Turşu ile Tosbağa

·
Okunma
·
Beğeni
·
415
Gösterim
Adı:
Turşu ile Tosbağa
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257856775
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
Zamanın ne evveli ne ahiriydi. Ot, ot gelip ot giderdi, saman olup kalburun içine girmezdi. Gerçi ne kalbur vardı o zaman ne de kalburu yapacak bir insan... Develer ne tellal, pireler ne berber
idi. Belki zamandan daha eski bir hikayeydi turşu ile tosbağa ama onlardan daha eski ve hatta dünyadan bile eski bir de aşk var idi. Her başlangıç bir sona her son da bir başlangıca muhtaçtır. Asıl önemli olan başlangıçla son arasındaki yolda neler yaşandığıdır. İyi yolculuklar sevgili okuyucum.
76 syf.
·10/10
İnsana buruşuk bir turşu kadar meraklı ve duygusal hissettiren, her cümlede yeniden kendi tosbağasını aratan naif bir yetişkin hikayesi. Yazarın ilk kitabı. İnsanın yüzünde kocaman bir gülümseme bırakıyor. Bir yolculukta, bir kahve molasında, küçük bir kaçamak anında mutlaka okumanızı öneririm. Dilerim okurlar olarak daha nice hikayelerde buluşuruz genç yazar ile...
76 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aşkı bir daha anlamanızı ya da anlamlandırmanızı sağlayacak belki de sorgulatacak güzel bir hikaye. Turşuyu gözümde canlandırmaya çalışırken yakaladım hep kendimi :) Keyifle okunuyor...
76 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ne kadar güzel tatlı tatlı ilerleyen bir kitap okudum. İçinde barındırdıklarıyla kısa ve derin duygular barındıran, her yaşa hitap edebilecek, yüzünüzde tebessümle okunacak bir hikaye.
Turşu'nun arayışları, vazgeçmeyişleri aşkı çok güzel anlatmış. Keyifle okudum.
76 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın yorumları, kahramanlar, içindeki hikayeler, karakterler her şey çok güzel. Özellikle şimdiler de aşkın ne duruma geldiğini çok iyi anlatıyor. Aşıksanız eğer tam olarak içinizdeki duyguları yansıtıyor, aşık degilseniz gelecekti aşkiniza sahip çıkmayı öğreniyorsunuz. Yazar Bey'in ellerine sağlık. Başarılarrr. (Bazı cümleler içinize oturuyor..)
76 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Herkesin kendi fıçısında demlenen turşular gibi hiç acelesi olmayan tosbağaları beklediği bir hayat, masalsı bir ilk kitapta hikayeleşmiş. Anlatım ‘ateş’ gibi yakıcı ve sıkıcı değil, ‘su’ gibi akıcı. Siz ikisinin dansını düşünürken, bir solukta okunuyor.
Gençlere destek vermek, günceli takip etmek de gerek. Okumayı sevdiğimiz büyük büyük adamlar artık toprağın altına girmiş olsalar da yaşamsal döngüde onların yerini birileri almalı, birileri insanı insana anlatmalı...
Yazmak, yazdıkça gelişen okudukça renklenen bir yolculuk. Tozuyla pisiyle kiriyle insanı yoran ama emeği zayi etmeyen bu yolculukta sayın Burak Yüksel’e başarılar diliyorum.
Her şeyin çok ama iyinin az olduğu bu hızlı tüketim çağında en iyilerden biri olmasını temenni ediyorum.
Bence gençlere en büyük desteği yine gençler vermeli. Bu kitabı okuyun gençler; belki tosbağalar daha hızlı yürümeye başlar da turşular çok beklemez... Turşu ile Tosbağa Burak Yüksel
76 syf.
·Beğendi·8/10
Aslında ilk bakışta çocuklar için yazılmış bir hikaye kitabı gibi görünebilir. Ama aşkı farklı bir dille anlatmış olan büyükler için yazılmış bir kitap. Aşkı bir turşu ve tosbağanın diliyle aramış.
Yazarın ilk kitabı ve gelecekteki kitapları, heyecanla beklenilecek kitaplar olacaktır.
Başarılarının devamının gelmesi ümidiyle.
76 syf.
·2 günde·7/10
Beni bana anlatsana tosbağa...
Aslında aranan hayatımızın cümlesi bu.Oysa biz alışmıştık hep kendimizi anlatmaya yarım kalmış hep bir yanıyla..Tamamlamalı belki de bir tosbağa..Ancak o zaman bulabiliriz belki aşk denen o "şey"i.Güzel ve keyifli bir yolculuktu.Bu kadar hassas bir konunun bu kadar keyifle anlatılması ve anlatırken düşündürmesi özel bir hayal gücünün ürünüydü.Yazarın bizi de götürdüğü bir rüya alemiydi bu masal.Fakat üzgünüm!Çünkü masal bana göre yarım kalmıştı...Rüyadan çok erken uyandırıldım ve bir turşu olarak :) hala aşkı bulamamıştım...Ve anladım ki aşk; hayallerimiz de bulduğumuz, gerçekte hep arayacağımız bir şeydi..
76 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Aşk üzerine, bireyselden evrensele,fabl türünde, farklı bir büyüklere masallar tadında öykü kitabı Turşu ile Tosbağa. Dili anlaşılır ve sade.
