·
Okunma
·
Beğeni
·
5.287
Gösterim
Adı:
Türlerin Kökeni
Baskı tarihi:
1 Ocak 2009
Sayfa sayısı:
661
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753510257
Orijinal adı:
The Origin of Species
Çeviri:
Sevim Belli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Onur Yayınları
Baskılar:
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Ahmet Mithat Efendi'nin maymunlarından mı geliyoruz?

Bu soruyu neden sordum ve Ahmet Mithat'la evrimin ne ilgisi var?

Evrim kavramını Türkiye ile ya da Osmanlı ile tanıştıran isim Ahmet Mithat Efendi imiş. Kitabın önsözünde bu bilgi verilmiş. Kendisine ait Dağarcık dergisinde Darwin ve teorisi hakkında makale yayınlamış. Yayınlamış yayınlamasına da bu işi biraz da görmek istediği şekilde yaparak insanların maymundan geldiği şeklinde belirtmiş evrimi. Tabi bu çıkış o dönem müthiş tepki çekmiş ve Sultan Abdülaziz tarafından sürgün edilmiş Ahmet Mithat Efendi. Evrimin konuşulması yasaklanmış. Adnan Hoca ekibinin A9 TV'sinde evrim karşıtı yayınlar yapılır sürekli ve Sultan Abdülaziz de övülür. Bu övgünün temeli de budur maşaallah. Mehdinin gelmesiyle de tüm evrimcilerin kökü kazınacak inşaallah.

Evrim düşüncesinin temeli ta milattan öncelerine dayansa da bilimsel olarak ortaya koyan ilk kişi Darwin değil, Lamarck'tır. Ancak evrim mekanizmasını daha sağlam temellere dayandıran Darwin olmuştur. Hatta evrim teorisi, darwinizm olarak da anılır. İki ismin öne sürdükleri teorideki en önemli fark Doğal Seleksiyon'dur. Kısaca, canlıların doğa koşullarına uyum sağlama gücü ve bunun neticesinde soyunu devam ettirmesi diyebiliriz buna.

Doğal seleksiyon meselesi teorinin en çok tartışılan konusu. Çünkü bu konu başlığında Darwin'e göre türler, cinsler ve familyaların herbiri kendi sınıfı ya da grubu içinde ortak bir atadan türemiştir ve türeme devam ettikçe değişim de devam edecektir. Yani Darwin diyor ki türler ayrı ayrı yaratılmamıştır. Örneğin eşek ve zebranın atası ortaktır.

Evrimin sanki farklı bir konusu yokmuş gibi herkesin atıp tuttuğu konu insan maymundan geliyor iddiasına gelirsek bu kitap da insanın kökenine inilmemiş. Bu konunun asıl irdelendiği kitap İnsanın Türeyişi kitabıdır. Ama kısaca söylersek, insan maymundan gelmiyor, insanla maymun ortak bir atadan gelmekte görüşü hakim.

Doğal seleksiyonun iddia ettiği üzere yeni türler niye şu anda oluşmuyor diye bir soruya verilecek cevap şudur: Değişim çok uzun sürelidir. Değil bir insan ömrü bin insan ömrü bile bu değişimi gözlemlemeye yeterli değildir.

Evrim teorisine dolayısıyla doğal seçilime getirilen itirazlardan biri, belki de en önemlisi gözün evrimleşmesi süreciyle ilgili. Darwin de bu itirazlara hak verip şu şekilde özeleştiri yapıyor: "Gözün odağını farklı uzaklıklara uydurması, içeri bırakılacak ışık tutarını ayarlaması, küresel ve renksel sapmayı düzeltmesi gibi eşsiz düzenlenişlerinin tümünün doğal seçmeyle oluşabildiğini düşünmenin pek saçma göründüğünü açık yürekle itiraf ederim."

Şu durumu belirtmekte fayda var. Darwin türlerin kökenini araştırırken genetik bilimi henüz Mendel'in bezelyeleri seviyesindeydi. DNA'nın tespit edilmesi dahi 1950'leri bulmuştur.

Teoriye getirilen eleştiri ve itirazların ne yazık ki büyük bir kısmı bilimsellikten uzak dini yönden yapılagelmiş ve hala yapılmakta. Kitabın içeriğinde bunca bilimsel çalışma varken hem de. Evet, kitabı okuduktan sonra Darwin'e karşı ön yargılarınız varsa kesinlikle silinecektir. Çünkü yaptığı araştırmalar, incelemeler ki birçoğu yerinde yapılmış, neredeyse dünyayı turlamış çalışmaları için bu insan. Evrim teorisine yapılan itirazların çoğunluğunun bilimden uzak olması ne kadar da talihsizlik insanlık adına.

Gelişen bilim neticesinde Darwin'den sonra bile evrim teorisinin bunca karşı çıkmaya rağmen bilimsel olarak hala çürütülememesinin sebebi yukarıda bahsedildiği gibi ön yargılarla yapılan temelsiz eleştirilerdir.

