Türklerin Psikolojisi Tarihin Ruhumuzda Bıraktığı İzler

7,8/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
455 gösterim
Düşünce dünyasının önde gelen isimlerinden Erol Göka, tarihe bugünden geriye doğru bakıyor, Türklerin bugün öne çıkan topluluk psikolojilerinin geriye doğru izini sürüyor.
Sözlü potlaç kültürü mirasına sahip olan ve halen göçebeliğin izlerini büyük ölçüde davranış kalıplarına yansıtan Türklerin ruh dünyasının objektif bir fotoğrafını sunuyor. Kitabı okuyup bitirdiğinizde bugün sokakta, dün Türk tarihinde gördüğünüz birçok olguya yorum getirebileceksiniz.

"Türkler, savaşçı-göçebe, oldukça enteresan ama dinleri pek gelişmemiş bir topluluktu. İslamiyet’le karşılaşmaları, dağılıp gitmeye mahkûm olan yapılarına adeta can suyu kattı. O dönemde şaha kalkan Türk varlığı, modernlikle karşılaşınca yeni bir sorunlar yumağının ortasında buldu kendini. Bu öykü, Türklerin Psikolojisi’nde ruhsal yapı ve dışa vuran davranışlar ölçeğinde ele alınıyor. Denemelerden oluşan, okuyanın seveceği, hatta gülüp eğleneceği ama en çok da kara kara düşüneceği bir kitap Türklerin Psikolojisi."
SelinGuzel 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Trafikten, komşuluğa, düğünlerimizden, çocuk yetiştirme tarzımıza kadar sahip olduğumuz tüm özelliklerin, gösterdiğimiz tüm davranışların aslında çok öncelere, atalarımıza, köklerimize dayandığını kanıtlarıyla anlatan çarpıcı bir kitap. İlgilenenlere öneririm.

Bahadır FİDAN 
 23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap şu andan geriye doğru bakarak Türk toplumundaki bazı davranışların ve kendine özgü psikolojilerinin daha müslüman olmadan önceki dönemdeki hangi gelenek ve yaşam şekillerine dayandığını anlatmaktadır.Dili son derece sadedir.Sıkılmadan okunabilir.Çok ilginç bilgilere rastlayacaksınız.

ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Geçmişten bugüne Türklerin psikolojik durumu incelenmiş bir kitap. Düşünmenize sebep olacak bir sürü argüman içermekte. Bugün yatığınız davranışlar yada toplum olarak gösterdiğimiz refleksler demek buradan geliyormuş diyeceğiniz sonuçlar çıkartacaksınız. Bence okumalısınız. Kitaplığınızda olması gereken bir kitap.

M. Kürşad Baş 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapta Türklerin göçebe geçmişinin Anadolu'nun yurtlaşma dönemi ve Osmanlı dönemi üzerine değerlendirilmesi oldukça çarpıcı. Burada yazarın istifade ettiği kişiler/kaynaklar da önemli. Fuad Köprülü'den Ahmet Yaşar Ocak'a, Pertev Naili Boratav'dan Ziya Gökalp'e kadar birçok Türkiyatçı, din tarihçisi, halkbilimci ve sosyolog Göka'nın 'derin köklerimizi' irdelerken yoldaşı olmuş. Özellikle Jean-Paul Roux'a ait "Orta Asya'dan henüz gelmişler gibi davranıyorlar" sözünün sahiciliğini, kendisinin de içinde doğup büyüdüğü Yörük kültüründe çok görmüş. "Mesela köyden birisi Almanya'ya gittiğinde ve bir teyp getirdiğinde bütün köy halkı, yeni bir aygıtın etrafında yeni bir davranış geliştirebiliyorlar" diyor Göka. Türklerin Psikolojisi'de en ilgi çekici bölüm olan göçebelikten şu paragrafı birlikte okuyalım: "Göçebenin dünyasında duvarlar yoktur, evren onun gözünün görebildiği ufuklarda sonlanır. Bu nedenle kendisini evrenin merkezinde hisseder. Göçebe yüce gök ile yağız yer arasındadır, ayakları yerdedir ama sürekli hareket hâlindedir, gök ise üzerinde sonsuz bir kubbe gibi uzanır. Var oluşu mekâna kayıtlı değildir, sürekli hareket eder, gider görür. Varlığını mekânda değil sözde gerçekleştirir. Göçebelerde muhkem olan mekân değil sözdür; yerleşikler nasıl kendilerine görkemli yapılar inşa ediyorlarsa göçebeler de sözün görkemine yaslanırlar. Sürekli hareket hâlinde olmanın gerilimini kalıp ifade ve vecizelerle, sözü sabitleyerek, sınırlandırarak aşmaya çalışırlar. Göçebenin bu hâli, güvenli olarak ancak sözün içinde hareket etme imkânına sahip olan yerleşik insanın tam aksidir." [sf. 113-114]

Kitaptan 4 Alıntı

Bahadır FİDAN 
 23 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Vatanım kutsaldır.Mekanım dünya
Göç ettiğiniz gibi göç etmenin zorluklarını biliyor;yurdundan yuvasından göçürtülenleri bağrımıza basıyoruz.Tarihle ilgili herkesin malumu olan,bize sığınmış Maniheistlere,Nasturilere,Karaimlere,Yahudilere kol kanat gerişimiz de tarihsel psikolojimizin bir gerçeği olarak kaydedilmesi.Göçebeyiz,göçedenin halinden anlarız.

Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 111 - Timaş)Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 111 - Timaş)
Fatma Erkul 
16 Oca 12:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk grup davranışının temel özelliklerinden biri de, başka hiçbir toplulukta görülmeyecek düzeyde geniş bir dinsel hoşgörü sahibi olmasının yanı sıra ırkçılıktan uzaklığıdır.

Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 45)Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 45)
Fatma Erkul 
16 Oca 12:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle İstanbul'un fethinden sonra "Türk" adı müslüman adı ile özdeş hale getirilmiş. Bizimle birlikte İranlılar dışındaki Arap, Kürt, Çerkez, Boşnak vs. tüm Müslümanlara da "Türk" denmiş.

Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 44)Türklerin Psikolojisi, Erol Göka (Sayfa 44)
Fatma Erkul 
16 Oca 12:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelişmiş ülkeler karşısında var kalma mücadelesini sürdürebilmek, tutunabilmek için başvurduğumuz yollardan, savunma düzenekleri ya da baş etme becerilerinden birisi, "En iyiyi, en yeniyi, en güçlüyü izle!" formülü uyarınca davranmak.

Türklerin Psikolojisi, Erol GökaTürklerin Psikolojisi, Erol Göka