Türklerin Tarihi

·
Okunma
·
Beğeni
·
17471
Gösterim
Adı:
Türklerin Tarihi
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050819267
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…"
-İlber Ortaylı-

Türklerin Tarihi, göçebe bir kavimken Ortadoğu'nun güçlü uygarlıklarından birini tesis eden Türklerin günümüzde de çok konuşulan menşei tartışmalarıyla başlıyor. Akabinde Orta Asya'dan Anadolu'ya göç edip bölgeyi Türkleştirmeleri ve orada inşa ettikleri kültürün esasları… Büyük bir mirasa, güçlü bir yapılanmaya ve tarihî bir zenginliğe sahip bir milletin, Türklerin adının nereden geldiği ve bu coğrafyaya ne zamandan beri "Türkiye" dendiği tartışmalarının tüm detayları… Kazanılan önemli savaşlar ve geri çekilmelerle, dahası ızdırablı toprak kayıplarıyla bugünkü halini alan Anadolu'nun hikâyesi…

Türkiye'nin Malazgirt Savaşı'yla Bosna'nın fethi arasındaki 400 yıl boyunca Avrupa açısından önemli bir ülke ve baş edilmesi gereken bir sorun olmasının gerekçeleri… Dahası Oğuzlardan Kıpçaklara, Peçeneklerden Selçuklulara ve büyük bir imparatorluk olan Osmanlılara kadar uzanan ve sadece Türklerin değil; Rusların, Memlukluların, Karakoyunluların, Gaznelilerin, Safevilerin, Çinlilerin, Hintlerin ve Arapların tarihi… Yani aynı coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan uygarlıklara hep etki etmiş ve Doğu ve Batı kültürlerini birbirine taşımakta önemli bir rol oynamış Türklerin dünya tarihindeki yeri mercek altına alınıyor. 

Orta Asya'nın bozkırlarından Avrupa'nın kapılarına, İlber Ortaylı'nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okurun zevkle okuyacağı bir başucu kitabı...
(Tanıtım Bülteninden)
320 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
İlk İlber Ortaylı kitabım :) Orta Asya'dan başlayıp Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna kadar olan dönemi anlatıyor. Kitap baştan sona soru cevap şeklinde ilerliyor. İlk bölümlerde sorulan sorulara verdiği cevaplarda kopukluklar vardı dönemler arasında çok gidip geliyordu. Başlarda bu geçişler beni zorlasa da ilerleyen sayfalarda alıştım sanırım. Dili akıcı, anlaşılır ancak kimi zaman sözlükten de yararlandığımı belirteyim :)
Kitap saf tarih bilgisi vermiyor daha çok tarihi yorumluyor İlber Hoca. Bence genel tarih bilgisine sahip olan insanlara hazırlanmış, tarihle aranız yoksa bu kitap size pek fazla bir şey katmayabilir. Tarihe ilgi duyanlara tavsiye ederim :)
Soru cevap şeklinde, muhabbet havasında çok bilgilendirici bir kitap. Yarım bırakmamın sebebi kitaptan sıkılmam değil, tarihte 13.yy ve sonrasına daha fazla ilgim olmasından dolayıydı. Kitap eski Türk devletlerini ve Osmanlı'nın kuruluşuna yer vermiş. Herkese tavsiye ederim.
320 syf.
·5 günde·10/10
Osmanlı Düşünce Dünyası ve Tarih Yazımı kitabını okuduğum sırada İlber Hoca'nın Türkoloji üzerinde çok durduğundan, yani Türk'e dair dil, din, kültür, sosyal hayat, ordu vs. ne varsa, bilgi konusunda yetersiz oluşumuzdan bahsettiğini ifade etmiştim. İşte bu kitap Bize dair tüm bu bilgilere bir giriş niteliğinde. Giriş diyorum çünkü İlber Hoca'nın da bahsettiği gibi, "Dünya tarihinin hemen hiçbir safhası, dünya coğrafyasının hemen hiçbir önemli parçası yoktur ki orada Türkler olmasın." Bu da demek oluyor ki hangi devletin tarihine bakarsanız orada bir Türk imzası görürsünüz ve bu tek kitaba sığacak bir tarih değildir.

