Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl

8,4/10  (34 Oy) · 
71 okunma  · 
31 beğeni  · 
963 gösterim
... Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler, cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve sonra da sonu başı belli olmayan bir sel gibi garba doğru yayıldılar ...

Türkler adıyla tarihe geçen bu boylar, aileler ve kavimler bütünü batılıların gözüyle çoğunlukla barbarlığın simgesi olsalar da Orta Asya'nın yüksek uygarlıklarından birini ve bazen küçük devletlerinin bazen de devasa imparatorluklarının sınırları dahilinde kültürler arası barışı ve huzuru tesis ettiler. Bazen memluk, bazen efendi ve bazen de birbirlerinin en amansız düşmanıydılar. O en baştan beri inandıkları dinlerinden hiç vazgeçtiler mi, ne kadar Budist ne kadar Hıristiyan ne kadar Yahudi ve ne kadar Müslüman oldular? Tüm bu yüzyıllar boyunca tek arzuları, tüm o savaşlar, yağmalar, fetihler, din değiştirmeler ve sergilenen bilgelikler sadece barışa ve huzura kavuşmak için miydi?

Bu türklerin, Halaçların, Hiong-nuların, Osmanlıların, Memlukların, Rusların, Çağataylıların, Tu-kiuların, Selçukluların, Çinlilerin, Hintlilerin, Karakoyunluların, Timurların, Arapların, Kazanların, Tatarların, Bulgarların, Türkiyelilerin, Hunların, Kıpçakların, Ermenilerin, Peçeneklerin, Safevilerin, Gaznelilerin, Bayatların, Rumların, Özbeklerin, Hitanların, Farsilerin, İhşitlerin, Tolunoğullarının, Kürtlerin, Yakutların, Kırgızların, Azerilerin, Moğolların, yani bir coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan hakların, ittifak ve itilafların, yani bir coğrafyayı yüzyılar boyunca aslında yaşadığımız günün hikayesidir.

Altay Türklerinde Ölüm, Orta Asya'da Kutsal Bitkiler ve Hayvanlar, Moğol İmparatorluğu Tarihi, Orta Asya: Tarih ve Uygarlık, Türklerin ve Moğolların Eski Dini'nden sonra ünlü Türkolog Jean-Paul Roux sizi 2000 yıllık tarih içinde bir yolculuğa, bildiğinizi sandığınız ya da hiçbir fikriniz olmayan olaylara, insanlara ve inançlara tanıklık etmeye davet ediyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  563
 • ISBN:
  9789759970918
 • Orijinal Adı:
  Histoire Des Turcs
 • Çeviri:
  Aykut Kazancıgil, Lale Arslan Özcan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Türkler hakkında uzun araştırmalar yapmış ve neticede bu araştırmaları ansiklopedi kıvamında kitaplaştırmış bir yazarın yıllar sonra bu kitaplarının özeti niteliğinde kitabı.

Kitap Türkiyede yoğun bir ilgi gördü. Tarih ile azcık merakı olan herkes tarafından satın alındı. İçeriği olarak da genel olarak da tatmin edici bir bilgi bolluğu var.

Ancak yazarın taraflı ve kendi avrupalı politikalıların yansıdığı yerler açık birşekilde gözükmekte. Özellikle Ermenistan muhabbetinde, kitabın değerini gözümden oldukça düşürdü.

Yinede genel olarak okunabilinir bir Türk Tarihi el kitabı denilebilinir.

Berke Filiz 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer tarihi seven bir kişiliğiniz var ise "Türk" ırkının nereden nereye nasıl geldiğini öğrenmek istiyorsanız; durmayın hemen okumaya başayın.

Saygılar...

"...Kuzey ormanlarından çıkıp geldiler. Cesur, dağınık, marifetli ve henüz yolun başındaydılar. Önce bozkıra, sonra Çin içlerine ve sonra da sonu başı belli olmayan bir sel gibi garba doğru yayıldılar..."

Tarih kitaplarının başlıca handikaplarından olan ders kitabı tarzı anlatımdan bu kitap da yer yer nasibini almış, bu nedenle de akıcılığını yitirdiği zamanlar oluyor. Bunun dışında çeviriden veya baskıdan kaynaklanan düzensiz cümleler göze batıyor. Bu eksileri gözardı edersek ve böylesine geniş kapsamlı bir Türk tarihi kitabı bulmanın kolay olmadığını göz önünde bulundurursak okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türk tarihini neredeyse roman tadında anlatmayı başarmış,bizdeki çok kitap gibi hamaset edebiyatı yapılmadan sada bir dille anlatılmış olması ayrıca avantaj.

Ahmet Kaya 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler'in tarihi hakkında en temel kitap. Oldukça nesnel bir şekilde yazılmış ve ufuk açıcı bilgiler içeriyor. Kafadaki bazı algıları yıkıyor.

GÜL GÜRLER 
02 Tem 00:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap oldukça berrak ve akıcı bir dile sahip, okuyucuyu hiç sıkmıyor.

Roux, gerektiği yerde ülkesi Fransa’nın ve Batı dünyasının yanlışlarını, hatalarını da açıkça ifade etmiş, objektif ve akademik dürüstlük örneği sergilemiştir.

Türklerin Tarihi kitabı Önsöz, Giriş ve 15 Bölüm, Sonuç, Kaynakça, Kronoloji, Dizin, Soyağaçları ve Haritalar bölümlerinden ve toplam 562 sayfadan oluşmaktadır.

