Adı:
Türklerle Omuz Omuza
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754589518
Kitabın türü:
Çeviri:
Eşref Bengi Özbilen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir Osmanlı tümen komutanı olarak hatıralarımı anlatışım, Türk silah arkadaşlarıma şanlı ordularına eski mensubiyetimi bugün de nasıl müteşekkir bir gururla andığımı gösterecektir.
Hans Guhr Breslau 1937
270 syf.
·3 günde·8/10
Kitap çok fazla detay barındırıyordu; mühimmat, asker sayısı, coğrafya hakkında bilgiler vesaire… Bu nedenle bir solukta bitecek türden değil lakin buna rağmen çevirisi çok iyiydi, sanki Türkçe kaleme alınmış gibi sade bir Türkçeydi.
İçerik açısından da deyim yerindeyse 'ezber bozan' bir kitaptı. Örneğin Filistin cephesinde Arap din kardeşlerimizin(!) İngilizler tarafından kendilerine vaadedilen, altınlar ve yeni bir devlet hayalleri uğruna, gruplar halinde ordularımızın gücünü zayıflatmak için yaptığı saldırılar; ordumuzun bu cepheyi terketmek zorunda kalmasıyla ordumuza karşı saldırıya geçen kadın/erkek/genç/yaşlı masum(!) Arap halkı, köylüleri…
Hans Guhr'un anlattıklarına göre ordumuz Filistin'de İngilizlerin kıskaçlarından habire kaçmak mecburiyetinde, çünkü Ortadoğu'daki Osmanlı varlığı miadını doldurmuş. Elden bir şey gelmiyor.
Bunu Atatürk'e, “Filistin cephesinden kaçtıı” diyen örümcek kafaların bilmesi için belirtiyorum. Ordusuyla, mühimmatıyla kendilerinden kat be kat üstün İngilizler'e karşı değil Mustafa Kemal, hangi Osmanlı paşası bir direniş gösterebilirdi?
İçerisinde H.Guhr'un insanların aç kaldıklarında aklından geçirmedikleri şeyleri dahi nasıl yaptıklarını gözleriyle gördüğünü anlattığı kısımlar da tüyleri diken diken eden cinstendi.
“Türklerle Omuz Omuza”, Filistin cephesindeki birtakım hadiseleri merak edenler ve 1.Dünya Savaşı ile ilgili bir parça anı okumak isteyenler için idealdir. Önerilir.
280 syf.
·7/10
4. Silezya Piyade Alayında görev alan Binbaşı Guhr'un gönüllü olarak Doğu Cephesini tercih etmesiyle başlayan kitapta -burada amaç büyük bir kahramanlık isteğinden çok geniş faaliyet alanı bulabilmektir- halkın durumunu,önemli insanlarla tanışan Guhr'un görüşlerini,çekilen zorlukları görme şansını elde edersiniz. Haritaların yardımıyla Kafkas ve Filistin cephesindeki durumu anlayabilirsiniz. Hastalıklar,teçhizat yetersizliği,açlıklar verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu anlatır...
Bölgede yaşayan ve ekserisi kadın ve çocuk olan Ermeniler hakkında tam bir fikrim yok.
Ama ayaklanmalarda Türklerin acımasız fanatik zalimler, buna mukabil Ermenilerin takibata uğrayan zavallı bahtsız Hıristiyanlar olduklarına dair Batı dünyasında çok yaygın olan kanaat her halükârda yanlıştır.
Hans Guhr
Sayfa 107 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kürtler hakkında epeyce fikir edinmek fırsatını buldum. Güçlü vücut yapıları, zorluklara sürekli alışık olmaları, uzun mesafeleri fevkalade bir süratle kat etmeleri, benzersiz kanaatkârlıkları ve sürekli birbirlerini soyduklarından dolayı zaten kanlarında bulunan dövüşme yetenekleri, onları askerlik mesleği için özellikle uygun kılıyordu. Bu yüzden kendi topraklarında kullanılma halinde değerli bir takviyeydiler, ama aslında başka harp sahalarında pek işe yaramıyorlardı; çünkü Osmanlı Devleti’ni kendilerine sadece baskı yapıyor diye gördükleri için, uğruna can vermeyi hiç istemiyorlardı. Bu yüzden firar ederek gocunmadan görevden kaçıyorlardı.
Hans Guhr
Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
2 Kasım’da öğleden sonra İstanbul’a geçtim. Ülkenin başkentinde nasıl bir beynelmilel havanın hâkim olduğu şimdi açıkça görülüyordu. Karmakarışık ahalide, Rumlarda, Levantenlerde, Kürtlerde, Araplarda ve İranlılarda harbin acıklı sonundan dolayı büyük bir sevinç olduğunu görüyordum. Hemen hepsinde düşman devletlerin küçük bayrakları ve millî renklerinde şeritler vardı, birçok evin üstünde Fransız bayrağı dalgalanıyordu, arada bir Amerikan bayrağı ve Yunanistan'ın mavi-beyaz haçı asılmıştı. İtilaf Devletleri'nin millî renkleriyle süslenmiş vitrinlerde Fransızca ve Rumca “hoş geldiniz” sözleri yazılıydı; eğlence yerlerinde Türkçe hemen hiç duyulmuyordu.
Hans Guhr
Sayfa 233 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Artık Arapların asıl isyan bölgesinden geçiyorduk. Bundan böyle haydutça baskınlarını beklememiz gerekiyordu. Bu alçakların namussuzluklarını kısa süre sonra kendi gözlerimizle gördük:
Tabanları yarılmış veya kulakları kesilmiş çırılçıplak Türk cesetleri yol kenarına dizilmişti, biraz ötede bacaklarındaki ağır yaralarla hâlâ hayatta olan bir adam vardı, onun yakınında ise dizkapakları kesilerek çıkarılmış bir Türk subayı yatıyordu. Her ikisini de mekkârelere bindirip yanımıza aldık.
Hans Guhr
Sayfa 215 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kürt şeyhi Sait sözünü tutmuştu. 400 kişilik bir milis kuvvetinin teşkilinin tamamlandığını bildirdi.
Sait bana çok güvenilmez gözüktüğü için, onları hiçbir zaman düşmana karşı savaşa sürmedim. Sait tümenin durumu ve mevzileriyle çok ilgilendiği için casus olmasından şüpheleniyordum.
Hans Guhr
Sayfa 96 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bu gece yürüyüşü iyice korkunçtu, yollar yürünecek gibi değildi. Yürüyemeyecek durumda olanların sayısı saat başı artıyordu. Ayağa kalkamayanların susuzluktan, etrafta dolanan pek çok çakaldan veya soyguncu Araplardan dolayı ölmeleri kesindi.
Hans Guhr
Sayfa 203 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Türk askeri, amirinden ilgi gördüğü anda, hemen uysal ve itaatkâr olur.
Hans Guhr
Sayfa 222 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türklerle Omuz Omuza
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754589518
Kitabın türü:
Çeviri:
Eşref Bengi Özbilen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir Osmanlı tümen komutanı olarak hatıralarımı anlatışım, Türk silah arkadaşlarıma şanlı ordularına eski mensubiyetimi bugün de nasıl müteşekkir bir gururla andığımı gösterecektir.
Hans Guhr Breslau 1937

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Utku Orçan
  • Nuri Yasin Kelesli
  • Mertcan Gnr
  • Sergenn
  • Pons Asinorum

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (1)
9
%0
8
%33.3 (1)
7
%33.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0