Türk'ün Ateşle İmtihanı İstiklâl Savaşı Hatıraları

9,0/10  (27 Oy) · 
139 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.659 gösterim
Burada, Türkiye, başşehrinden ve Anadolu'daki topraklarından mahrum edilmek istenilmiyordu. İmparatorluk'un, İstanbul başşehri olarak kalmasına taraftar olmakla beraber, Akdeniz'le Karadeniz arasındaki geçidi tarafsız hale sokmak, Ermenistan, Arabistan, Mezopotamya, Suriye ve Filistin'i ayrı ayrı parçalara ayırmak vardı.
Halide Edip Adıvar, çocukluk günlerinden 1918'e kadarki anılarını Mor Salkımlı Ev başlığıyla kaleme almıştır. Türk'ün Ateşle İmtihanı, bundan sonrasını, 1918'den 1923 sonlarına kadar olan dönemi anlatıyor. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yaşananlar, yazarın gözlemleri canlı ve etkileyici bir anlatımla okura sunuluyor.

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Onbaşı'nın, o günleri yaşayan bir aydının içten anlatımıyla yakın tarihimize ışık tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  313
 • ISBN:
  9789750721649
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sehertan 
05 Tem 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halide onbaşının kurtuluş savaşını kendi çevresindeki gözlemlerinden yola çıkarak anlatan tarihi anı kitabı, dönemin sıkıntılarını, Atatürk ve kurtuluş savaşı komutanlarıyla olan anılarını ve bir kadının karargah içerisinde bile neler yapabileceğini gösteriyor.

Kağan Kalava 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk'ün Ateşle İmtihanı,anı kitabı olmasına rağmen roman tadındadır,akıcıdır..

-Dönemin siyasi olayları,sosyolojik ve siyasi yapısını ve o dönemdeki insanların duygu ve düşüncelerini çok başarılı aktarmış yazar.

-Ayrıca yazarın savaş dışı insani unsurlara yer vermesi kitaba ayrı bir hava katıyor.

-Özellikle yazarın içten ve samimi açıklamaları kitabın elini güçlendiriyor.

-İstanbul kadını ile Ankara kadını arasındaki siyasi düşünce farklılıkları,

-Milli Mücadele taraftarı balkan göçmenleri ile milli mücadele destekçisi Anadolu insanı arasındaki siyasi ve sosyal fikir ayrılıkları yazar çok güzel yansıtmış.

-Silah kaçırma,mitingler,ayaklanmalar,milli mücadele kahramanları,siyasi olaylar,...bunların hepsi etkili anlatılmış.

- İstanbul'dan Anadolu'ya milli mücadeleye katılmak isteyen gönüllülerin yollarda yaşadığı zorlukları çok başarılı aktarmış yazar.(Zaten yazar bunları birebir yaşadı ki ! )


Sonuç:

Mustafa Kemal ATATÜRK,milli mücadelenin en büyük kahramanıdır,atamız ATATÜRK olmasa idi,şu an bile bağımsız değildik,sömürge idik ...

Başta ATATÜRK olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarını yok sayanlara, LOZAN'I itibarsızlaştırmak isteyenlere (Osmanlı Devleti,ülkeyi parçalayan MONDROS ve SEVR'E imza attı,ülkenin büyük bir kısmı işgal edildi,halk zulüm gördü...) anımsatırım.

Sonuçta,milli mücadelenin gerçek destanını iyi ki yazmış HALİDE EDİP ADIVAR. Bu kitap,Kurtuluş Savaşının değerini anlamak istemeyenlere şiddetle tavsiye edilir ! (Sonuçta ANI kitabı olduğu için kitapta okuduğumuz her şey gerçektir,bu değerli anıları bize miras bıraktığı için yazara binlerce kez teşekkür ederim )

gizem ayaz 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

halide edip savaş yıllarını olduğu gibi anlatmış gerçekten de o yılları , yaşanan zorlukları içten ve tüm sıcaklığıyla aktarmış ben zorunluluktan okumuş olsam da tarih severlerin okuması gereken bir kitap

beyzanur yapıcı 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap aynı ateşten gömlekle aynı fakat daha güzel.