Peki bu kadar din demişken Darwin ateist miydi? Kitapta bunu ben anlayamadım. Hatta yaratılışa karşı çıkmak şöyle dursun, yer yer destekleyen fikirlerini de görüyoruz. Yalnız bu cümlelerini dindar olan eşini üzmemek için olduğuyla alakalı yorumlar yapılmış.

Velhasıl-ı kelam evrim teorisi bilimsel bir mesele ve teoriye inanmanın dinden çıkarmakla falan bir ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Nitekim Darwin hazretlerinin şu sonsözü yeterlidir:

"Bu kitapta sunulan görüşlerin herhangi bir kimsenin dinsel inançlarını sarsması için anlaşılır bir gerekçe göremiyorum."
Yason Yayıncılık basımını yarım bırakmak zorunda kalmıştım. Çünkü birçok yerde Darwin'in görüşlerinin tersini savunuyordu ve yayınevinin kendi yorumunu katması benim için eseri okunmaz kıldı. 2017 okuma listemdeki "yarım bıraktığın bir kitap" hedefim uyarınca 'Evrensel Basım Yayın' basımını okumaya karar verdim. Yorumumu bu yorumun altına ekleyeceğim. =)

İşte önyargılarla kirletilmiş bir kitap ve onun daha ağır eleştirilerle yaftalanan muhteşem yazarı.. Eleştiriye açık olmak başka 'bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan' insanlar tarafından karalanmak başka.. Maalesef sevgili Bay Darwin Amcacım da bu ikinci kategoriye giren insanlar tarafından sürekli yanlı ve yanlış etikenlenmeye maruz kalıyor. Oysa okunması kolay olmayan ama okundukça ufuk açan, not almadan keyfi çıkmayan harika bir kitap. Boşverin siz insanların Darwin hakkındaki görüşlerini, okuduğunuzda her şey geceyle gündüz kadar açık ve tutarlı gelecek, inanın bana. Mutlaka okunması gerektiğini düşünmekteyim. Yıldızlı tavsiyemdir. =)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.906 Oy)19.824 beğeni45.389 okunma3.494 alıntı191.854 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.900 Oy)9.173 beğeni30.078 okunma922 alıntı146.059 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.745 Oy)8.358 beğeni23.885 okunma947 alıntı95.187 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.258 Oy)6.612 beğeni17.588 okunma2.934 alıntı89.979 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.709 Oy)8.170 beğeni22.229 okunma4.410 alıntı136.320 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.090 Oy)13.896 beğeni36.004 okunma3.758 alıntı152.998 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.895 Oy)6.004 beğeni20.543 okunma913 alıntı106.709 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.702 Oy)9.649 beğeni27.088 okunma1.995 alıntı125.435 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.213 Oy)9.201 beğeni27.469 okunma2.920 alıntı121.072 gösterim
 • Böyle Söyledi Zerdüşt
  8.5/10 (1.350 Oy)1.510 beğeni4.625 okunma6.957 alıntı61.324 gösterim
"İnsan maymundan mı gelmiş yeeaa" saçmalığına inanan herkesin okuyarak olayın aslında öyle olmadığının anlaşılmasını sağlayacak, Darwin hakkında temel fikirler edinilebilecek bir kitap. Evrime olumlu veya olumsuz bakarak ilgi duyan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Ben "Evrensel basım yayın" baskısını okudum.. Dilinin biraz zorlayıcı olduğunu söyleyebilirim. Çeviride daha sade ve anlaşılabilir ifadeler kullanılabilirdi.
Ülke nüfusunun büyük ihtimalle %98 lik kesimi evrimi tam manasıyla bilmiyor , her ne kadar kendi dini görüşüm ile ters düşse de bu kitap , yine de dünyada bazı türlerin kökenine ışık tutacak cinsten . Okumakta faide var . Kişi bilmediğine düşmandır.
Elbette kitap hakkında çok şey söylenebilir fakat ben bir özet mahiyetinde kitabın son cümlesi olan yazarın kendi cümlesini yazmayı yeğliyorum:
"Yaşamın, Yaratıcı tarafından başlangıçta birkaç veya tek bir forma üflenmiş çeşitli güçlere sahip olduğunu anlayan; ve bu gezegen sabit kütle çekim yasasına göre dönmeyi sürdürürken, böylesine basit bir başlangıçtan, sınırsız sayıda en güzel ve en şaşırtıcı formun evrimleşmiş ve evrimleşmekte olduğunu kavrayan görüşte ihtişam vardır. "
Mutlaka okunması gereken bir başyapıt. Konu anlatımları oldukça detaylı, ancak belli bir bilgi birikimi olmadan ağır geleceğini düşünüyorum. Bölüm sonu özetler tüm verilen bölüm bilgilerinin üzerinden geçtiği için, bilgilerin oturmasını ve daha anlaşılır olmasını sağlıyor.
