Tut Elimden Rovni

·
Okunma
·
Beğeni
·
519
Gösterim
Adı:
Tut Elimden Rovni
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
78
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Matbaası
1970 yılında Aziz Nesin tarafından kaleme alınan ''Tut Elimden Rovni''; akrobat bir çiftin evliliğini konu alır. Nesin; Mela ve Rovni'den yola çıkarak tüm ikili ilişkileri ''denge'' unsuru ile birer cambaza benzetir. Mela ve Rovni ayrılacaklar mı? Yoksa barışıp birlikte mi kalacaklar? Bundan sonra ne olacak?
78 syf.
·2 günde·10/10
Oyunun iki kişisi Melâ ile Rovni karıkocadır; ama oyunda anlatılmak istenilen bir karıkoca ilişkisi değildir. Bu oyunda, dost, arkadaş, ortak, sevgili, karıkoca ve bunların benzeri durumlardaki iki insanın iliş­kisi ve bu ilişkiden doğan dramatik bir kesit sunulmaktadır. Karıkoca. birbirlerine en yakın olan, en çok ve en sıkı birarada bulunan iki kişi olduğu için, oyunun iki kahramanı karıkoca olarak alınmıştır. Karıkoca olan Melâ ile Rovni, ilişkilerini karşılıklı olarak sürdürmek zorunda bulunan iki kişinin sahnedeki simgesel varlıklarıdır. Sürekli ilişki zorunda kalan iki insanın durumu canbazlığa çok benzediği için, karıkoca Mela ve Rovni canbazdırlar. Canbazlık nasıl bir denge kurmaksa, iki insanın karşılıklı ilişkilerini sürdürmeleri de aralarında dengeyi sağlamalarına bağlıdır. Denge bozuldukça çatışma ve sürtüşme olacaktır. Çatışmanın olması demek, ilişkideki iki kişinin dengeyi aramaları demektir. Denge bozulunca yeniden kurulamazsa, o iki kişi birbirini yokedecek, düşeceklerdir.

Tut Elimden Rovni, Aziz Nesin (Sayfa 77)
75 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Türk yazınının mizah alanında piri,Madımak'ın cehennem olduğu odada parlayan yıldızı ateşi söndüren aydın,softaların "aşağılık,dinsiz,vatansız"şeytan rehberi,aydınların,sol fraksiyonun göz nuru!
Bu tanımlamalarım epey uzar.Aziz Nesin'e başka sohbetlerimizde ek bir başlık açıp değinirim.Sizlerle bu harikulade tiyatro eseri hakkında konuşmak istiyorum.Özellikle incelememi titizlikle sürdürmemin yegane sebebi eserin beni ziyadesiyle etkilemiş olmasıdır.İçimde hasıl olan duygu; merak,okudukça bitmemesi için duyduğum ümit,sosyolojik gözlem yetisi vs.Keyifle okudum.İyi ki okudum.

Nedir kitabımızın konusu?Detaylar verip kitabımızın muhtevasının ve emeğinin tadını kaçırmak istemem.Dikkatle yorumlayayım.Gerisini sizin anlayış yetinize bırakayım;

Tut Elimden Rovni, aynı evi paylaşan ama birbirlerine yabancılaşmaya yüz tutmuş
bir çiftin hikâyesidir. Uzun süren evlilik yıllarına rağmen, aralarında gerçek bir iletişim kurmayı başaramayan Melâ ve Rovni çifti için yalnızlık, artık kaçınılmaz bir son olarak ortaya çıkar.
Oyunda yalnızlık, iki farklı cinsin ortak sorunu olarak görünse de, insana özgü temel bir sorundur. Özellikle günümüz modern yaşamında insanların farkında olmadan birbirlerinden uzaklaştıkları hatta yabancılaştıkları bir ortamda iletişimsizlik ve bunun
sonucu olarak yalnızlık kendini acımasızca hissettirmektedir. Aziz Nesin, Melâ ve Rovni‟nin bireysel yalnızlık sorunundan yola çıkarak, aslında evrensel bir soruna işaret
ediyor. Her ne kadar, oyunda yalnızlığı, karıkoca arasındaki iletişimsizliğe,
güvensizliğe, kuşkulara, büyük başarıları arzulatan hırslara bağlasak da, Nesin bir
noktada yalnızlığın insana özgü olduğunu, insanların bundan kurtulmak için birbirlerine
ihtiyacı olduğunu ve birbirlerine sıkı tutunmaları gerektiğini vurgulamak ister.