Halil Yavuz KAYA 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Beyaz önlüğü ile hastahanelerde hastabakıcı, hakiler içinde at üzerinde cephedeki onbaşı, karargahın tercümanı, komuta kadrosunun yakın dostu, yakın tarihin bizzat içindeki tanığı. Halide edip Mor Salkımlı Ev den sonra anılarını 1922 ye kadar olan kısmını bu yapıtıyla güzel ve akıcı bir dille anlatmış.
Bu dönem içinde esinlenip yazdığ eserleri de var olduğu anlaşılıyor, Adını Yakup Kadri den kaptığını itiraf ettiği Ateşden Gömlek mesala...gibi...
Mustafa Kemale ve İsmet İnönüye hayranlığını teyi ediği su götürmez bir realite de olsa ; bazı örneklemelerle Atatürk' e hafif den iğnelemelerde bulunmasını yadırgamaktayım..
Savaş ve askeri konulardan anlamadığını, diplomasinin de kendine çok yakın olmadığını samimi ifadelerinden anlıyoruz.
anlıyoruz,
Yunan ordusunu İzmir'e doğru geri çekilme zamanında olsun işkal zamanında olsun Anadolu halkına yaptığı zulme şahitlik yaptığında, bu vahim ve elem dolu hadiselerin maden suyu deposunda geçirdiği bir gece de intiharı dahi düşlemesine rağmen, İnsanlığı, insancıllığı, ve barışı yüreğinden eksilmediğini " Ey Allahım, bütün insanlara, onlara senin çocukların olduğunu ve birbirine öğretmenin zamanı gelmedi mi?" ifadesiyle ne güzel feryat ediyor...
Kitapta bazı bilgi hatalarının olduğunu da belirtmeliyim. Atatürk'ün Anadoluya 1919 Nisanın da çıktığını belirtmesi gibi. Oysa, o tarih İtilaf Devletlerinin Osmanlı (İstanbul hükümetine)
ültümotom verdiği tarihtir...

Bir kadın. Halide Onbaşı! İstiklal Harbi'nin ortasında tüm düşmanların arasında bir umutla kadın cemiyetini ayağa kaldırmaya çalışan bir savaşçı.
Bu kitapta anlatılanlar; Atatürk'ün, İstiklal Harbi'nin, Türk Milletinin olduğu kadar Halide Edip'in de mücadelesidir.

Şahsının eleştiriye açık çok yönü bulunmakla beraber, döneminde gösterdiği cesaret hayranlık verici.

Kitap ise nasıl derler ''bir içim su'' Bir çırpıda okunup uzun etki yapanlardan.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
17 Mar 09:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halide edip Adivar'ın okuduğum ilk kitabı oldu. Kitap da ara sıra çok fazla detaya girilmiş de olsa, kurtuluş savaşı zamanın da yaşananlara ve cumhuriyet döneminin önemli insanların kişiliklerine dair pek çok bilgi vermektedir. Kitap da öyle bir anadoluya kaçış hikayesi var ki o kısımları soluk soluğa okudum. Kurtuluş savaşın da yaşananları yapılan fedakarlıkları nasıl o savaşın kazanıldığını anlatan harika bir kitap. Okumanızı öneririm.

Deliler Cumhuriyeti 
25 Mar 16:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kurtuluş Savaşında yaşananları yazarın gözünden izleme olanağı sunuyor eser. Halide Edip ADIVAR çöl müthiş bir yazar değil elbette fakat dönemine göre oldukça cesur ve bilinçli bir kadın olduğunu inkar edemeyiz. Sırf bu sebeple bile okunması, okutturulmasi gerekiyor bence.

Hüseyin Düver 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazar İzmir mitinginde ünlü "Gecenin en karanlık olduğu an gün doğmadan hemen öncedir." sözleriyle halka hala umut olduğunu gösteren yazar. Özellikle milli meselelerdeki kitapları çok iyidir. Bu kitap da en başarılı kitaplarındandı.

Kitaptan 34 Alıntı

Hatice 
 11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal Paşa'ya doğru, kalbimde mutlak bir hürmetle gittim.O mütevazi odada, bütün gençliğin bir millet yaşasın diye ölmeyi göze alan kararını temsil ediyordu. Ne saray ne şöhret ne herhangi bir kudret onun o odadaki büyüklüğüne yaklaşamaz.