Kitap sadece bitki ve hayvan türlerinin kökenini anlatıyor.Fazlasıyla akademik bir kitap.Okuduğum bazı yerleri anlamakta zorladım.içinde hayvan ve bitkilere dair fotoğraflar mevcut.
Öncelikle söyleyeyim; insanın maymundan türediğine yönelik bir şey yazmıyor kitapta. O dönemin mahalle baskısı bugüne göre daha güçlü olduğundan herhalde, insanın diğer canlılarla tek bir atadan geldiği bile doğrudan ifade edilmemiş de ima edilmiş.
Darwin'in teorisi, ancak milyarlarca yıllık gelişiminin doğru bir şekilde izlenebilmesi ile ispatlanabileceğinden (bu yüzden hala teori) yazar dünyanın farklı coğrafyalarındaki farklı bitki ve hayvan örneklerinden oldukça fazla vererek okuyucuyu ikna yoluna gitmiş. Belki tabiata çok fazla ilgisi olmayan okuyucuyu (benim gibi) sıkabilir ama sonuçta ben ikna oldum.
Bu eser ilk kez 1872 yılında Ahmet Mithat Efendi tarafından çevrilmiştir. Biraz da çevirenin özensizliğiyle "ortak ata" kavramı atlanmış ve olay "insan maymundan gelmiştir"e indirgenmiştir. Doğal seçilimi (seleksiyonu) tür içi ve türler arası yaşama savaşıyla birlikte ele alarak, yazar teorisine getiren eleştirileri de cevaplamakta. Teoriye inanabilirsiniz veya reddebilirsiniz ancak öncelikle teorinin ana kitabını okumalısınız.
Zaman zaman bazı yerleri anlamakta zorlasam da oldukça güzel ve bence anlaşılacağı kadar da olsa okunması gereken bir eser, bir araştırma. Darwin'i özel yapan şey bu kitap. Kendi notlarından derlenmiş ve çok önemli bilgiler içermektedir.
"Çeşitli bitkilerle kaplı, çalılıklarında kuşların ötüştüğü, türlü böceklerin uçuştuğu; nemli toprağında tırtılların, solucanların süründüğü bir yamaca bakıp, birbirinden böylesine farklı, ve birbirine böylesine karmaşık bir tarzda bağımlı ve ustalıkla yapılmış bütün o canlı biçimlerin, çevremizde etkilerini sürdüreduran yasaların ürünleri olduğunu düşünmek ilginçtir. Bu yasalar -geniş bir anlamda- Üreme ve Büyüme; Soyaçekim (hemen hemen üremenin kapsamında kalır); yaşam koşullarının ve parçalarının kullanılıp kullanılmamasının doğrudan ve dolaylı etkilerinin sonucu olan değişkenliktir; üreme öylesine hızlıdır ki Yaşama Savaşına yol açar; ve bunun sonucu Iranın Iraksamasını ve az gelişmiş biçimlerin tükenmesini zorunlu kılan Doğal Seçmedir. Böylece, doğanın savaşından, açlıktan ve ölümden, düşünebildiğimiz en yüce ereğe, daha yukarı hayvanların oluşmasına varılır. Bir ya da birkaç biçimde başlayan yaşamı böyle anlayan ve bu gezegen çekimin değişmez yasasına göre dönüp dururken, böylesine basit bir başlangıçtan en güzel, en olağanüstü biçimlerin evrimleşmiş ve evrimleşmekte olduğunu kavrayan bu yaşam görüşünde gerçekten ihtişam vardır."
Darwin, "Bu yaşam görüşünde ihtişam var..." olarak nitelendirdiği Evrim Kuramı'nı, bilim dünyasında çığır açan bir şekilde ortaya çıkarmıştır. Bize düşen, bunlar hakkında ileri geri ve boş konuşmaktansa, anlamaya çalışmak ve bilimi bilim insanlarından öğrenmektir.
Arkadaşlar bu kitap Charles Darwin'in ünlü teorisi Türlerin Kökeni kitabı değil içinde eleştiri niteliğinde çok sığ ve değersiz bi yazı var haberiniz olsun.
1000k Yöneticilerininde dikkatine !!!
Değişmiş koşulların çok daha sık görülen sonucu, belirli değişkenlikten çok belirsiz değişkenliktir.
Charles Darwin
Sayfa 30 - Onur Yayınları, Çeviren: Öner Ünalan
Dişi, görünüşte dövüşle hiç ilgisi olmayan bir seyirci gibi erkeklerin yanıbaşında beklemekte ve sonra kazananla çekip gitmektedir.
Charles Darwin
Sayfa 108 - Evrensel Basım Yayın
Pek ender insan hayvan yetiştiricisi olabilir, çünkü hayvan yetiştiricisi olabilmek için güvenilir yargıları ve yanılmayan bir gözlemci olması gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türlerin Kökeni
Baskı tarihi:
1 Ocak 2009
Sayfa sayısı:
661
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753510257
Orijinal adı:
The Origin of Species
Çeviri:
Sevim Belli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Onur Yayınları
Baskılar:
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni

Kitabı okuyanlar 273 okur

 • Mustafa Elmas
 • Su
 • Yetkin Akbal

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.1 (1)
8
%0
7
%1.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları