Türklerle Omuz OmuzaHans Guhr

·
Okunma
·
Beğeni
·
49
Gösterim
Adı:
Türklerle Omuz Omuza
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754589518
Kitabın türü:
Çeviri:
Eşref Bengi Özbilen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir Osmanlı tümen komutanı olarak hatıralarımı anlatışım, Türk silah arkadaşlarıma şanlı ordularına eski mensubiyetimi bugün de nasıl müteşekkir bir gururla andığımı gösterecektir.
Hans Guhr Breslau 1937
4. Silezya Piyade Alayında görev alan Binbaşı Guhr'un gönüllü olarak Doğu Cephesini tercih etmesiyle başlayan kitapta -burada amaç büyük bir kahramanlık isteğinden çok geniş faaliyet alanı bulabilmektir- halkın durumunu,önemli insanlarla tanışan Guhr'un görüşlerini,çekilen zorlukları görme şansını elde edersiniz. Haritaların yardımıyla Kafkas ve Filistin cephesindeki durumu anlayabilirsiniz. Hastalıklar,teçhizat yetersizliği,açlıklar verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu anlatır...
Melbusat ve teçhizat feci vaziyetteydi. Pek az subayın çizmesi ve iç çamaşırları vardı,eratta ise hiç yoktu. Kendi yaptıkları kayış,ip veya sicimle baldırlarına bağladıkları çarıkları giyiyorlardı. Ancak her üç dört askerden birinin kaputu,battaniyesi veya çadır bezi vardı. Yama yokluğundan elbiseler tamamen yırtık pırtıktı. Düğme bulmak mümkün değildi. Kısmen çuha,kısmen diğer kumaşlardan oluşan elbiseleri bu yüzden sicimler,saz sapları veya topluiğneler birarada tutuyordu. Bunlar artık üniforma denecek halde değildi. Askerlerin ekserisi sırt çantalarını kaybetmişti. İçlerine konacak hiçbir şeyleri olmadığı için eksikliğini de pek hissetmiyorlardı.
Hans Guhr
Sayfa 43 - İş Bankası Kültür Yayınları
Bütün Avrupa 1922 yılındaki bu şahlanışı Doğu'nun bir mucizesi olarak gördü... Biz ise Türklerin, özellikle Kemal Atatürk gibi disiplinli ve uzak görüşlü önderin komutası altında olunca, vatanları için nasıl olağanüstü fedakârlıklar yaptıklarını ve başarılar elde ettiklerini biliyorduk
...Alman gençliği bu anlatılanlardan... çok üstün bir düşmana karşı güçlerinin sonuna kadar yıllarca karşı koymuş olan kahraman Türklerin başka bir örneği olmayan kanaatkârlıklarını, tahammüllerini ve vatan sevgilerini öğrenmelidir.
Muhteris Enver Paşa henüz sahip olmadığı savaş ününü var gücüyle elde etmek istiyordu. Niyeti 3. Ordu'nun komutasını kendi eline almak,XI. Kolordu'yla Rusları cephede hareketsiz olarak tutarken,soldan geliştirilecek bir taarruz manevrasıyla IX. ve X. Kolordularla yandan saldırmaktı. Kendi genelkurmayı,Orgeneral Bronsart von Schellendorff ve Yarbay von Feldmann gibi,Mareşal Liman da buna ısrarla karşı çıktılar. Kaputları,çadırları,kürkleri ve çizmeleri hemen hiç olmayan birlikler,üstelik ikmal şartları da zor olduğundan dolayı kış seferine dayanabilecek durumda değillerdi. Fakat Enver anlatılan zorlukları önemsemiyor,talihine güveniyor ve bütün ikazlara rağmen planını hemen uygulamakta ısrar ediyordu. Bunun için hayvanlarla beraber yaklaşık 90000 asker kullanıldı. Daha on dört gün geçmeden önemsiz öncü çarpışmaların peşinden bütün harekat kara ve buza saplanıp kaldı. 3. Ordu'nun mevcudu 12000 kişiye düştü. 18-20.000 kişiyi muharebe kaybı saymak mümkündür,ama geriye kalanların hepsi komutanlığın yetersiz hazırlığı yüzünden boş yere feda edildiler. En seçkin Osmanlı askerleri burada ya kışlık elbiseleri olmadığı için donarak ya da buz tutmuş,karla kapanmış ve dik patikalardan iaşe ikmali yapılamadığı için açlıktan öldü. Birdenbire patlak veren tifüs salgını da mevcudu çok azalmış birlikleri kırıp geçirdi.
Hans Guhr
Sayfa 27 - İş Bankası Kültür Yayınları
Artık Arapların asıl isyan bölgesinden geçiyorduk. Bundan böyle haydutça baskınlarını beklememiz gerekiyordu. Bu alçakların namussuzluklarını kısa süre sonra kendi gözlerimizle gördük: Tabanları yarılmış veya kulakları kesilmiş çırılçıplak Türk cesetleri yol kenarına dizilmişti,biraz ötede bacağındaki ağır yaralarla hâlâ hayatta olan bir adam vardı,onun yakınında ise diz kapakları kesilerek çıkarılmış bir Türk subayı yatıyordu. Her ikisini de mekkarelere bindirip yanımıza aldık...
Hans Guhr
Sayfa 215 - İş Bankası Kültür Yayınları
Birçok kere yol üstünde eşek ve at dışkılarının başına çöken ve azap verici açlıklarını dindirmek için sindirilmemiş tahıl tanelerini ayıklayıp kavuran askerler gördük. Yemek için hayvan leşlerinden et kesilmesini yasaklamak zorunda kaldım. Yüzbaşı Rauch merhamet dolu bir ürpermeyle,hiç yiyecek kalmadığı için ölmüş atın derisini kemiren nöbetçiler gördüğünden bahsetti.
Hans Guhr
Sayfa 86 - İş Bankası Kültür Yayınları
Öğleden sonra 2 Kasım'da İstanbul'a geçtim. Ülkenin başkentinde nasıl bir beynelmilel havanın olduğu şimdi açıkça görülüyordu. Karma karışık ahalide,Rumlarda,Kürtlerde,Araplarda ve İranlılarda harbin acıklı sonundan dolayı büyük bir sevinç olduğunu görüyordum. Hemen hepsinde düşman devletlerin küçük bayrakları ve milli renklerinde şeritler vardı,birçok evin üstünde Fransız bayrağı dalgalanıyordu.
Hans Guhr
Sayfa 234 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türklerle Omuz Omuza
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754589518
Kitabın türü:
Çeviri:
Eşref Bengi Özbilen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir Osmanlı tümen komutanı olarak hatıralarımı anlatışım, Türk silah arkadaşlarıma şanlı ordularına eski mensubiyetimi bugün de nasıl müteşekkir bir gururla andığımı gösterecektir.
Hans Guhr Breslau 1937

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Mustipusti

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0