Tutkular Keder Oldu

6,7/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
979 gösterim
1987 yılında Nurullah Genç'e Kültür ve Turizm Bakanlığı Roman Teşvik Ödülü'nü kazandırmıştır. Eser bir gencin hayat hakkında örenmek istediklerine, kafasında oluşan sorulara, yaşayarak yanıt aramasını anlatmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789757544067
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selman Ç. 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim için gerçekten etkileyici bir kitaptı.
Kitabın çoğu bölümü yazarın kendi hayatından kesitler içeriyor diye düşünüyorum. Bir çok karakter var. 80 yıllarında üniversitede okuyan gencin hikayesi. Horasan'dan gelip şehirde okumaya çalışan bir genç. Ancak parasızlık onun her türlü yola girmesine neden oluyor. Çatışmaların, kavgaların, ölümlerin bolca olduğu o dönemlerde okumaya çalışan bir genç ve onu kendi yanlarına çekmek için uğraşan diğerleri. Konu olarak çok da yabancı değiliz az çok fikir sahibiyiz. Yazarın anlatımı da gayet akıcı. Kitabın sonunda gerçekten de tutkuların nasıl keder olduğunu yaşayarak görüyorsunuz.


Yazarın biyografisinde ki şu kısım gerçekten etkileyiciydi. Paylaşmak istiyorum.

"Ortaokul 2. Sınıftan itibaren çalışmaya başladı. Boyacılık, garsonluk, bulaşıkçılık yaptı. Ayakkabı boya fiyatını 50 kuruştan 25 kuruşa düşürdüğü ve kaliteyi de üst düzeyde tuttuğu için Horasan'daki kahvehanelerin aranan boyacısı oldu. Ayakkabısının rengine, oturduğu kahvehaneye gidiş saatine ve hangi sıklıkta boya istediğine göre müşteri arşivi oluşturdu. Bu durumdan rahatsız olan diğer boyacılar sonunda dayanamadılar ve piyasalarını bozan bu yeni boyacıyı bir kenarda kıstırıp darp ettiler. Boya sandığını kırıp dağıttılar. Boyacılık yapmaktan mecburen vazgeçti."

Ekrem Özkara 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Nurullah Genç'in bu ilk romanı olması benim dikkatimi çekti.1980 yılı öncesi yaşanan siyasi olaylar ve fakir bir gencin gelecek hayalleri,beklentileri...
İbret alınacak ,ders çıkarılacak ve üzerinde düşünülmesi gereken
bir hayat hikayesi ( romanı ). İyi okumalar.

Edebiyatçının Biri 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatımda iki kez okuduğum ender romanlardan biridir. Lise yıllarında okuduğum eseri, konusunun Erzurum2da geçtiğini fark edince tekrar okumuştum. Şiirlerinde daha başarılı olan Nurullah Genç, ortalama bir romancının üstündedir.

Kitaptan 18 Alıntı

Selman Ç. 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir türlü anlayamıyorum. Akıl sahibi oldukları halde, niçin hayvanların yapamadıkları kötülükleri yapıyor insanlar? Toplumun damarlarını zehirle dolduran beyinler, tanımadığım hangi şeytana kölelik ediyorlar? İnsanlar vuruluyor, dükkanlar yağmalanıyor, bankalar soyuluyor, kahveler taranıyor, evler bombalanıyor, masum kişiler cadde ortalarında tartaklanıyor...

Sorumlusu kim bunların? Rasim'ler, Musa'lar kimin piyonları? Hangi şahın sözcülüğünü yapıyorlar? Benim gibi ortada kalanlar mı zavallı yoksa? İlle de, bir şahın eteğine sarılmak mı lazım? Ölenlerin hesabını kim nasıl verecek? Bulaşıcı hastalıktan ölmüyor ki onlar. Kahpe ellerin çektiği tetikler kıyıyor canlarına...

Aynı topraklarda yaşayıp, tarihi bir, dini, ırkı, dili bir insanların ölüm kalım savaşına girmeleri, hangi ifritlerin tezgahında planlandı? Onlar yeryüzünde, yeleleri altın ve gümüşten atlara binmiş sefa sürerken, avuçlarına aldıkları vatan evlatlarını, içinde büyüdükleri toplumu yok etmek için programlıyorlar. Millet olarak bu kanlı oyunun farkına bir türlü varamıyoruz. Çünkü birbirimizin kuyusunu kazmaktan başka amacımız yok.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 182 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 182 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İstikbal hiç de iyilik vaadetmiyor!"

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 130 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 130 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kimse gerçeklerin ne olduğunu bilmiyor. Herkes kendi menfaati için konuşuyor. Kendisine yarar sağlayacak şeylerin gerçek olduğunu düşünüyor."

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
27 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan sadece karnını doyurmak için yaşamaz. Mideden başka organları da vardır insanın.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 29 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 29 - Timaş Yayınları)
Selman Ç. 
 28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayat, bir yangın. Dünya, tutuşmuş bir orman. Herkes yanıyor. İşi bitenin külleri savruluyor. Bazısı dipte, bazısı dorukta. Ama herkes tutuşmuş."

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 108 - Timaş Yayınları)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 108 - Timaş Yayınları)
Ekrem Özkara 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

İnsanımızın en önemli meselesi :düşünememek..!

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 12)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 12)
Ekrem Özkara 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

İnsanoğlu işte ! Birisi ağlarken , bir başkası güler .

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 101)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 101)
Ekrem Özkara 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Herkes çok şey bildiğini sanıyor , ama kimsenin bir şey bildiği yok aslında.

Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 75)Tutkular Keder Oldu, Nurullah Genç (Sayfa 75)
2 /