Kimlik konusu hep çok tartışılan bir konu olmuştur. "Kafatası milliyetçiliği, faşizm, ırkçı, etnik kimlik önceliği" gibi bir çok konuda her önüne gelen bir yorum yaptığı için, kimlik konusu özellikle de Türk kimliği konusu, çok yanlış anlamlara çekilmiş, bu uğurda "evrensel olun(!)" imajı ortaya atılarak bir kültürel hazineye balta vurulmaya çalışılmıştır.
Mesele ne kafatası meselesi ne de faşizm sempatizanlığı... Mesele tarihe adını yazdıran bir milletin diline, kültürüne, kendine has özelliklerine olan bağlılık ve bunu sonraki yıllara aktarım.

Kitapta Türklerin tarih sahnesindeki yeri temel konu olsa da, detaya indiğimizde siyasetin dışında, edebiyat, sanat, kültür, sosyal yaşamda da toplumun nasıl belirgin özellikleri olduğu ve bulunduğu çevrelerde nasıl etki altında kaldığı, göçebe yapısıyla kendine has özellikleri de başka yerlere taşıdığını akıcı bir dille soru başlıkları kullanıp açıklamış İlber Hoca. Bu da konuyla kronolojik sıralama beraberinde senkron olarak diğer devletler, topluluklar, diller, dinler ve kültürler hakkında da ufak detaylar vererek bütünlük kurmamızı sağlamış.

Nihayetinde sizi Orta Asya macerasından, İran, Hindistan, Anadolu hatta Avrupa yollarına sürükleyen; çok geniş bir coğrafyaya adını yazdıran; ama nihayetinde at üzerinde olmaktan dolayı, o eşsiz tarihini yazmakta sorumsuz davranan bir milletin tarihi içine çekiyor. İlber Hoca'nın sevdiğim bir yanı var ki övgüyü de yergiyi de yerinde kullanarak, şişirme bir tarih analiziyle beynimizi doldurmuyor. Akıcı dili benim gibi tarih okumakta zorluk çekenler için ideal ve aydınlatıcı ekstra bilgiler dahilinde tavsiye kitaplar içeren, meraklısını yönlendiren bir eser olmuş. Tavsiyedir efendim :)
320 syf.
·4 günde·10/10
Arka kapakta yazılan bir yazıyı okuyarak başlamak isterim;

“Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…”

Toplumumuz da büyük bir eksiklik olan TÜRK/tarih dersi konusunda maalesef ki aynı devam etmekte, burada ayırdığım zaman diliminde olabildiğimce tarafsız olmayı ve doğru bilgi vermeyi çalışıyorum hemde sosyal hayatımda olsun... herkes bir şey “biliyorum” havasında bu da cehaleti arttırıyor

Bende bu tarih merakım ve hevesimle, bakalım İlber hocamız ne demiş diyerekten kendi tarihimizi okumaya başladım. Bu kitap, Türklerin, tarih sahnesine ilk ne zamanlar çıktığına dayanıp, orta Asya’dan Anadolu’ya göçünü anlatan ama öte yandan bir bütün olarak dünya tarihine ve oluşumlarını da derin bir bilgi ve yorumla sunuyor. Kitap kendi tarihimiz hakkinda ne kadar az bilgimiz olduğunu oldukça güzel bir şekilde vurguluyor. Soru cevap seklinde yazılmış olan kitap


(Spoiler) Biraz detaya girmeye çalışırsam mesela, alfabemizin gelişmesini, Sasaniler, Karahanlılar, Gazneniler ve sonrasında kocaman bir Selçuklunun tarihi, şehir hayatı bakımından, bürokrasisi tarafından ilişkileri anlatılıyor.

Sonrasında da ikinci kitabın ön girizgâhını yapıyor ve Osmanlının kuruluş zamanını, orta Asya ve Anadolu’nun durumunu da inceliyor.

