Kitap
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler

Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.0
36 Kişi
106
Okunma
29
Beğeni
3.251
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Adı
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler
Basım
Türkçe · Türkiye · Zepros Kitap · Nisan 2015 · Karton kapak · 9786055075347
Diğer baskılar
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler
Türkler Müslümanlar Ötekiler
"Türklerin karakterinde büyük tezatlara rastlanır: Gaddar olmalarının yanı sıra merhametlidirler. Açgözlüdürler, fakat hırsızlıkları neredeyse hiç yoktur. Boş vakitlerini kötüye kullanmazlar. İçlerinden pek azı birden fazla kadınla evlenir. Avrupa'daki büyük merkezlerin içinde en az genelev kadını bulunan şehir İstanbul'dur. Dinlerine sıkıca bağlı olan Türkler, Hıristiyanlardan tiksinirler; onlara kâfir gözüyle bakarlar. Bununla beraber, onları ülkelerinin her yerinde, hatta devlet merkezlerinde bile hoş görür ve korurlar. İstanbul'daki Hıristiyan mahallesinin sokaklarında, paskalya yortusunda yapılan ayinlere izin verildiği gibi, muhafızlık etmeleri için de törenlerin başında dört yeniçeri bulundurulurdu." Eserlerinden derlenen bu kitapta Voltaire, Osmanlı zaman dilimini kapsayan Türk/Müslüman tanımında, Fransız Devrimi'nin temelini atan görüşlerindeki ahlaki tutumu Türklerden esirgemeyerek Türkleri de İslamiyeti de bir ansiklopediste yaraşır şekilde kaleme almış, Türklerin çağdaş ve evrensel düzeyini araçları ile ifade etmiştir. Bu yansızlığıyla ansiklopedist kişiliğini ve mürekkebini kirletmeyen edip, nam-ı diğer Voltaire, ne tesadüf ki Türklere karşı olduğu kadar devrime de karşıdır.  Dünya fikir tarihine şerh düştüğü, "Tanrı olmasaydı, onu icat etmemiz gerekecekti." önermesi insanlık tarihi açısından, öznenin hem icadı hem de iktidarı olmuştur.
3 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,1
7.0
10 üzerinden
36 Puan · 14 İnceleme
Melissa
Türkler Müslümanlar Ötekiler'i inceledi.
157 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Kitaba başlarken Valtaire’nin Müslüman olduğundan neredeyse emin olmaya başlamıştım. Hristiyanları sürekli yerlediği bu kitabı bitirdikten sonra şöyle bir araştırdım kendisinin hayatını... tam bir kuyruk acısı olduğunu anladım. Tarihçi arkadaşlarla bunun tartışmasını da yaptık. Düşüncelerine katılıyorum: Sürekli siyasi yazılarından ötürü sürülmüş ve hapis cezaları almış biri. Peki neden bu kadar Arap sevici? Üstelik Türkleri de çok seviyor. Ancak anlamadığı şey; Türklerle Arapları yan yana koyuyor. Tarihi hızlı geçerek anlatmış bu kitapta. Ama Araplar ve Türkler konusunda yanılıyor. Ayrıca ‘düşmanımın düşmanı dostumdur’ düşüncesinden yola çıkarak Müslümanları sevdiği çok açık. Kitabı sadece Türklerin tarihi açısından okumanızı tavsiye edebilirim. Fikirlerini ise çok samimi bulmadım.
Türkler Müslümanlar Ötekiler
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
17
Verda
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler'i inceledi.
192 syf.