"Belki de hikâyenin özü zaten kavuşmak değil de aşkın bir yok oluş üzerine olduğuydu. Aşk büyük bir yok oluştu. Kendinden akıp sevdiğinle bir bütün olduğun uzun bir yok oluşun hikâyesiydi. Üstelik bu yok oluş diğer yok oluşlar gibi de değildi.
Yok oldukça daha da büyüyen bir şeydi. Yani aşk çok büyük bir tezatlıktı işte."
Aşk için son tahlilde öykücünün yorumu bu şekilde, yolunuz açık olsun.
76 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir çırpıda okunabilecek dilinin hafifliği ve akıcılığı sizi yormayacak bir kitap. Aldığım gibi okudum ve her bir cümlenin aslında altında yatan o kadar derin anlamlar var ki. Çok beğendim gerçekten iyjki bu uygulamada karşıma çıkmış bu kitap:)
76 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Turşu ile tosbağanın naif masalımsı aşkı güzeldi çabuk biten bir kitap kısacık 73 sayfa yazarın ilk kitabı inşallah son olmaz yazara başarılar diliyorum
76 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Masal formunda yazılmış alegorik bir anlatı. Üstkurmaca, romantik ironi gibi teknikler ustaca kullanılmış. Yazarın, zorlamaya girmeyen, akıcı ve sağlam bir dili var. Aşk hakkında değişik alegorik (bitkilerden, hayvanlardan, gök cisimlerinden) kahramanlar üzerinden anlatılan düşünceler okuma boyunca birbirini izliyor. İyi iş çıkarmış Burak Yüksel.
Yalnız sonraki baskılarda kapak tasarımı üzerine tekrar düşünse iyi olur sanırım. Bu haliyle tanıtımda yetişkinler için bir hikaye olduğu vurgulansa da çocuk kitabı görüntüsü var. Kitap paketi geldiğinde üçüncü sınıfa giden yeğenim "Bu da benim için değil mi dayı?" diye sordu. Önce ben okuyayım, olabilir dedim. Okuyabilirse çocuklarında okumasında elbette sakınca yok ama. Kapak, isimle birleşince gerçek kitlesine ulaşmasını engelleyebilir kitabın. Ben de ilk kitabımda "meseller, misaller, masallar" alt başlığını kullanmıştım. Bir kitapçıda kitabı çocuk kitapları arasında sıkışmış görünce yanlış yaptığımı fark ettim. İçeriğe bakmayan, arka kapağı bile okumayan dükkan sahipleri kitabı yanlış bölüme koymuşlardı.
76 syf.
·Beğendi·10/10
Pamuk şeker tadında, duygulandırırken düşündüren bir hikaye.. tosbağaya inat aşkı arayan turşuda herkes kendinden bir şey bulacak. Belki de siz tosbağasınızdır, okuyup karar verin. Sonsuzluğa uzanan tek hece -aşkla- doğayla bütünleşmiş, farkındalık yaratan, zevkle okunacak bir kitap. Yolun açık olsun Burak Yüksel.. Emeğine saglik..
Tosbağa insanlardan, aşktan bahsetti. "Başlarda aşkın bir anlamı vardı. Aşk ebedi ve ezeli olarak görünürdü ama bu insanlar aşkı rezil edecek, zamanla doğanın onlara miras bıraktığı aşkı öldürecekler." dedi.
"Aşk" dedi yıldızların yolladığı tosbağa ve sonra devam etti. “Aşk, bir şey yaratmaz ama kainat var olduysa aşkla var oldu ve kainat yok olacaksa aşkla yok olacak, bunu sakın unutma olur mu turşu? "
"Ne kadar da garipti bu insan denilen yaratık. Güneşe bakmak yetmez miydi vakti anlamak için? Sabah vardı bir, bir öğlen, bir de akşam. Arada kalanların ne önemi vardı ki! Zamana sıkışıp kalmak da neyin nesiydi? Bıraksalar zaman zaten her şeyi yoluna koyardı."
"... Ona
aşık olan tek yıldızdım ben. Sana ve hatta bütün dünya
yaratıklarına yol göstermek için hep kuzeyde kaldım ve
onu izledim. Sonra insanlar geldi dünyaya, denizlerde
gemicilik yaptılar. Karanlığın en koyusunda parlayıp
kuzeyden yol gösterdim onlara. Bunların hepsini işte
dünyaya olan aşkımdan yaptım ben. Başka da nasıl
gösterilir bilemedim.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Turşu ile Tosbağa
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257856775
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
Zamanın ne evveli ne ahiriydi. Ot, ot gelip ot giderdi, saman olup kalburun içine girmezdi. Gerçi ne kalbur vardı o zaman ne de kalburu yapacak bir insan... Develer ne tellal, pireler ne berber
idi. Belki zamandan daha eski bir hikayeydi turşu ile tosbağa ama onlardan daha eski ve hatta dünyadan bile eski bir de aşk var idi. Her başlangıç bir sona her son da bir başlangıca muhtaçtır. Asıl önemli olan başlangıçla son arasındaki yolda neler yaşandığıdır. İyi yolculuklar sevgili okuyucum.

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • Viranbağı
  • Kitapdevi
  • Zeynep Hilâl
  • Gizem Büyükdere
  • Tuğçe Z.
  • Hasan Ekrem
  • Can Muallim
  • ercan kara
  • Meryem
  • Nergis

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%70.6 (24)
9
%8.8 (3)
8
%8.8 (3)
7
%5.9 (2)
6
%5.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0