Adı:
Tütüncü Çırağı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
218
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058259362
Kitabın türü:
Çeviri:
Oktay Değirmenci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Jaguar Kitap
1937 yazının son günleri... Göl kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan on yedi yaşındaki Franz, annesinin isteğiyle “eski bir tanıdık” olan tütün mamulleri satıcısı Otto Trsnjek’in yanına, Viyana’ya gider. Böylece hem bir meslek edinecek hem de Viyana gibi bir yerde daha iyi bir gelecek kurabilecektir.
Genç Franz bir yandan mesleğin inceliklerini öğrenirken bir yandan da dükkâna uğrayan ünlü tiryakilerle tanışır. Bu müşterilerden biri olan Profesör Sigmund Freud ile dostluk kuran Franz, Anezka adlı gizemli bir kıza âşık olduktan sonra profesörle görüşmeyi daha da sıklaştırır.
Ancak o günlerde Viyana’ya gelen bir tek Franz değildir; gamalı haçlar, Führer posterleri, Gestapo da gelip yerleşmiştir Viyana’nın kalbine. Sersemletici bir aşkın pençesindeki Franz, içinde yaşadığı toplumun, siyasetin kısacası etrafındaki her şeyin dönüşümünü geç de olsa fark etmeye başladığında artık dönülmez bir yola girmiştir hayat.
Dünya edebiyatının son yıllardaki en dikkat çeken isimlerinden Robert Seethaler’in bu incelikle örülmüş, yürek burkan romanını Oktay Değirmenci Almanca aslından çevirdi.

(Tanıtım Bülteninden)
218 syf.
https://www.instagram.com/...taken-by=eebru.cemre
Göl kıyısındaki bir kasabada Annesiyle birlikte yaşayan Franz,kendisi pek gönüllü olmasada annesinin isteği üzerine çalışmak için Viyana'ya gider ve
Otto Trsnjek'in tütüncü dükkanında çalışmaya başlar.
Dükkana gelen bir çok müşteri vardır Franz zamanla hepsini tanıyıp işine adapte olur.
O dönemde Profesör,Dr... lakabı çok sık kullanılmaktadır ancak Franz'ın çok etkilendiği gerçek bir Profesör vardır bu kişi Psikanaliz'in kurucusu,nörolog,bilim insanı,filozof ve yazar olan Sigmund Freud'dur.
Franz onun zekasına olan hayranlığı ve hastalarını nasıl tedavi ettiğine dair olan merakı sonucunda Freud'un peşinden ayrılmaz ve aralarında hem çok güzel bir dostluk hem de hayata,aşka dair çok güzel diyaloglar oluşur.
'
'
Franz'ın temiz kalbini,Anezka'ya olan aşkını... Freud'un ona akıl verirken düşündüren sözlerini çok sevdim
Keyifle okunacak,su gibi akıp giden bir kitaptı.Özellikle Hitler dönemini anlattığı için ayrıca sevdim
218 syf.
·2 günde·8/10
Genç bir Alman delikanlısının "Nazi Almanyası"nda kendini aramasını ve kısa süre sonra da bulduğu adamı kaybetmesini okuyoruz. (Dünya gezegeni tarihine kara leke olarak geçtiği için) Hepimizin kaybettiği günlere bir pencere açmış Bay Seethaler, önüne de saksı çiçeği olarak Freud'u koymuş keyif vermesi için. "Tütüncü Çırağı" Jaguar Kitap'tan okuduğum ilk romandı, son olmayacağı da kesin. Özenle basıma hazırlandığı belli, yürekten tebrikler. Öte yandan, hikaye sürükleyici olsa da bir şeyler eksikti sanki. Bu yüzden sosyal medyada biraz "abartıldığını" düşünüyorum. Benim için muhteşem değildi ama olumsuz bir yorum da yapamam, sadece bana hitap etmedi diyebilirim. Yine de şans verilmeli mi? Evet. Belki siz seversiniz, kimbilir! Tavsiyemdir. =)
218 syf.
Hep bir geçişleri anlatan kitap...
Cahil ve hiçbir şey bilmezken hergün gazeteleri dergileri baştan sona okuyan,
Tütünden anlamazken, en ince detayına kadar öğrenip kendisi üretmiş gibi heyecanla anlatan,
Can sıkıntısı ve meraktan dolayı pençesine düştüğü aşktan ve bu aşkın onu nasıl adam ettiğinden.
"Yeni tecrübeler farklı dünyaların kapılarını aralar" demişti Freud çünkü bu aşk onu çocukluktan adamlığa terfi ettirmişti, bir ödül gibi söylediğimin farkındayım, belkide Franz'a sorsak istemem derdi, çünkü yalnızlığı, sevdiği herkesin ellerinin arasından kayıp gidebileceğini en azından birini kaybedebilme ihtimalini anlayabilseydi hep çocuk kalmak isterdi.
Akıcı,
Sıkılmadan okudum,
Betimlemeleri çok iyi,Viyana sokakları, Freud'un evi,Tütüncü dükkanı vs...
218 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Çalışmak zorunda olduğu için doğduğu göl kıyısındaki kasabadan Viyana'ya giden Franz'ın aşık olduğunda değişen kişiliği ve aşkına ulaşma çabası anlatılıyor. Aşk kelimesini kullanmak konusunda emin değilim. Gerçek, deli dolu bir aşk hikayesi değil çünkü. Kitabın büyük bir kısmına hakim olan garip bir aşk hikayesi. Ve o da bu garip aşkın altından nasıl kalkacağını bilemeyerek arkadaşı profesör Freud'a soruyor. Kitabın en güzel bölümlerini oluşturan diyaloglar ortaya çıkıyor böylece.