Öncelikle şunu belirtmek isterim Voltaire'e ait böyle bir kitap yok. (Yabancı bir dostumdan aldığım bilgiyle) Belki de Voltaire'nin kitaplarından derlendiğini düşündüğüm bir kitap. Türk düşmanı olarak bildiğimiz Voltaire'in Türkler ve müslümanlar hakkında önyargıları ve itiraflarını anlatan bir derleme olmuş. Yalnız yazılanların sahihliği düşündürücü. Şöyle ki 4.Murad'ın oğlu İbrahim diye bahsedilen bir bölüm var: İbrahim 4.Murad'ın oğlu değil kardeşidir, Timur'un bir zât arasında geçen bir hikaye var o hikaye bildiğimiz Nasreddin Hoca ile Timur arasında geçen anonim bir fıkra.. gibi Tarih anlatılan eserlerde benim için en önemli şey kaynak gösterilmesi, derleme olan iğnenin Türklere, müslümanlara çuvaldızın Avrupalılara, kiliselere batırıldığı bu derleme eserde Voltaire'in hangi kitabından alındığı belli değil. Kitabın son bölümünün anlamsız bir şekilde uzun uzun İsveç Kralı Demirbaş Şarl'ın ülkemizdeki 5 yıl misafirliği anlatılmış. Kitabın sonu pek bağlanamamış. Eser inanılmaz yazım, imlâ ve dilbilgisi hatalarıyla dolu, redaktör yok, kaynakça yok. Yazacağım diye, "ÖVDÜYSE eğer"; okumak isteyen okuyabilir.
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
41
ercanscgn.
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler'i inceledi.
192 syf.
Çok çeşitli türlerde 2000 civarında kitabı, 20 binin üzerinde mektupları bulunan 18. yüzyılın en önemli karakterlerinden biri Voltaire. Kıvrak zekasını, çok boyutlu ve geniş düşünme melekesine her eserinde özellikle hicivlerinde şahit olabilirsiniz. Kitabı okumayı planlarken beklentim pek yüksek sayılmazdı. Sonuçta batı temelinden gelmiş, oranın değerlerinin üstünlüğüne inanan, Fransız İhtilali ile eski Avrupa geleneklerini, düşünme tarzını Aydınlanma çağının radikalizmiyle topyekün yıkıma uğratan, yepyeni kavramlarla Avrupa'da ekonomik, sosyolojik, dinsel, toplumsal dönüşümler gerçekleştiren bir neslin en önemli temsilcilerinden birinin; kendi kıtasındaki yeni düşünce doğumlarının arasında Müslümanlar, Türkler, Ruslar hakkında bu kadar derin bilgiler ve çoğunlukla objektif gözüken tespitlerde bulunabilmesini tahmin etmek zor sayılırdı. Bir tarihsever olarak birçok kitapta rastlamadığım çok ince ayrıntılara bu anlatımda rastladım. Her zaman misafirperverliğimizle övünürüz ve İsveç kralı XII. Karl'ın ( Demirbaş Şarl) Rus Çarı 1. Petro'ya mağlubiyetinden sonra 5 yıl süreyle imparatorluğumuzdaki misafirliği sırasında sabırları zorlayan tutum ve davranışlarına karşı sergilenen tutumu okuduğunuzda daha fazla inanabiliyorsunuz. I. Petro döneminde Rusya'daki dönüşümün ilginç ayrıntıları, Baltacı Mehmet'in Prut seferi ile ilgili anektodlarıda ilgi çekici. Keyifli okumalar...
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
Hiç
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler'i inceledi.
192 syf.
·
5/10 puan
Türkler ve Müslümanlar hakkında, Batıdakinden farklı bir düşünce yapısına sahip olduğunu, neden ve sonuç ilişkisi içinde tarif etmeye çalışıyor. Bazı noktalarda objektiflikten uzaklaşıp, saptırmalara kaysa da, aslında kitap Türkler ve Müslümanların yüceltilmesi amacıyla değil de Batının eleştirilmesi hakkında yazılmış bir eser. Kitap bölüm bölüm farklı olaylar hakkında incelemelerde bulunuyor. Kitabın son bölümünün İsveç kralı hakkında ayrıntılı ve çok uzun biçimde ele alınışı diğer bölümlere neden bu kadar ayrıntı verilmemesi konusunda kuşku oluşturuyor. Genel anlamda okuyucuyu çok fazla sıkmayan, akıcı dille yazılmış bir eser.
Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler
OKUYACAKLARIMA EKLE
4