Tütün Yorgunu

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
155 gösterim
"Ağ Osman" derler bir adam. Aceleci, eline çabuk. Sanki ardından kovalayan var. Tütün eker, tütün toplar, tütün dizer. Elleri tütün zifti içinde, ciğerlerine işlemiş tütünün kokusu. Aklında hep tütün...
Bir an evvel toplanmalı, dizilmeli. Üstelik tütününe hak ettiği değeri de vermiyor alıcılar. Köylülerinin hepsi, hatta öz kardeşi bile sadece kendi çıkarını düşünüyor, alttan alttan düşmanlık ediyor ona. Hangi biriyle başa çıksın Ağ Osman?

Sonunda olanlar oluyor ve Ağ Osman kendi kendine konuşmaya, herkese sövüp saymaya, elleri tütün dizer gibi gidip gelmeye başlıyor. Köyün imamı başında dualar okusa da, Keçeci Dede Yatırı'na götürülüp, içindeki cinler çıkarılmaya çalışılsa da nafile, iyi olmuyor bir türlü. Tam tersine daha da içine kapanıyor. Atadan öteden öğrenilen yöntemler işe yaramayınca tek çare kalıyor geriye: Hastayı şehirdeki doktora götürmek.

Tütün Yorgunu yoksul ve cahil köylümüzün gelenekler karşısında çaresizliğini çarpıcı bir dille gözler önüne seren, dokunaklı sahneleriyle okurun içini sızlatan, etkileyici bir eser.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  147
 • ISBN:
  9789750404276
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Zagor 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ormandan geçtiler. Ağaçlar, çayırlar, akarsular ne güzeldi. Hiç farkında olmadı. Şöyle bir bakmak aklına gelmedi. Kendi karanlığına gömülmüştü.

Tütün Yorgunu, Talip Apaydın (Sayfa 97 - Literatür Yayınları 1.Baskı Ekim 2007)Tütün Yorgunu, Talip Apaydın (Sayfa 97 - Literatür Yayınları 1.Baskı Ekim 2007)
Zagor 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat Felsefem
Bu dünyaya hep diş sıkmaya mı geldik? Olursa olur, olmazsa koyver gitsin.

Tütün Yorgunu, Talip Apaydın (Sayfa 49 - Literatür Yayınları 1.Baskı Ekim 2007)Tütün Yorgunu, Talip Apaydın (Sayfa 49 - Literatür Yayınları 1.Baskı Ekim 2007)