Kitap kronolojik olarak düzenlenmiş olup, Türk Olgusu, Türklerin Ortaya Çıkışı’ndan 2000 yılına kadar dönemi kapsamaktadır.

Kitabın içeriğine gelince; kitap siyasi tarih olmanın yanında ticaret ve ekonomi, bilim ve sanat tarihine de temas etmiş; oldukça objektif ve dürüst yaklaşım sergilenmiş.

Türklerin ilişkili olduğu diğer milletler dolayısıyla, Çin, Rus, Hint, İran, Arap milletlerinin tarihi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Kısacası, tarih kitabı böyle yazılır.

Herkesin bu kitabı okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Kendimize bir de yabancıların gözünden bakmak çok faydalı olacaktır.

Sergenn 
19 Eyl 21:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ünlü Türkolog tarafından yazılan, ders kitabı havası içinde, bana karışık gelen kitap. Zaten Türk Tarihi konulu kitapları okumuşsanız okumayın. Yeni başlayanlara önerilir. Farklı gözükmemesinin sebebi ise haliyle piyasada ki çoğu Türk tarih konulu kitapların bu kitabı kaynakça göstermesidir. Zaten önceleri almış olunan bilgiyi, tekrarlamaktan ileri gidemezsiniz. Belki olmayan yeni şeyler katabilir ama yüzeyselliğin dışına çıkmaz. Eğer ki yeni başlayan arkadaşlar arayış içindelerse önerebilirim. Çünkü kıyıda köşede satılan ve 3. Derece yayınevlerinden çıkan bu konulu kitapları almaktansa, bu en iyisidir.

Kitaptan 16 Alıntı

....
"Dolayisiyla Türk kültürüne özgü gibi görünen ögelerin kismen yakin ya da uzak,göcebe ya da yerlesik cesitli halklardan alindigi kabul edilebilir.Sayet bunun bir anlami varsa,kolayca tüm bu ögelerin sentezinin Türk kültürünü olusturdugu sa söylenebilir,ama herseyi kendisi yaratmis özgün bir uygarlik var midir ki?"

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 144 - Kabalci)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 144 - Kabalci)

Çok uluslu ve çok dinli varlıklarını ancak herkesin uzlaşmasıyla sürdürebilen devletin başında bulunan Türkler nasıl fanatik kalabilirdi?

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux

Binlerce yıl boyunca, hatta yaşadığımız çağa gelene kadar Dünya tarihi göçebeler ve yerleşik halklar arasındaki çekişmelerle şekillenmiştir. Bu belki de Yaradılış'tan bu yana yaşayan bir unsurdur; Adem'in iki oğlu Habil ile Kabil'in Tevrat'ta anlatılan hikayesi de benzer bir gerilimi barındırır. Eğer göçebelerin yerleşik halkların karşısında herzaman üstün geldiğini ve Türklerin de -en azından başlangıçta- göçebelerin arasında yer aldığını kabul ediyorsak, bunun Türkler için uzun ve şanlı serüvenlerinin kapısını açan bir anahtar olduğunu anlamamız gerekir.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux

Büyük ölçüde Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinin arşivlerinden oluşturulmuş Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Arşiv Genel Müdürlüğü arşivlerinde yüz milyondan fazla belge bulunduğu ve bu belgelerden bazılarının yüzlerce sayfalık bir kütük de olabildiği bilinmektedir. Kütüphaneler de olağanüstü zengindir. İstanbul'da yirmi kadar kütüphane vardır ve bunlardan başlıcaları Topkapı Kütüphanesi ile Süleymaniye Camii Kütüphanesi'dir. Süleymaniye Camii Kütüphanesindeki elyazması sayısının 56.483 olduğu düşünülmektedir. Bu durumda insan ister istemez bir karşılaştırma yapmak zorunda kalıyor.
Avrupalıların gerileme dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaçağdan sonra hiçbir gelişme göstermediğini düşünenlere karşın biz burada sadece, Fransa kralı V. Charles'in öldüğünde kitaplığında 1200 elyazması bulunduğunu, bunun son derece yüksek bir miktar sayıldığını, bu nedenle de " kitaplığın " dönemin seçkin aydınlarını çeken bir yer durumuna geldiğini anımsatmakla yetinelim.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux
Albert 
04 Ağu 18:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Türkler, dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini Türk olmayanlar arasından seçtikleri ve rastladıkları her budunla karıştıkları ve de dillerinin büyük çekim gücü olup farklı insan yığınları tarafından benimsendiği için Türkler ile ilgili ayırt edici hiçbir maddi özellik saptama olanağı kalmamıştır.

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul RouxTürklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux

TÜRKLER
..."Çünkü Türkler için,Islamiyetin kalbine yerleşmiş olsalar da,topluluğun birbirine bağlılığı Müslüman cemaate aidiyetten önce geliyordu.!

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 186)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 186)

"Güneş batarken en güzel ışıklarıyla parıldar. Osmanlı İmparatorluğu da batarken en güzel ışıklarını saçıyordu."

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)

"İnsan belki de her yerde, her dönemde aynıdır ama kalbinin ve zihniyetinin dile getirdikleri bir yüzyıldan öteki yüzyıla anlaşılmaz, kavranamaz olabiliyor."

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 406)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 406)
GÜL GÜRLER 
02 Tem 00:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Güneş batarken en güzel ışıklarıyla parıldar. Osmanlı İmparatorluğu da batarken en güzel ışıklarını saçıyordu. Türkiye Cumhuriyeti...

Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)Türklerin Tarihi - Pasifik'ten Akdeniz'e 2000 Yıl, Jean Paul Roux (Sayfa 399)
2 /