamanda da totaliter, müdahaleci bir yönetimin kapılarını açar.
-Nevzat Yalçıntaş

Türkler İslamiyet ve Hilafet, İlber Ortaylı (Sayfa 90)Türkler İslamiyet ve Hilafet, İlber Ortaylı (Sayfa 90)