Turna'nın Kalbi Yeniçeri Yoldaşlığı ve Bektaşilik

6,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
373 gösterim
15 Haziran 1826'da Kara Cehennem Paşa tarafından Yeniçeri karargâhının kapısına yaptırılan top atışları, köklü bir Osmanlı kurumunun sonuna işaret etmekteydi. Yeniçeri Ocağı kendi hamileri olan Sultan II. Mahmud tarafından normal şartlarda "küffara" karşı savaş anlamına gelen Sancak-ı Şerif açılarak yok edilmişti. Böylece dinî bir mahiyet kazanan bu ihtilal, ertesi gün şeyhülislamın başkanlığında toplanan ulemanın Bektaşi tarikatının topyekün imhasına karar vermesiyle devam etmişti. Oysa Osmanlı ordusunun kalbini teşkil eden yeniçeri ocağını kuranlar, padişahın yakın koruma ordusunun Bektaşi olmasına karar vermemişler miydi? "Türk'e verilerek" Türk yapılan ve İslam adına "küffar" ile savaşanlar da yine bu Hıristiyan doğmuş devşirme çocuklar değil miydi? Ne olmuştu da bu köklü kurum bizzat hamileri tarafından düşman ilan edilebilmişti? Bu kitap kuruluşundan "bozuluşuna" kadar Yeniçeri Ocağını, Yeniçeri Yoldaşlığını ve Bektaşi Yolunu ele almaktadır. 


Erdal Küçükyalçın, araştırmalarını Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi'nde sürdürüyor. Erken modern dönem savaşçı teşkilatlarının dinle ilişkileri, Japonya başta olmak üzere Asya tarihi, İpek Yolu kültürel mirası ve erken dönem Osmanlı tarihi gibi konularla ilgilenmekte olup 20. yüzyılın başında Orta Asya'ya yapılan Japon araştırma gezileri üzerine bir doktora tezi hazırlamaktadır. İran, Türkmenistan ve Afganistan'da kültürel mirası konu alan geniş çaplı araştırma gezilerine katılmış, ayrıca Japon medya kuruluşları için aralarında "Bizans: Bin Yıllık İmparatorluk", "Topkapı Sarayı: Işık ve Gölge", "Doğu Roma İmparatorluğu", "Avrasya İmparatorlukları: Moğollar", "Avrasya: Medeniyetlerin Fay Hattı"nın da bulunduğu bir dizi belgeselin proje koordinatörlüğünü yapmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  978-605-4238-34-7
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Orhan Aydın 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Türkleştirdiğimiz çocukların dönemin nasıl etkili bir savaşçı olma sürecini anlatan bir kitap. Yeniçerilerin kendilerine has düşünce yapıları, kuralları ve yaşayış biçimleriyle ilgili güzel bilgiler veren bir kitap. Ölmeden evvel ölen savaşçıları tanıyacaksınız. İlginç bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.