Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski

9,0/10  (22 Oy) · 
72 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.170 gösterim
Roman yazarı aslında kimdir? Stefan Zweig, Üç Usta'da bu soruya cevap arıyor ve yarattıkları unutulmaz figürler evreniyle epik dünyalar kuran üç edebiyat dehasının eserlerinde dolaştırıyor bizi. Zweig'ın "Dünyanın Mimarları" adını verdiği dizinin ilk kitabı olan Üç Usta, bireyin hayata tutunma çabası ve direnç sınırları üzerinden Balzac, DIckens ve Dostoyevski'nin eserlerindeki evren modellerini serimliyor. Üç Usta sadece bu üç büyük yazarın evreninde dolaşmak için değil, modern zamanlarımızın modern insanını anlamak için de gözden kaçırılmaması gereken bir kitap. Dünya edebiyatının bir başka usta kaleminden, Stefan ZweIg'ın gözünden Balzac, DIckens ve Dostoyevski'ye yakından bakmak için eşsiz BİR dilsel lezzet, benzersiz bir edebî deneme.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789754586152
 • Orijinal Adı:
  Drei Meister: Balzac, Dickens, Dostoyevski
 • Çeviri:
  Nafer Ermiş
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasemin Bektaş 
 18 Oca 10:49 · Puan vermedi

Zweig üç büyük ustayı ''ustaca'' anlatırken o kadar hayran kaldım ki. Fazlaca hissettirdi bana üç ismi de usta olarak gördüğünü. Bu kitap bir biyografi kitabıdır deyip kenara koyamayacağım, nitekim öyle şairane anlatmış ki, belki bambaşka birilerini de anlatsa yine böyle hisseder, meraklanır ve hayranlık duymaya başlayabilirdim.
Balzac, Dickens ve Dostoyevski'ye sihirli bir kalemle dokunmuş gibi. Onları mı yüceltmiş kendi anlatımını mı, işte o noktada ikileme düşebilir insan. Övgü dolu, yalın fakat süslemelerinin nereden beslendiğini anlayamadığınız o güzel cümleler. ''Onlarla'' o acıları mı çekti yoksa geçmişe gidip hayali bir şekilde yanlarında mıydı, bilinmez... Açıkçası şurada doğdu, burada okudu, falanca yıl şu kitabını yazdı... gibi bir biyografi beklemiyordum zaten ama okuyucuyu bu kadar Balzac'ın odasında hissettirebilecek, onunla parasızlık çekecek, hiç okumayan birine Dickens'ı sevdirebilecek yahut izbe bir yerde size de durup Dostoyevski'yi düşündürebilecek kadar bütünleştirebileceğini sanmamıştım.
Onların ruh halleri, özleri, insandan kaçışları, ne yaşadılar bunun sonucunda ne hissettiler de o karakterler bir bir mürekkeplerinin ucundan süzülüverdi. Tamamen sizi o kitaplara sevk edebilecek cümleler mevcut kitapta... Balzac'ın çok önceleri sadece Vadideki Zambak'ını okumuştum, Goriot Baba ise hep aklımdaydı. Dickens'ın İki Şehrin Hikayesi'ni kısaltılmış haliyle okumuştum. Bilirsiniz bunlar kırpıla kırpıla yüz, yüz elli sayfaya indirilmiş neredeyse tamamen aslından uzak kalmış tat vermeyen kitaplardır. O yüzden kayda değer bilmesem bile Balzac ve Dickens'a ayrılan bölümleri zevkle okudum. Zweig kitapta büyük bir kısmı Dostoyevski'ye ayırmış. Benim de en beğendiğim kısım oldu diyebilirim. Eserler hakkında tat kaçıracak ipuçları yok elbet ama Karamazov Kardeşler yazan satırları atladım çünkü diğer kitaplarının bir kısmını geçmiş zamanda tam metin ya da kısaltılmış haliyle okuduğum için sorun olmadı. Sonuç olarak kendi adıma Dostoyevski'den okuduklarımı tekrar okumayı, ve okumadıklarımı okunacaklar arasına koyma kararı aldım.
Kitabı, bu üç büyük ustadan birini dahi seven, okumuş ya da okumamış fakat ilgi duyan, merak eden herkese önerebilirim. Zweig'ı okumayı sevmek bile, bu kitabı okumak için başlı başına bir sebep bence.

Irem 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap bu üç yazarın yaşamını şu oldu bu oldu diye tarihi bir kurgu içerisinde anlatmaktan ziyade yazarların yazılarının psikolojik analizleri üzerinden ilerlemektedir. Bu da kitabı bildiğimiz biyografi kitaplarından çok farklı bir noktaya taşımakta.

Ayşe 
04 May 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephan Zweig'ın "Dünya Fikir Mimarları" üçlemesinin ilk kitabı olan, Balzac, Dickens ve Dostoyevski'nin biyografilerinin yer aldığı "Üç Büyük Usta" adlı kitap bugüne kadar okuduğum en etkileyici biyografi kitabı. Zweig, eserinde üç yazarı da birer roman kahramanı gibi adeta bir roman kurgusu içinde işliyor. Bilhassa Dostoyevski'nin anlatıldığı bölüm bence kitabın zirve noktası. Bu yazarlara ilgisi olan olmayan herkes mutlaka okumalı.