Freud'un da içinde bulunduğunu okuyunca elime aldığım roman beni Freud'un yer aldığı bölümler dışında çok fazla etkiledi mi? Cevap, kısmen hayır. Akıcı bir anlatımı var ve okuması kolay. Evet ama Franz'ın hikayesinde istediğimi bulamadım.

"Hakikat nadiren hoştur." demişti Freud ama bu kitapta hoş bir hakikate rastlamak biraz zor. Biraz da okuyana bağlı.
218 syf.
·3 günde·Beğendi
Viyana sokakları. 1930’lar. Tramway sesi, yaprak hışırtıları. Bir dükkana sığan yeni yetme Franz’ın rüyaları. Freud.. Film karesi izler gibi okuyorsun tüm sayfaları.
218 syf.
·3 günde·7/10
Kitap gerçekten güzel bir kitap. Temiz bir dili var tabi bunun çevirmen ile de alakası var haliyle. Dönemin Nasyonel Sosyalistlerinin bakış açısını, insanların gerçekten farklılaşmalarını yazar iyi ifade etmiş.

Tek sıkıntım son bölümdeki rüyanın daha önceden olup olmadığını çözememem.Tekrar okuduğumda anlayabileceğim bir durum bu. Keyifle okunacak bir kitap. Tavsiye ederim.
218 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Tütüncü Çırağı, Robert Seethaler, syf 214, Jaguar Yayıncılık
Küçük bir kasabadan ayrılarak Tütüncünün yanında çalışmaya başlayan Franz'ın hayat hikayesi bu kitap. Siyasi olayların karışık olduğu Hitler dönemine de ayna tutan bir kitap bu gördüğünüz.
Göl kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan on yedi yaşındaki Franz çalışmak için annesinin isteği üzere Viyana'ya gider ve orada ustasının yanında çalışmaya başlar. Bir gün müşteri olarak gelen Profesör Sigmund Freud ile karşılaşır. Ününü çok fazla duymuş olduğu profesörün peşini bırakmaz ve her ne kadar uzak durmaya çalışsa da Freud, aralarında güzel bir dostluk oluşur. Franz'da gençliğin dinamikliğini görür Freud, Franz ise Freud'un tavsiyelerinden ve hayat görüşünden istifade eder ve başa çıkmaya çalıştığı bir de aşkı vardır artık.
"Dişilere giden kayalık yollarda, en iyilerimiz bile telef olur." Güzel bir alıntı olarak şuracığa bırakıyorum.
Franz bir yandan içine düştüğü aşkla baş etmeye çalışırken bir yandan da siyasi olaylardan etkilenmemeye çalışır ancak bir şekilde kendini yine olayların içine düşmüş bulur.
Dili ve anlatımı itibariyle oldukça hoş bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası ben beğenerek okudum ve sizlere de tavsiye ederim.
Siz de Franz'ın hikayesini öğrenmek istiyorsanız bir göz atın derim.
218 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Duru , akıcı bir dili var. Betimlemeleri çok iyi . Genç Franz' ın yaşadıklarında Freud' un yol göstericiliğinin olması ayrı bir tat katıyor. Freud ile Franz' ın dostluğu ekseninde su gibi akan bir kitaptı. Çeviri çok iyiydi. Okumayı düşünenler bir önce okumalı. Herkese tavsiye ediyorum.
