Üç Aynalı Kırk Oda

7,8/10  (51 Oy) · 
302 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.890 gösterim
Günün birinde yazdıklarımdan bir perde çekeceğim hayatıma. Herkes kağıt üstüne yazılanları benim hayatım sanacak, ben de hayatımı saklamış olacağım böylelikle. Saklanmanın en iyi yolu fazla görünmektir, biliyor musun? Herkes seni gördüğünü sanır, sen de rahat edersin. Kasada oturan kız gibi! Herkes kasadaki kızı görür, ama kimse tanımaz.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  391
 • ISBN:
  9753422377
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hazal cicek 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 369 günde · Beğendi · 8/10 puan

Edebi cumleler arasinda sureklenirken bir kelimenin,cumlenin hakkini vermek icin surekli soluk alinip dusunulmeli.Ne zaman Murathan Mungan okusam ben de biraktigi iz sudur"soylediklerini anlamamiz icin belki de senelerin gecmesi gerekecek"

nejla güldalı 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Üç ayrı hikayeden oluşan kitaptan gerçekten çok etkilendim. Yazar bu üç hikayeyi güzel bir incelikle birbirine bağlamış. Değişik farklı bir kitap olmuş.

Kıymet tuş 
 20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Murathan mungan 'ın ilk son İstanbul kitabını okudum ve ardından üç aynalı kırk oda'ya başladım. Üç hikâyeden oluşmakta kitap. Anlatımı ve konuları çok güzel. Ama bitirmek için acele edilmeden yavaş yavaş okunmalı bence.. Kitapta altı çizilecek çok yer var.

Melek Macit 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Murathan Mungan kitabı olan Üç Aynalı Kırk Oda üç ayrı hikayeden oluşuyor. İlk olarak söylemem gerek ki üç hikaye de farklı üç insanın yazdığı izlenimini verdi bana. Bu da yazarın hayal gücünün ucu bucağı olmadığının bir göstergesidir benim için.
İlk hikayede Urfa'nın bir köyünde geçirdiği zaman boyunca kız kaçırmanın ne demek olduğunu öğrenip dünyadan kız kaçıran bir uzaylıyı anlatıyor, gayet ütopik bir hikayeydi. Yer yer güldürdü de..
İkinci hikaye kadın erkek ilişkileri hakkında bol bol aforizma içeriyordu, doğrusu beni biraz sıktı.
Son hikayeyi ise anlatmaya kelimeler bulamıyorum. Bazen insanın aklına öyle kötü şeyler gelir ki bunu düşünebildiğine bile hayret ederek aklından kovmaya çalışır bu düşünceleri, işte yazar kendi aklına gelen bu düşünceleri hikayeye katarak binlerce insanla paylaşma cesaretini göstermiş. Hayal gücünün derinliği mi kendi kişisel hayatından esinlendiğini düşündüğünden mi bilinmez en sevdiğim ve etkilendiğim hikaye bu oldu tabi ki biraz midesiz olmayı da gerektiriyor bence bu hikayeyi okumak.
Sonuç olarak, aynaların hüküm sürdüğü bu üç hikayede Murathan Mungan'ın kalemine bayıldığım için okumaya devam edeceğim bir yazar olacak.

Emre Pamukcu 
16 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

bu adam sadece şiir yazsın, beğenmedim, çok uzaklaştırdı, çok fırsat verdim ama olmadı. kusura bakmasın dayanamadım. ilk öyküdeki çakma bilimkurgu öyküsü yüzünden belki ama olmadı alice...

A.ozden 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

murathan munganın ilk okuduğum kitabı olan üç aynalı kırk oda beğenerek okuduğum bir kitap olarak hafızamda yer etmiş durumda

Gülşah Şahin 
19 Mar 23:42 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar hep yazsın yahu... o cümleler, kurgu ve bakış açısı neydi öyle...
O kadar güzel betimlemeler ve kurgular vardı ki...
Özellikle verdiği örneklerle ve hikayeleriyle yine harika bir kitaptı.
Özellikle yazarın kişi özellikleri, psikolojileri ve olaylar karşısında verecekleri tepkileri anlatım biçimi, hikayeye dökme kurgusunu çok beğeniyorum.

Kitaptan 30 Alıntı

...Biliyorum bütün sözler yavan, bütün sözcüklerin içi boşaltılmış, bütün anlamlar kullanılmış, bütün anlar uçucu; kelimeye dökülen her duygu, kendiliğinden soğuk bir klişe oluveriyor; hiç bir sözcük duygularıma da yüreğime de yetmiyor.

Üç Aynalı Kırk Oda, Murathan MunganÜç Aynalı Kırk Oda, Murathan Mungan

Donarak ölmek gibidir ruhun çürümesi; için için eksilirsin, yavaş yavaş uyuşursun, hiçbir şey hissetmemeye başlarsın, sonra sen uykuya daldığını sandığında, ölmüşsündür aslında. Ölmüş olduğunu bile bilmemektir bu. Şu meydanlar, caddeler, sokaklar, ölmüş ruhlarıyla yürüyen insanlarla dolu!..

Üç Aynalı Kırk Oda, Murathan MunganÜç Aynalı Kırk Oda, Murathan Mungan
sezen 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkı çölde kaybolmak diye tanımlardı. Ona göre dünyanın en iyi hikayeleri sonunda çölde aşkından kaybolanların hikayeleriydi. Bu yüzden Ali çocukluğu boyunca aşkı çölde kaybolmak sandı.

Üç Aynalı Kırk Oda, Murathan MunganÜç Aynalı Kırk Oda, Murathan Mungan

"Çirkin" demenin bile yetersiz kaldığı, bütün tanımların dışına taşan, bütün kategorileri alt üst eden bambaşka bir umutsuzluk noktasıydı bu yüzün vardığı yer.

Üç Aynalı Kırk Oda, Murathan MunganÜç Aynalı Kırk Oda, Murathan Mungan
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.