Türlerin Kökeni

9,0/10  (31 Oy) · 
93 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.462 gösterim
İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Darwin`in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir. Evrimin gerçekleştiği gerçeği Charles Darwin`in yaşadığı dönemde, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olduğu ise 1930`lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Darwin`in orijinal teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, hayatın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır. Darwin`in doğa tarihine duyduğu ilgi, önce Edinburgh Üniversitesi`nde tıp, sonra Cambridge Üniversitesi`nde teoloji okurken gelişti. Beagle gemisinde yaptığı beş senelik yolculuk sırasında, zamanın meşhur jeoloğu Charles Lyell`ın ortaya attığı, geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkilerle aynı olduğunu savunan teoriyi destekleyecek pek çok gözlem yaptı ve iyi bir jeolog olarak ünlendi. Aynı yolculukta, canlıların coğrafi dağılımı ve fosiller üzerine yaptığı dikkatli gözlemler sonucunda, türlerin birbirine dönüşümüyle ilgilenmeye başladı ve 1838`de doğal seçilim fikrini geliştirdi. Daha önce benzer fikirlerin "sapkınlık" olarak nitelendirildiğini ve bastırıldığını görmüş olduğundan, uzun süre fikirlerini en yakın arkadaşları dışında kimseye açmadı. Olası itirazlara en iyi şekilde cevap verebilmek için araştırma yapmaya ve kanıt toplamaya başladı. 1858`de Alfred Russell Wallace`dan aldığı bir mektubu okuyunca, Wallace`ın da kendisininkine benzer bir teori geliştirdiğini anladı, ve nihayet teorisini yayımlamaya karar verdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9786053243649
 • Orijinal Adı:
  Origin Of Species
 • Yayınevi:
  Yason Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Şimdiye kadar evrim teorisi hakkında bir çok şey duydum. Bu kitabı okuduktan sonra duyduklarımın çoğunun yalan olduğunu gördüm. Muhteşem bir zeka, olağanüstü bir gözlem ürünü olan kitap, bilime şimdiye kadar yapılmış en büyük katkı niteliğindedir.
Bu kitabı okumak sadece evrime olan inançtan kaynaklı olmamalı. Canlılara karşı duyulması gereken saygıyı bu kitabı okuduktan sonra kazanıyor insan.
Ölmeden önce kendinize yapacağınız iyi şeylerden biri evrimi anlamak ve yorumlayabilmek olmalı. Böylece hayata ve canlılara olan bakış açınız değişecek ve dünya daha da güzelleşecek.

Ahmet Emre Akpınar 
 11 Nis 03:39 · Kitabı yarım bıraktı · 9/10 puan

Evrim bir doğa yasasıdır (kanun/ilke). Bu doğa yasasının neden ve nasıl çalıştığını açıklayan bilgiler bütününe Evrim Teorisi adı verilir.[1]
Kitap 1800'lü yıllarda yazıldığından dolayı genelde morfolojik gözlemler içeriyor. Bir kısmı zaten bildiğim şeylerin daha ilkel açıklaması olduğundan, bir kısmı da olayın fazlaca detayına indiğinden dolayı ilgimi çekmedi. Ağır ve insanı yoran bir dili var. Daha önce de okumayı denemiş yarım bırakmıştım yine öyle oldu. Eğer Evrim Teorisi hakkında belli bir bilgiye sahip değilseniz kesinlikle okumayın derim çünkü yüksek ihtimalle bir şey anlamazsınız. Evrim Teorisi hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlara ''http://www.evrimagaci.org/'' sitesini tavsiye ediyorum.
Ve son olarak şunu söylemek istiyorum. Evrim Teorisi bilimsel bir gerçekliktir. Dolayısıyla ona inanmanız ya da inanmamanız gibi bir durum söz konusu olamaz. İnanmak ile bilmek farklı şeylerdir. Ha siz yine inanmıyorum ben evrim teorisine diyin tabi, koskoca teori sizin inanmamanızla(!) çökmez :)
[1]:http://www.evrimagaci.org/soru-cevap/45

Büşra KAHRAMAN 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan maymundan mı gelmiş yeeaa" saçmalığına inanan herkesin okuyarak olayın aslında öyle olmadığının anlaşılmasını sağlayacak, Darwin hakkında temel fikirler edinilebilecek bir kitap. Evrime olumlu veya olumsuz bakarak ilgi duyan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Ben "Evrensel basım yayın" baskısını okudum.. Dilinin biraz zorlayıcı olduğunu söyleyebilirim. Çeviride daha sade ve anlaşılabilir ifadeler kullanılabilirdi.