218 syf.
·1 günde·8/10
On yedi yaşındaki Franz'ın, Viyana'da bir tütüncüde başlayan iş ve yaşam macerası, bu maceraya dahil olan Freud ile derinlikli bir hal alır.Ferud'un tavsiyeleri üzerine ilk aşkına kendini kaptıran Franz, Hitler'in ayak seslerinin duyulmaya başladığı fırtına öncesi sessizlik zamanlarında rüyaları, aşkı ve yakın arkadaşı Freud eşliğinde, hem dönemin hem de yaşamının acı gerçekleri ile yüzleşmek zorunda kalır...
218 syf.
·2 günde·8/10
Göl kıyısında küçük bir kasabada yaşayan on yedi yaşındaki Franz’ın yaşamına şahit olacağız. Annesinin istediği üzerine çalışması ve kendi ayaklarının üzerinde durması için annesinin eski bir dostu olan Otto Trsnjek’in yanına gönderilir.

Viyana’da Tütün Mamulleri ile ilgili dükkanı olan Otto Trsnjek’in yanında yeni bir hayata başlar Franz.
İlk başlarda zorluklar çekse bile zamanla müşterileri tanır onların hangi ürünü alacağını kafasına kazır.
Bir gün içeriye giren bir müşteri onu çok etkiler bu gerçekten bir profesördür. Adam ürünlerini aldıktan ve dükkandan çıktıktan sonra Otto’ya onu kim olduğunu sorar ve Sigmund Freud cevabını alır ve hikayemiz Freud ile Franz’ın dostluğu ve aşk, çatışma ve baskılar ile devam eder.


Keyifle okuduğum bir roman diyebilirim çünkü gerek konusu olsun gerek kişiler olsun insanı içine çekiyor.
Dönemi bizzat yansıtması Adolf Hitlerin yahudi baskıları, sokakların çatışma alanlarına dönmesi gibi betimleyici anlatım beni kitaba daha çok çekti.

Franz ile Freud’un dostluğu aralarındaki konuşmalar çok samimi ve içtendi. Franz’ın aptal bir aşık olması ayrı bir olay.
218 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yıl 1938. Yoksul bir kasaba çocuğu Viyana'nın merkezine çalışması için anneciği tarafından gönderilir. Anneciği diyorum çünkü bu delikanlı için, çocukların anneciği olur adamların ise annesi. Roman, 2. Dünya Savaşı öncesini, gamalı haçların ortaya çıkışını, insanların taraf olmaları için fanatiklerce zorlanmalarını sinema izlercesine okurunun gözleri önüne seriyor. Böyle bir ortamdaki Viyana'yı, hayata dair tecrübelerini yeni yeni yaşamaya başlayan bir delikanlının bakış açısıyla seyrediyoruz. Bu delikanlı bir yandan ilk aşk tecrübesini yaşayıp kendini tanımaya çalışırken bir yandan da değişen dünyayı ve insanların birbirlerine zulmetmelerini anlamlandırmaya çalışıyor. Ve bunları yaparken kısa bir süre de olsa yardım aldığı Viyanalı yaşlı bir profesör vardır: Sigmund Freud.
218 syf.
1940'lı yıllar Viyana'da geçen Hitler döneminin en şiddetli zamanlarına da yer veren, insanın iç dünyasının çok güzel anlatıldığı harika bir öykü.