Kitap içinde çok beğendiğim alıntılara da değinmek istiyorum.Aksi taktirde
incelemem aslına ulaşmaz:
"Alkışlarından doğan suçluluklarını bize ödetecekler. Bu nasıl bir duygu, biliyor musun? Hani işlek bir yoldan bir küçük çocuk karşıdan karşıya geçecektir de tam o sırada son hızla gelen bir araba ... Çocuğa çarpacak . . . (Kulak tırmalayıcı,
iç gıcıklayıcı, çok keskin ve uzun firen sesi duyulur. Rovni anlattıklarını yaşayarak ve kendine uygulayarak konuşur) Acı bir firen ... yolcuların çığlıkları duyulur.
O güzel yavrunun tekerlekler altında sürüklenerek parçalanışını görmemek için ellerimizle yüzümüzü kaparız. Ama ... ( Gülümser) içimizin en derin bir yerinde de, kendimize bile hiçbir zaman itiraf edemiyeceğimiz
bir gizli istek vardır: Çocuğun nasıl ezilip parçalandığını bütün ayrıntılarıyla seyretmek. Onun için yüzümüzü kapadığımız parmaklarımızın arasından, kendimizden bile gizliyerek, çocuğun ezilişini gözetleriz.
Seyircilerimiz de, biz gösteri yaparken yere düşünce, çığlıklar atarak ellerini yüzlerine kapayacaklar sonra da, parmaklarının arasından, göllenen kanlarımız
içinde nasıl çırpınarak canverdiğimizi gözetliyecekler;
sonra da o korkunç olayı yana yakıla başkalarına anlatacaklar. İşte buyüzden, alkışlara yenilmemek için kendimizi durmadan yenilememiz, aşmamız gerekiyor."
İnsanlara yönelik; ne denli müthiş gözlem gücü ve saptama yetisine sahip aydınlardan olduğu anlaşılır Aziz Nesin'in harikulade alıntısı üzerinden.
Peki şu tirad nasıl?
"Ama gerçekte onlar alkışlamıyor beni, ben onlara kendimi alkışlatıyorum. Kendimi alkışlatmak zorundayım; çünkü bu alkış durunca beni
parçalıyacaklar ... Parçalanmamak için kendi canavarlarıma kendimi alkışiatmak zorundayım. Benim neden hep böyle alkışianmak istediğimi anlamıyorsunuz. Bunu, doyumsuz bir tutku, sonsuz bir bencillik sanıyorsunuz. Oysa değil öyle ... Kendimi savunuyorum. Canımı korumak için, kendimi hep alkışiatacak güçte tutmak zorundayım. Seyircilerimin maskelerinin altındaki gerçek suratlarını görüyorum: Aç kurtlar. .. Hepsi de, hepiniz de ... Maskelerin altından kurt hırıltılarını, ateşli kurt solunumlarını duyuyorum; alevii kurt gözlerini, kama parıltısındaki dişlerini görüyorum; beni paralamaya hazırlanan ağızlarından sızan sıcak salyalan görüyorum.Alkışlayan elleri değil, pençeleri; pençelerinin yanıp sönen yalazlı tırnaklarını görüyorum. Bir sezseler yorgunluğumu, bitkinliğimi, hep birden saldırıp üstüme beni paramparça edecekler. Yanılıp da kendimi bir bıraksam, koyversem, başım şöyle bir düşse önüme, hele bir kollarım gevşeyip sarksa, gözlerim bir kapansa uykudan, bir sürçse ayağım da tökezlesem, işte o zaman
azönce ((Bravool» diye bağıranlar, maskelerini yüzlerinden sıyırıp üstüme çullanacaklar sürü sürü, beni bitirmek, ezmek, parçalamak için ... işte bunun için her zaman dik-diri durmak, her yerde tetikte bulunmak zorundayım. Ne korkunç durum benimkisi ..."

Çok uzun incelemelerden biri olmasını isterken bir yandan da sizleri bu değerli ve yetkin esere yönelik sıkmak,boğmak,darlamak istemiyorum.
Tek temennim;umarım bir an evvel bu kitabı edinir ve okursunuz.
..bence, insan yaşamının da bir tarifesi var. Ama kendi tarifemizi bilmediğimizden son istasyona varmak için acele ediyoruz.
Tirenlerin, vapurların olduğu gibi, bence, insan yaşamının da bir tarifesi var. Ama kendi tarifemizi bilmediğimizden son istasyona varmak için acele ediyoruz.
Aziz Nesin
Sayfa 31 - İstanbul Matbaası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tut Elimden Rovni
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
78
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Matbaası
1970 yılında Aziz Nesin tarafından kaleme alınan ''Tut Elimden Rovni''; akrobat bir çiftin evliliğini konu alır. Nesin; Mela ve Rovni'den yola çıkarak tüm ikili ilişkileri ''denge'' unsuru ile birer cambaza benzetir. Mela ve Rovni ayrılacaklar mı? Yoksa barışıp birlikte mi kalacaklar? Bundan sonra ne olacak?

Kitabı okuyanlar 13 okur

 • Harun YILMAZ
 • Hüsne
 • Ün Pazar
 • Vashtar
 • Esra Şahin
 • Ali Can
 • Furkan Güreci
 • Éomer King
 • Boray isabetli
 • Erdinç Gümüş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (2)
9
%50 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0