Türkler Müslümanlar ve Ötekiler

6,7/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.256 gösterim
"Türklerin karakterinde büyük tezatlara rastlanır: Gaddar olmalarının yanı sıra merhametlidirler. Açgözlüdürler, fakat hırsızlıkları neredeyse hiç yoktur. Boş vakitlerini kötüye kullanmazlar. İçlerinden pek azı birden fazla kadınla evlenir. Avrupa'daki büyük merkezlerin içinde en az genelev kadını bulunan şehir İstanbul'dur. Dinlerine sıkıca bağlı olan Türkler, Hıristiyanlardan tiksinirler; onlara kâfir gözüyle bakarlar. Bununla beraber, onları ülkelerinin her yerinde, hatta devlet merkezlerinde bile hoş görür ve korurlar. İstanbul'daki Hıristiyan mahallesinin sokaklarında, paskalya yortusunda yapılan ayinlere izin verildiği gibi, muhafızlık etmeleri için de törenlerin başında dört yeniçeri bulundurulurdu."

Eserlerinden derlenen bu kitapta Voltaire, Osmanlı zaman dilimini kapsayan Türk/Müslüman tanımında, Fransız Devrimi'nin temelini atan görüşlerindeki ahlaki tutumu Türklerden esirgemeyerek Türkleri de İslamiyeti de bir ansiklopediste yaraşır şekilde kaleme almış, Türklerin çağdaş ve evrensel düzeyini araçları ile ifade etmiştir. Bu yansızlığıyla ansiklopedist kişiliğini ve mürekkebini kirletmeyen edip, nam-ı diğer Voltaire, ne tesadüf ki Türklere karşı olduğu kadar devrime de karşıdır. 

Dünya fikir tarihine şerh düştüğü, "Tanrı olmasaydı, onu icat etmemiz gerekecekti." önermesi insanlık tarihi açısından, öznenin hem icadı hem de iktidarı olmuştur.
Friedrich nietzche 
20 Oca 02:23 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Büyük fransız filozof voltaire'in yüzyıllar önce türkler ve müslümanlar için düsüncelerini ve tarihi olayları anlattığı bir kitabi.Kesinlikle kendi objektif düşünceleri yazdığını dusunuyorum,zaten çok fazla eleştiri de yapmamış ki çoğu yerde de övmüştür.filozofları seviyorum,tarihe damga vurmus,yüzyılda bir gelen bu ustunzeka insanları okumak varken basit bir ask romanı yada kandirildigimiz kişisel gelişim kitaplarını(hata yaptım ben de okudum,pismanim:)okumaktan vazgecersek daha çok gelisecegimizi düşünüyorum.not(kişisel fikrim)

Emel Trn 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1700'lü yıllarda yaşamış bir Fransız'dan Türkleri okumak istiyorsanız işte güzel bir kitap sizi bilmem ama ben tarafsız olarak yazıldığını düşünüyorum..

Kitaptan 33 Alıntı

Kadınları baskı altında tutan, güzel sanatlara ilgisiz davranan Türkleri sevmem fakat iftiradan o kadar iğrenirim ki; onlara dahi çamur sıçratılmasına katlanamam!

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 55 - İGÜS Yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 55 - İGÜS Yayınları)
sinan kaan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yobazlık yer, mekan, coğrafya dinlemiyor...
Petro'dan ( Rus çarı) önce, kadınlar erkeklerden ayrı yaşarlardı. Bir genç, alacağı kızı ancak nikâh günü kilisede görebilirdi. Evlenme hediyeleri arasında geline bir demet sopa gönderilirdi. Bununla küçük hanıma, ileride ufacık bir koca terbiyesi görmeye hazırlıklı olması salık verilirdi. Kocalar karılarını öldürebilirdi; bunun cezası yoktu. Fakat aynı hakkı kocalarına karşı kullanan kadınlar diri diri gömülürdü.

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 148 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 148 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada, hayatı Hazreti Muhammed'inki kadar büyük ayrıntılar ve tam bir gerçeklikle yazılmış olan tek bir yasa koyucu veya devlet kurucusu yoktur

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 11 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 11 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Düşmanlarının bile hayranlık beslediği Selehaddin Eyyubi, 1198' de Şam'da öldü. Hastalığının son demlerinde kapısının önünden bayrağı kaldırıp yerine kefenini astırdı. Ve bu sancağını bekleyen nöbetçi etrafa şöyle sesleniyordu:
"Doğu'nun fatihi Selehaddin'in beraberinde götüreceği tek variyetine bakınız!"

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 28 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 28 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dini kişisel kaprislere ve aşırı ihtiraslara alet eden bir anlayışa yobazlık denir...

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 83 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 83 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bütün sanatlarda insanı ince ruhlu yapan bir yan vardır.

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 142 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 142 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genel olarak yeminler ihanetin örtüsü olur.

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 177 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 177 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üzerine çullanmaya gelen bin Mekkeliyi yüz on kişiyle yenebilmesi bir muvize sayılarak; Medinelilere, Allah'ın onlar için, onların da Allah için savaştığı inancını aşıladı.
Devrimler ne tuhaf rastlasmalara bağlanıyor! Bu çarpışmada Hazreti Muhammed'e atılan taş biraz daha iri olsaydı, dünyanın yazgısı bambaşka olacaktı.

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 12 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 12 - Zepros yayınları)
sinan kaan 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kur'an'ı anlamak zordur; gelişiguzel toplanmış bir takım anlaşılmaz vahiyler, kuralsız haber vermelerden ibarettir. Ama çevresine aldığı milletler için gayet güzel yasaları vardır...

Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 17 - Zepros yayınları)Türkler Müslümanlar ve Ötekiler, Voltaire (Sayfa 17 - Zepros yayınları)
4 /