Viyana'ya yakın bir göl köyde yaşayan Franz Viyana'ya gelip bir tütüncüde çırak olması, mesleğin inceliklerini öğrenirken ünlü tiryakilerle tanışması,  bunlardan biri olan Sigmund Freud'la tanışması, gizem kokan bir kıza aşık olması ve Freud'la bundan sonra görüşmelerinin sıklaşması.
Annesi ile olan mektuplaşmaları, tütün dükkanında hayata dair öğrendikleri çok yumuşak ve akıcı bir tonda yazılmış.

Tabii müthiş Viyana tasvirleri.
Harika bir kitap, insanın kesinlikle bir Viyana gezisi planlamayı aklına koyuyor, orada bahsedilen yerleri gezip görmek ve o havayı orada solumak hissi uyandırıyor.
"Aşk, kimsenin söndürmek istemeyeceği ve söndüremeyeceği, kontrol edilmesi güç bir yangındır."
Robert Seethaler
Sayfa 112 - Jaguar Kitap
“Gerçeği söylemek gerekirse, her şeye giderek yabancılaşıyorum. Ama belki de hayatın kendisi böyledir: İnsan daha doğduğu andan itibaren, her geçen gün, artık kendini tanıyamaz hale gelene kadar kendinden bir parça uzaklaşıyordur. Bu gerçekten böyle olabilir mi?”
İnsanın herşeyden bihaber olma hâli, içinde yaşanılan zamanın gereği; bilmemek ise zamanın ruhu.
"... Kendi kafanı çalıştırmalısın. Şayet aklın sana cevapları veremeyecek olursa, o zaman kalbine sor!"
Robert Seethaler
Sayfa 120 - Jaguar Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tütüncü Çırağı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
218
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058259362
Kitabın türü:
Çeviri:
Oktay Değirmenci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Jaguar Kitap
1937 yazının son günleri... Göl kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan on yedi yaşındaki Franz, annesinin isteğiyle “eski bir tanıdık” olan tütün mamulleri satıcısı Otto Trsnjek’in yanına, Viyana’ya gider. Böylece hem bir meslek edinecek hem de Viyana gibi bir yerde daha iyi bir gelecek kurabilecektir.
Genç Franz bir yandan mesleğin inceliklerini öğrenirken bir yandan da dükkâna uğrayan ünlü tiryakilerle tanışır. Bu müşterilerden biri olan Profesör Sigmund Freud ile dostluk kuran Franz, Anezka adlı gizemli bir kıza âşık olduktan sonra profesörle görüşmeyi daha da sıklaştırır.
Ancak o günlerde Viyana’ya gelen bir tek Franz değildir; gamalı haçlar, Führer posterleri, Gestapo da gelip yerleşmiştir Viyana’nın kalbine. Sersemletici bir aşkın pençesindeki Franz, içinde yaşadığı toplumun, siyasetin kısacası etrafındaki her şeyin dönüşümünü geç de olsa fark etmeye başladığında artık dönülmez bir yola girmiştir hayat.
Dünya edebiyatının son yıllardaki en dikkat çeken isimlerinden Robert Seethaler’in bu incelikle örülmüş, yürek burkan romanını Oktay Değirmenci Almanca aslından çevirdi.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 127 okur

  • austenplath
  • Ozan Baver Yıldız
  • rumeysa.
  • Canan Gül
  • Samet Candan
  • Elif özen
  • simge çakır
  • Aylin.
  • Miraç Akgöğ
  • Bilge

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.9 (8)
9
%24.2 (15)
8
%25.8 (16)
7
%27.4 (17)
6
%8.1 (5)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0