Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl

8,3/10  (26 Oy) · 
52 okunma  · 
23 beğeni  · 
855 gösterim
... Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler, cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve sonra da sonu başı belli olmayan bir sel gibi garba doğru yayıldılar ...

Türkler adıyla tarihe geçen bu boylar, aileler ve kavimler bütünü batılıların gözüyle çoğunlukla barbarlığın simgesi olsalar da Orta Asya'nın yüksek uygarlıklarından birini ve bazen küçük devletlerinin bazen de devasa imparatorluklarının sınırları dahilinde kültürler arası barışı ve huzuru tesis ettiler. Bazen memluk, bazen efendi ve bazen de birbirlerinin en amansız düşmanıydılar. O en baştan beri inandıkları dinlerinden hiç vazgeçtiler mi, ne kadar Budist ne kadar Hıristiyan ne kadar Yahudi ve ne kadar Müslüman oldular? Tüm bu yüzyıllar boyunca tek arzuları, tüm o savaşlar, yağmalar, fetihler, din değiştirmeler ve sergilenen bilgelikler sadece barışa ve huzura kavuşmak için miydi?

Bu türklerin, Halaçların, Hiong-nuların, Osmanlıların, Memlukların, Rusların, Çağataylıların, Tu-kiuların, Selçukluların, Çinlilerin, Hintlilerin, Karakoyunluların, Timurların, Arapların, Kazanların, Tatarların, Bulgarların, Türkiyelilerin, Hunların, Kıpçakların, Ermenilerin, Peçeneklerin, Safevilerin, Gaznelilerin, Bayatların, Rumların, Özbeklerin, Hitanların, Farsilerin, İhşitlerin, Tolunoğullarının, Kürtlerin, Yakutların, Kırgızların, Azerilerin, Moğolların, yani bir coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan hakların, ittifak ve itilafların, yani bir coğrafyayı yüzyılar boyunca aslında yaşadığımız günün hikayesidir.

Altay Türklerinde Ölüm, Orta Asya'da Kutsal Bitkiler ve Hayvanlar, Moğol İmparatorluğu Tarihi, Orta Asya: Tarih ve Uygarlık, Türklerin ve Moğolların Eski Dini'nden sonra ünlü Türkolog Jean-Paul Roux sizi 2000 yıllık tarih içinde bir yolculuğa, bildiğinizi sandığınız ya da hiçbir fikriniz olmayan olaylara, insanlara ve inançlara tanıklık etmeye davet ediyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  563
 • ISBN:
  9789759970918
 • Orijinal Adı:
  Histoire Des Turcs
 • Çeviri:
  Aykut Kazancıgil, Lale Arslan Özcan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Türkler hakkında uzun araştırmalar yapmış ve neticede bu araştırmaları ansiklopedi kıvamında kitaplaştırmış bir yazarın yıllar sonra bu kitaplarının özeti niteliğinde kitabı.

Kitap Türkiyede yoğun bir ilgi gördü. Tarih ile azcık merakı olan herkes tarafından satın alındı. İçeriği olarak da genel olarak da tatmin edici bir bilgi bolluğu var.

Ancak yazarın taraflı ve kendi avrupalı politikalıların yansıdığı yerler açık birşekilde gözükmekte. Özellikle Ermenistan muhabbetinde, kitabın değerini gözümden oldukça düşürdü.

Yinede genel olarak okunabilinir bir Türk Tarihi el kitabı denilebilinir.

Berke Filiz 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer tarihi seven bir kişiliğiniz var ise "Türk" ırkının nereden nereye nasıl geldiğini öğrenmek istiyorsanız; durmayın hemen okumaya başayın.

Saygılar...

"...Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler. Cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve sonra da sonu başı belli olmayan bir sel gibi garba doğru yayıldılar..."

Tarih kitaplarının başlıca handikaplarından olan ders kitabı tarzı anlatımdan bu kitap da yer yer nasibini almış, bu nedenle de akıcılığını yitirdiği zamanlar oluyor. Bunun dışında çeviriden veya baskıdan kaynaklanan düzensiz cümleler göze batıyor. Bu eksileri gözardı edersek ve böylesine geniş kapsamlı bir Türk tarihi kitabı bulmanın kolay olmadığını göz önünde bulundurursak okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türk tarihini neredeyse roman tadında anlatmayı başarmış,bizdeki çok kitap gibi hamaset edebiyatı yapılmadan sada bir dille anlatılmış olması ayrıca avantaj.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler'in tarihi hakkında en temel kitap. Oldukça nesnel bir şekilde yazılmış ve ufuk açıcı bilgiler içeriyor. Kafadaki bazı algıları yıkıyor.

Kitaptan 6 Alıntı

....
"Dolayisiyla Türk kültürüne özgü gibi görünen ögelerin kismen yakin ya da uzak,göcebe ya da yerlesik cesitli halklardan alindigi kabul edilebilir.Sayet bunun bir anlami varsa,kolayca tüm bu ögelerin sentezinin Türk kültürünü olusturdugu sa söylenebilir,ama herseyi kendisi yaratmis özgün bir uygarlik var midir ki?"

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 144 - Kabalci)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 144 - Kabalci)

TÜRKLER
..."Çünkü Türkler için,Islamiyetin kalbine yerleşmiş olsalar da,topluluğun birbirine bağlılığı Müslüman cemaate aidiyetten önce geliyordu.!

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 186)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 186)

"Güneş batarken en güzel ışıklarıyla parıldar. Osmanlı İmparatorluğu da batarken en güzel ışıklarını saçıyordu."

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)

"İnsan belki de her yerde, her dönemde aynıdır ama kalbinin ve zihniyetinin dile getirdikleri bir yüzyıldan öteki yüzyıla anlaşılmaz, kavranamaz olabiliyor."

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 406)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 406)