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib AdıvarTürk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar

Kısa bir zaman sonra Dua tepe ele geçirilmişti. Dua tepe üzerinde bir tek Türk askerinin, güneşin altında, elinde bayrakla ayakta durduğunu gördüm, İşte o an, Türk’ün makus talihinin artık değiştiğini hissettim.” Türk istiklal ve hürriyetinin, Türk ordusunun namus ve şeref sembolü 38’inci Alayın ay yıldızlı sancağı Dua Tepe’de dalgalanıyordu ve artık vatanda tek Türk yaşadıkça; Türk Bayrağı Dua Tepe’de ve nicelerinde dalgalanacaktı. Söylendiği gibi, Sakarya bir dönemeçti, Hem de büyük bir dönemeç.Dua Tepe’den itibaren düşmanın Ege Denizi’ne dökülünceye kadar kovalandığı, sonu aydınlık bir sürecin başlangıç noktası idi.

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib AdıvarTürk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar

''Şuna inanmak gerek ki, Komünizm bile insanlar arasında ayrılık yaratan, din, ırk bakımından olmasa da başka bakımlardan, insanlara zulmeden bir sistemdir.''

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib AdıvarTürk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar

''Ben epeyce uzun konuştuktan sonra, basma entarili bir kadın yanıma geldi. Anlaşılan gözleri pek göremiyordu.
‘’Nerede? Nerede??’’ diye sordu. Ben yanına gidince, kollarını boynuma doladı. Kalbinin attığını duydum.
‘’Senin ne dediğini anladığımı söylemek istiyorum. Benim Darülmuallimatta bir kızım var. O da hizmet edecek, sulh yapacaktır. Ben fukara bir çamaşırcı kadınım. Ona bu tahsili verebilmek için her gün çalışıyorum. O da bir gün hoca olacak. Senin konuştuğun gibi konuşacak’’ dedi.
İşte, Türkiye’nin geleceğini kurtaracak bir kadın vatandaş! Nihayet dedi ki :
‘’Benim oğlum Çanakkale’de öldü. Ağlamıyorum. İşimi bırakmıyorum. Çünkü kızıma tahsil veremem. Fakat, hep yeni harplerden bahsediyorsun. Çanakkale’de ölenleri hiç söylemedin.’’
Göğsünden bir lira çıkararak ‘’Hilali Ahmer’in yaralılarına’’ diye uzattı. Karşı karşıyaydık. Birbirimizin gözünün içine bakıyorduk. İkimizin de gözyaşları kalbimize akıyordu.O ana kadar Türkiye’nin geleceğine bu kadar iman ettiğimi hatırlamıyorum. Böyle bir unsur mevcut oldukça, memleketimiz için her türlü cefa ve fedakarlık azdır bile. ''

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib AdıvarTürk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar

''Mustafa Kemal Paşa deniz fenerlerini hatırlatıyordu. Işık saldığı zaman göz kamaştıracak kadar parlak, fakat ışık söndüğü zaman bir şey görmek ihtimali yok.''

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib AdıvarTürk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar
Halil Yavuz KAYA 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kerem Dede'nin karsı Fatma nine ile konuştum.
- Ah evladım dedi. Ne oturup da yazı yazıyorsun. Boğazı kesilmiş bir halk için yazı neye yarar.

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 255)Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 255)
Halil Yavuz KAYA 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tahsilin, insanları benzerlerine karşı insanca bir duygu ve davranışa göre yorumladığı takdirde beyhudedir...

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 36)Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 36)
Halil Yavuz KAYA 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gözün büyük olursa süzersin, ağzın goca olursa büzersin, burnun goca olunca nidersin?"

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 275)Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 275)
Halil Yavuz KAYA 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Evet, karalara bürünmüş Türkiye! Yüzü sapsarı, omuzları çökmüş, gözleri elem içinde. Fakat, o galiplerin kuvvet ve sevincinden daha kudretliydi. Çünkü, zulme uğramış milletinin haklarına iman etmişti.

Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 36)Türk'ün Ateşle İmtihanı, Halide Edib Adıvar (Sayfa 36)
4 /