Ebru Özalp 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mutlaka okunması gereken bir başyapıt. Konu anlatımları oldukça detaylı, ancak belli bir bilgi birikimi olmadan ağır geleceğini düşünüyorum. Bölüm sonu özetler tüm verilen bölüm bilgilerinin üzerinden geçtiği için, bilgilerin oturmasını ve daha anlaşılır olmasını sağlıyor.

Tek seferde okuyup anlamayacağınız içerisinde upuzun cümleleri ve latince hayvan isimleri barındıran bir kitap.ana hatları ile ne demek istediğini anlamak yeterli zaten yazar bunu anlamış olacak ki kitabında cümleleri farklı şekilde aksedip size sunuyor.tavsiyem kitabı günde 10 sayfa okumanızdır aksi takdirde bogulup kenara bırakmanız olası.keyifli okuamalar.

Baran Gündem 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zaman zaman bazı yerleri anlamakta zorlasam da oldukça güzel ve bence anlaşılacağı kadar da olsa okunması gereken bir eser, bir araştırma. Darwin'i özel yapan şey bu kitap. Kendi notlarından derlenmiş ve çok önemli bilgiler içermektedir.

Yağmur 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dün akşam başladığım ve sabaha kadar okuduğum,sadece dört saat ara verdiğim bir kitaptı."Niye dört saat ara verdin?" diye sorarsanız bu siteye kayıt olmuştum ve okuduğum kitapların girişlerini yaptım."Niye sabaha kadar okudun?Uyusaydın ya." diyebilirsiniz.Sabaha kadar okudum,çünkü final haftam yaklaştı ve "Evrim Psikolojisi" dersime bu kitaptan çalışmış oldum.
Kitaba gelince;Charles Darwin'in 5 yıllık gezisinde aldığı notların derlenmiş halidir,kitap.Evrim,hayatta kalma savaşı,ortama uyum sağlamak için bireyin bazı özelliklerini değiştirmesi gibi birçok evrimsel özellikler anlatıyor.
Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

M. Sami Elgün 
29 Nis 07:01 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Benim için biraz ağır bir kitap olucaktır ama yine de başlıyorum sonunu görürürüz umarım. Aklında sorular olan arkadaşlara başlamalarını öneririm.

Ahmet Kaya 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Her şeyden çok Charles Darwin'in hayatı boyunca ne kadar muazzam sayıda gözlem ve inceleme yapmış olduğuna şaşırdım. Takdire şayan.

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 00:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evrim teorisinin temel taşı niteliğinde bir eser. Bilim ile ilgileniyorum diyenlerin muhakkak okuması gerekir diye düşünüyorum. Tabii bilim bu fikirleri daha ileriye götürdü ama yine de başlangıç için muhakkak okumakta fayda var.

Kitaptan 9 Alıntı

Gezgin 
31 Oca 23:20 · Kitabı okuyor

Evrim
Gerçekten de, İtalyan tazısına, Limier tipi iri av köpeğine, Buldok'a, uzun tüylü Fino köpeğine ya da Blenheim tipi Ispanyol köpeğine benzeyen, yabani köpek-giller tiplerinden o kadar farklı olan bu hayvanların bir zamanlar doğada yabanlık durumunda bulunduklarına kim inanırdı?

Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 41 - Yason)Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 41 - Yason)

Her varlığın başlı başına yaratılmış olduğu öğretisine göre yalnız şunu söyleyebiliriz: Bu böyledir; Yaradan, her büyük sınıftaki bütün hayvanları ve bitkileri aynı plana göre yaratmayı dilemiştir. Ama bu, bilimsel bir açıklama değildir.

Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 459 - Evrensel Basım Yayın)Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 459 - Evrensel Basım Yayın)
Şeyma çelik 
26 Şub 17:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Darwin'e göre, yeni türlerin oluşması için gerekli hammaddeyi popülasyonun bireylerinde meydana gelen ve kalıtım yoluyla aktarılan değşiklikler oluşturur.Daha sonra çevreye uymalarında kendilerine avantaj sağlayan değişikliklere sahip olan bireyler yaşarken, bu değişiklere sahip olmayan bireyler doğal seleksiyon sonucunda yok olurlar.

Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 152)Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 152)
Şeyma çelik 
26 Şub 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Evrim teorisinde, kendiliğinden türeyen basit bir canlıdan veya canlılardan diğer bütün canlıların,bir canlı formundan diğerine değişim yoluyla oluştuğu savunulmaktadır.

Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 145)Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 145)

Bu yaşamın görünümünde bir müthişlik var; birbirinden farklı güçleriyle bir ya da birkaç biçime yaşam verilmekte ve bu gezegen, sabit yer çekimi yasasına göre devir yapmaktayken çok da basit olan bir başlangıçtan en güzel ve en harika sonsuz biçimlerde evrilerek var oluyorlar.

Türlerin Kökeni, Charles DarwinTürlerin Kökeni, Charles Darwin

İnsanlık medeniyet yolunda ilerledikçe ve küçük kabilelerden büyük topluluklar oluştukça, her bireyin toplumsallık güdüsünü ve anlayışını aynı milletin bütün üyelerine doğru birebir tanımasa da genişletmek zorunda olduğu kolayca anlaşılıyor. Bu noktaya bir kez gelindikten sonra, bu anlayışın bütün milletlerden ve ırklardan insanlara doğru genişletilmesine engel olan, yalnızca yapay bir sınırdır. Bir grup insan, bizden görünüş veya davranış bakımından farklıysa onu bizimle eşit bir yaratık olarak görmemiz için ne kadar uzun bir zaman gerektiğini, ne yazık ki, deneyimlerimiz bize gösteriyor. 'İnsan' sınırının ötesine uzanan bir anlayış, yani bizden daha aşağı olan hayvanlara da insanlık gösterebilmek ise, en yeni ahlaki kazanımlardan biri gibi duruyor. Vahşiler bu duyguyu taşımaz, yalnızca evcil hayvanları için bunu hissederler. Romalıların da bu duyguyu ne kadar az tattıkları, korkunç gladyatör dövüşlerinden anlaşılıyor. İnsanlığın bu ince düşüncesi, görebildiğim kadarıyla, Pampalı Gaucho'lar için de yeni. İnsanın sahip olduğu en yüce erdemlerden olan bu erdem, anlayışımızın hassaslaşmasından ve yaygınlaşmasından doğuyor gibi gözüküyor. Bu erdem, bir grup insan tarafından değerli görülüp uygulandıkça, eğitim ve örnek olma yoluyla gençlere de geçecek ve sonuçta toplumun paylaşılan düşüncelerinin arasında yerini alacaktır.

Türlerin Kökeni, Charles DarwinTürlerin Kökeni, Charles Darwin
Şeyma çelik 
26 Şub 16:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Darwin, anakaradan göç edip farklı adalara yerleşen kuşların, zaman içinde bir şekilde değişiklik geçirip farklı türlere dönüştüklerini anlamıştı.Temmuz ayında, her zamanki günlüğünün yanı sıra,türlerin birbirine dönüşümü ile ilgili fikirlerini yazdığı gizli bir 'B' günlüğü tutmaya başladı ve bu günlüğün 36.sayfasına ilk kez bir evrim ağacı çizdi.

Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 20)Türlerin Kökeni, Charles Darwin (Sayfa 20)

Çeşitli bitkilerle kaplı, çalılıklarında kuşların ötüştüğü, türlü böceklerin uçuştuğu; nemli toprağında tırtılların, solucanların süründüğü bir yamaca bakıp, birbirinden böylesine farklı, ve birbirine böylesine karmaşık bir tarzda bağımlı ve ustalıkla yapılmış bütün o canlı biçimlerin, çevremizde etkilerini sürdüreduran yasaların ürünleri olduğunu düşünmek ilginçtir. Bu yasalar -geniş bir anlamda- Üreme ve Büyüme; Soyaçekim (hemen hemen üremenin kapsamında kalır); yaşam koşullarının ve parçalarının kullanılıp kullanılmamasının doğrudan ve dolaylı etkilerinin sonucu olan değişkenliktir; üreme öylesine hızlıdır ki Yaşama Savaşına yol açar; ve bunun sonucu Iranın Iraksamasını ve az gelişmiş biçimlerin tükenmesini zorunlu kılan Doğal Seçmedir. Böylece, doğanın savaşından, açlıktan ve ölümden, düşünebildiğimiz en yüce ereğe, daha yukarı hayvanların oluşmasına varılır. Bir ya da birkaç biçimde başlayan yaşamı böyle anlayan ve bu gezegen çekimin değişmez yasasına göre dönüp dururken, böylesine basit bir başlangıçtan en güzel, en olağanüstü biçimlerin evrimleşmiş ve evrimleşmekte olduğunu kavrayan bu yaşam görüşünde gerçekten ihtişam vardır.

Türlerin Kökeni, Charles DarwinTürlerin Kökeni, Charles Darwin
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi
Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi Charles Darwin'in Türlerin Kökeni isimli kitabı, en etkili akademik kitap seçildi. Oluşturulan 20 kitaplık listede Marks ile Engels'in yazdığı Komünist Manifesto da bulunuyor.