Türklük Sevgisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
120
Gösterim
Adı:
Türklük Sevgisi
Baskı tarihi:
1952
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tanrıdağı Yayınları
94 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Türkçülüğün önderlerinden Hüseyin Nihal Atsız'ın kardeşi tarafından yazılmış kitaptır. Kitap Nejdet Sançar'ın Türklük, Türklük düşmanları, Türkçülere düşen görevler gibi konularda yazılarından oluşur. Kitap uzun zaman önce yazılmasına rağmen hâlâ aynı zıtlıkların olduğunu düşünüyorum. Bence Nejdet Sançar en az kardeşi kadar değer görmesi gereken ve en az onun kadar mücadele etmiş biridir.
94 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Türk ırkçılığının, Türklük sevgisinden geldiğini, Türk milletinin kalkınmasının esir Türklerin kurtulması olduğunu, kan tahlili veya uydurma 9-12 boya bakarak olmadığını açıklıyor. Dönemine baktığımız zaman Türklük şuuru içeren romanların yanında bu eser geri kalmaz. Ve Eklemek istiyorum Namık Kemal için söylenenlere cesurca, mertçe açık açık Sançar, Namık Kemal’in yanında duruyor.
Bizim dilimizde bu sevginin adı Türklük sevgisidir. Türklük sevgisi ilâhi bir ateştir; ölmez Türklük ruhunun tutuşturduğu ilâhi bir ateş... Bu ateşin Türk gönüllerini yakması pek tatlıdır. Yaktıkça hayat verir, güç verir, zevk verir. Gönlü bu ilâhi ateşle tutuşan Türk için, o ateşin aydınlattığı yolda yürürken karşılaşılacak en sarp engeller, en büyük sızılar ancak dudak bükülecek şeylerdir.
Nejdet Sançar
Tanrı Dağı Yayınları
Kür Şad’a Çin saraylarında o kahramanlık destanını yarattıran , KülTigin’i tarihin en büyük şehitleri arasına yükselten bu sevgidir. Kaşgarlı bilgin Mahmud, o büyük eserini bu sevgiyle meydana getirmiştir. Nevai’nin: «Sen kılıçsız, yalnız kaleminle Türk ülkelerini, Türk milletinin kalbini fethedeceksin; onları bir tek millet yapacaksın! diye duyduğu ses, bu sevginin sesidir, Türklük sevgisidir ki Ali Suavi'yi çırağana saldırtmış, Namık Kemal’i sürgünlerde gezdirmiş, hapislerde çürütmüştür. Rıza Nur’u büyük Rıza Nur yapan, Türklüğün Rıza Nur'u yapan, o da bu sevgidir.
Nejdet Sançar
Sayfa 10 - Tanrıdağ Yayınları
Türklük için çarpan gönüllerin Türkü düşünmekte ve sevmekte devam edecekleri muhakkaktır. Bu sevgi hiçbir siyasî sınıra tâbi olamaz. Düşmanlar iftirada, şirretlikte, hatta kahbelikte ne kadar ileri giderlerse, Türk için çarpan kalpler de bu sevgide o derece coşacaklardır, Bunu dost ta, düşman da böyle bilmelidir.
Nejdet Sançar
Sayfa 65 - Tanrıdağ Yayınları
Fikri inhisar altına almak ve başkalarına "Niçin benim gibi düşünmüyorsun?" diye kızmak, fikir taşıdığını iddia eden insanlara yakışır mı?
Nejdet Sançar
Tanrı Dağı Yayınları
Göğüsün boşluğuna sıkışıp kalmış olan bir kalp insanı insan yapmaya yetmez.
Nejdet Sançar
Sayfa 9 - Tanrıdağ Yayınları
Türk adına lâyık olmak o kadar kolay bir iş değildir. Türk doğan, Türkçe konuşan her insan Türk adına lâyık olamaz. Türk adına lâyık olmak için Türklüğünü duymak, milli şuura sahip olmak, Türk karakterini taşımak gibi birçok meziyetler lâzımdır.
Namık Kemal'i zindanlara sürükleyen ruh; Kür Şad'ların, Kül Tigin'lerin, Çağrı Beğ'lerin ruhudur. Millet için her fedakârlığı yapabilmek, benliğini cemiyet yolunda harcayabilmek, şahsi hırsları ayaklar altına alabilmek ruhu..
Nejdet Sançar
Sayfa 19 - Tanrıdağ Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türklük Sevgisi
Baskı tarihi:
1952
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tanrıdağı Yayınları

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Mert Can Kıyak
  • Ay_kız
  • Umut Ök
  • Atsizzz
  • Atsız
  • Abdülkadir Çelik
  • Umut ök
  • Battal ODABAŞI

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0