Türkleri Anlama Kılavuzu 2

6,6/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
4 beğeni  · 
883 gösterim
Madde 104 - Bebeklerin zekası "Armut nerde?... Amcan hangisi... Elmayı göster..." lüzumsuzluğuyla sık sık yoklanır... Bebek parmağıyla doğruyu gösterdiğinde yetişkinler pek bir neşelenir... Daha en başından "düt" diye kavrattırılan araba, bebeklerin kolayca tespit ettiği bir gereçtir...

Madde 90 - Apartman girişinde halının, yünün yıkanması bir şölen havasında gerçekleşir... Birbiriyle iyi anlaşan komşu kadınlar, topluca halı yıkama kararı alırlarsa o gün apartmana girmek güçleşir.. Her yer kurumaya bırakılmış halılarla, yünlerle doludur. Madde 102 - Mutfak kapısının arkasına ekmek torbasının asılması..


Yatak odası kapısının arkasına elektirikli süpürgenin koyulması.. vs... sıkça rastlanan geleneksel bir durumdur.. Kapı arkalarından gizli depo yapılması evden alabildiğince faydalanılmasını sağlar....

Madde 87 - Alaturka tuvaletlerin en garip aksesuarlarından biri olarak; taharet musluğuna sabitlenmiş hortum dikkate şayandır... Başparmakla hortum ucu kapatılıp, musluk açıldıktan sonra eser miktarda tazyik sağlanır ve temizlik gerçekleştirilir... Otogar, lokanta, kahvehane tuvaletlerinde hortumlu musluklara rast gelmek çokça mümkündür.

Madde 106 - Korna bir selamlaşma aracı olarak kullanılabildiği gibi, trafiği açacağı düşüncesiyle öndeki aracı harekete geçirmek maksadıyla da kullanılır... Taksi, minibüs benzeri toplu taşıma araçlarında şoförün, yolcu adayı gördüğünde kornaya asılması "Bineceksen tavrımı, ona göre belirleyeceğim, yoksa hızlanacağım" anlamına gelir. Yol boyunca kısa aralıklarla potansiyel yolcuların yer alması korna sesinin sık sık duyulmasına neden olur...
Uğur D. 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz Türkler'e özgü hareketlerimizin farkına varmış olduklarımızı ya da farkına varmamış olup "aa evet gerçekten de öyleyiz" dediğimiz konuları ZKC kendi stili ile esprili bir şekilde bol bol gülme eşliğinde okutturuyor.

Emel Celik 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hepimizin bildiği ama farkına varmadığımız kendimize has toplumsal kuralların konu aldığı bu kitabı bitirene kadar gülümseyerek okudum.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Serinin ikinci kitabı batıl inançlarımızı bizi güldürerek anlatmış. Ninelerimizin bizi kandırmaya çalıştığını anlatmış. Hiç sıkılmadan gülerek okuyun.