Kitabın okunuşu ise çok basit, soru ve cevap. Kesinlikle okullarda, ya da orta sınıf çağındaki talebelere de okutulması gereken bir kaynak. Bizim gibi cahil bir halka en temel bilgileri verir iken bu bilgilerin derinliği merak uyandırıyor. Bilinç oluşturmak için çok hoş bir derleme. iyi okumalar dilerim
#okudumbitti.
320 syf.
·
Türkler'in orta asya macerasından osmanlı'nın doğuşuna kadar olan süreyi soru cevap şeklinde anlatan ilber ortaylı kitabıdır. tarihimizin adeta bir özeti bu kitaba sığdırılmıştır ilber hoca'yı yakından takip edenler, daha önce kendisinden duyduklarını bu kitapta da sıkça okuyacaktır. kitapta tarih bilmenin önemini şu sözlerle anlatmıştır değerli yazar
"hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin, dahası neler yapabileceğinin hesabı olamaz."
320 syf.
·Beğendi·7/10
İlber Ortaylı bu kitabında Türklerin Anadolu’ya gelişini Türkiye isminin nasıl oluştuğunu Türkler kelimesi yer yer hakaret ve aşağılama amacıyla kullanılmasına kadar bir çok Bilgiye yer veriyor. Soru cevap şeklinde kitap. İyi okumalar var olun
320 syf.
Her şeyden önce kesinlikle eğitici bir kitap. Tarihimizle ilgili ne kadar az şey bildiğimizi ve bildiklerimizin de ne kadar yüzeyel olduğunu anlıyoruz. Türk ve tarihiyle ilgili, Türklükle ilgili çok eskiye dayanan bilimsel araştırmalardan günümüze kadar uzanan bir yolculuktu.
320 syf.
·Puan vermedi
Türklerin Tarihi soru-cevap tarzında kaleme alınmış, akademik bilgileri kısa ve öz bir şekilde ele alan, 2 kitaptan oluşan bir set.

İlber Ortaylı'nın bu kitabını tanımak için : http://1cay1kitap.com/turklerin-tarihi-1-2/
320 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Daha önce de belirttiğim gibi, İlber Ortaylı bana tarihi sevdiren kişidir. Zira lise hayatım boyunca Tarih hep en sevmediğim ders olmuştur. Detaya inilmeden ezberlenmesi gereken bir sürü tarihi, sevgili hocalarımızın o harikulade anlatımlarıyla nasıl sevemedim hayret! Ama gün geldi ve ben İlber Hoca'yla tanıştım. Daldan dala atlayan yani ezberbozan anlatımı ve bilgisiyle beni hem kendisine hem tarihe hayran bıraktı. Bu kitapta Orta Asya'daki ilk Türklerden Osmanlı'nın kuruluşuna kadar olan kısım soru-cevap şeklinde irdelenmiş. Ezber bilgiler yok, ki İlber Hoca zaten ezber vermez yorum yapar. Hani derler ya, çocuğunuz bu yemeği sevmiyorsa içine şunu katıp yedirin diye; ben de diyorum ki işte, tarih sevmeyeni İlber Hoca'yla tanıştırın. Ara vermeden serinin devamına başlıyorum, tavsiye ederim. =)
320 syf.
·Beğendi·9/10
Türkiye toprakları üzerinde yaşanmış yüzyılları çok ince bir şekilde kaleme almış usta tarihçi İlber ortaylı. Son derece tarih kokan sayfalarda böyle bir bilgi birikimi olan bir insana hayran kalmamak elde değil.
320 syf.
Murat Bey'e ve Begüm Hanım'a "ÇOK CAHİLİZ KEŞKE BİLGİLENSEK" adlı İlber Ortaylı Okuma Etkinliği için teşekkürler.

Çok cahiliz keşke bilgilensek; evet bilgilenelim. İşitsel, görsel, yazınsal, deneyimsel her türlü bilgi bir şekilde bizlere, sınırsızlık içinde öğrendiğimiz, öğreniyor olduğumuz ve öğreneceklerimizin ne kadar da sınırlı olacağını kanıtlamıyor mu? Bunun da olsa olsa adı "öğrenilmiş bir cahillik" olurdu herhalde. Her yeni bilgi, araştırma, çaba kişisel olarak cahilliğimin daha fazla farkına varmama yardımcı oluyor.

İlber Ortaylı'nın okuduğum bu ikinci kitabı; ilki gibi sohbet usulünde soru-cevap şeklinde hazırlanan, anlatımı yalın bir kitap. Fazla ayrıntılara inilmesede Orta Asya'dan İran bölgesine, Suriye-Irak bölgesinden daha batıya Anadolu içlerine, buralardan Balkanlara ve Orta Avrupa'ya ve sonraları Afrika'nın kuzeyine yayılmış olan bizlerin ayak izleri genel hatları ile güzel çizilmiş.

Türklerin Tarihinin ilk cildi olan bu kitapta Göktürkler, Kıpçaklar, Karahanlılar, Harezmşahlar, Gazneliler, Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Türk Beylikleri ve son olarak Osmanlı Beyliğinin ilk kendini hissettirdiği dönemlerin, kronolojik olarak o devirlerdeki diğer devletlerle sosyolojik, filolojik, kültürel, ekonomik ilişkileri de göz önünde tutularak kapsamı çizilmiş.

Her ne kadar genel hatlarıyla tarihimizin belirli bir dönemi anlatılsa da ilginç detaylar da ilgi çekici.

Keyifli okumalar...
Şimdi yoğun bir İngilizce eğitim modası var. Ne var ki herkes böyle yarım yamalak İngilizce öğrense emin olun Türkçe hayli geriler, çünkü abuk sabuk Türkçe konuşmaya başlar ve karıştırırlar; iyi öğrenenler ise Türkçeye İngilizce karıştırmaz.
Bazen insan nasıl bir iş başardığının farkında olmaz. Keza o gün Alparslan'a sorsanız on sene sonra Türklerin Sivas'a, iki yüz sene sonra da Balkanlara açılacağına inanmazdı.
Enteresandır ve doğrudur, hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin, dahası neler yapabileceğinin hesabı olmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türklerin Tarihi
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050819267
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
"Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…"
-İlber Ortaylı-

Türklerin Tarihi, göçebe bir kavimken Ortadoğu'nun güçlü uygarlıklarından birini tesis eden Türklerin günümüzde de çok konuşulan menşei tartışmalarıyla başlıyor. Akabinde Orta Asya'dan Anadolu'ya göç edip bölgeyi Türkleştirmeleri ve orada inşa ettikleri kültürün esasları… Büyük bir mirasa, güçlü bir yapılanmaya ve tarihî bir zenginliğe sahip bir milletin, Türklerin adının nereden geldiği ve bu coğrafyaya ne zamandan beri "Türkiye" dendiği tartışmalarının tüm detayları… Kazanılan önemli savaşlar ve geri çekilmelerle, dahası ızdırablı toprak kayıplarıyla bugünkü halini alan Anadolu'nun hikâyesi…

Türkiye'nin Malazgirt Savaşı'yla Bosna'nın fethi arasındaki 400 yıl boyunca Avrupa açısından önemli bir ülke ve baş edilmesi gereken bir sorun olmasının gerekçeleri… Dahası Oğuzlardan Kıpçaklara, Peçeneklerden Selçuklulara ve büyük bir imparatorluk olan Osmanlılara kadar uzanan ve sadece Türklerin değil; Rusların, Memlukluların, Karakoyunluların, Gaznelilerin, Safevilerin, Çinlilerin, Hintlerin ve Arapların tarihi… Yani aynı coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan uygarlıklara hep etki etmiş ve Doğu ve Batı kültürlerini birbirine taşımakta önemli bir rol oynamış Türklerin dünya tarihindeki yeri mercek altına alınıyor. 

Orta Asya'nın bozkırlarından Avrupa'nın kapılarına, İlber Ortaylı'nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okurun zevkle okuyacağı bir başucu kitabı...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.924 okur

  • parvati
  • İlker sayar
  • Vonalı Kitap
  • Hüseyin Bodur
  • Pınar armutcı
  • Abdullah uğurlu
  • Serhat Kınalı
  • Işılay Çolak
  • pınar olcar
  • Said

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.4
14-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%25.1
25-34 Yaş
%25.7
35-44 Yaş
%19.5
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.9
Erkek
%68.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.5 (220)
9
%19.2 (166)
8
%28.6 (247)
7
%16.8 (145)
6
%4.9 (42)
5
%2.4 (21)
4
%0.6 (5)
3
%0.6 (5)
2
%0.1 (1)
1
%1.3 (11)

Kitabın sıralamaları