Yalçın Yaşar 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın biyografi olduğu düşünülmemeli, daha çok üç büyük yazarın çevreleri ve yaşantılarıyla, yaratmış oldukları kahramanlarının ve yazarların kendilerinin kişilik çözümlemelerinin edebi bir dille yazılmasıdır.

Selma Mertel 
16 May 16:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuyacağım kitabın bir biyografi kitabı olduğunu düşünerek okumaya başladığım ve tarih sırasına göre bu üç ustanın hayat hikayelerini okuyacağımı düşündüğüm için önce biraz yadırgadım. Ama okudukça, aslında tam da Zweig tarzı bir kitapla karşı karşıya olduğumu anladım.
Bu üç büyük ustanın karakter özelliklerini ve yaşamlarının zorluk / kolaylık unsurlarını ve dönemlerinin ustalarıyla ve birbirleriyle olan benzerliklerini / farklılıklarını ince ince dantel gibi işleyerek aktarmayı yine ancak Zweig yapardı ve yapmış. Büyük keyif alarak okudum ve kesinlikle tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar

Ali Haydar Özcan 
05 Nis 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stefan in en büyük eserlerinden. Böyle bi karakter incelemesi yapabilen ve bunu yazıya ustaca dökebilen nadir yazarlardan. Dosteyevski yi tanımak istiyorsak bu kitap kesinlikle okunmalı

ahmet Karakuzulu 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig, bu kitabında üç usta yazarın; öncelikle kendi toplumlarında sonrasında dünya edebiyat çevrelerinde nasıl tanınır hale geldiğini, eserlerinde öncelikli olarak ele aldıkları sosyolojik-psikolojik kuramı, etkilendikleri ve savunucusu oldukları önceki düşünür ve yazarları yine etkili anlatımıyla okurlarına ulaştırıyor. Kitapta, tahmin edileceği gibi en uzun bölümü Dostoyevski' ye ayırmış.
Kitaptan seçmeler:
"Durgun insanlar Balzac'ı ilgilendirmez, sadece kendini bir şeye verenler, bütün sinirleriyle, bütün kaslarıyla, , bütün düşünceleriyle hayatın bir illüzyonuna takılanlar ilgilendirir; neye olursa olsun, aşka, sanata, cimriliğe, fedakarlığa, cesarete,tembelliğe, politikaya, dostluğa. Rasgele, herhangi bir sembole, ama bütünüyle verenler"

"Shakespeare kahraman ingiltere'nin yeniden doğuşuydu, Dickens ise sadece burjuvazinin sembolü. Shakspeare nasıl hırslı ingiltere 'nin cesaretiyse Dickens da tok ingiltere'nin tedbiridir."

"Dostoyevski'nin insanlarının derinliklerine girerken kullandığı enstrüman sözdür. Goethe her şeyi bakış yoluyla gösterir. O bir göz insanıdır, Dostoyevski ise kulak insanı."

"Tolstoy'da gördüğümüz için işitiriz, Dostoyevski'de ise işittiğimiz için görürüz."

"Dostoyevski sadece destanını birlikte duyumsayacak, gerilmiş, taşkın insanlar istiyor, tıpkı kahramanlarının seçiminde yaptığı gibi. Kütüphane müşterileri, rahat okumalar isteyen aylaklar, kullanıla kullanıla aşınmış problemlerin kaldırımlarında gezintiye çıkanlar ondan, Dostoyevski'de onlardan vazgeçmek zorundadır. Sadece ateşler içinde yanan insan, tutkular içinde kavrulan insan onun hakiki dünyasına dalabilir."

Yukarıda örneklemeye çalıştığım, yazarın benzeri daha bir çok tespitinin altını çizerek okuduğum bu kitabını tüm edebiyat severlere mutlaka öneriyorum.

Ahmet Kara 
 29 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

(yorumlarım sadece kitabın %65'ini oluşturan Dostoyevski kısmı içindir, diğer kısımları ileride okuyacağım)

Dostoyevski'nin yaşama bakışı ve romancılığı kitapta etraflı bir şekilde toplam 10 bölümde ele alınmış. Özellikle beğenerek okuduğum bölümler şunlar oldu:

- Roman karakterlerinin tahlil edildiği "Dostoyevski'nin İnsanları" bölümü,
- Dostoyevski romanlarındaki mimari yapının yani kurgunun masaya yatırıldığı "Mimari ve Tutku" bölümü.

Dostoyevski'nin o tutkudan beslenen, yaşamda karşımıza çıkan acıyla barışık olan, hadiseleri kavramak için karşıtlıklardan faydalanan yanları nefis anlatılmış.

Stefan Zweig'in Dostoyevski tahlillerini okumak mı, yoksa doğrudan Dostoyevski'nin romanlarını okumak mı bana daha keyifli geldi, itiraf etmeliyim ki emin değilim.

Kitabı okumayı düşünenlere bir tavsiyem şu olabilir: Bu kitabı Dostoyevski'nin romanlarını okuduktan sonra okumak daha uygun olur, çünkü Zweig çoğu tahlilini Dostoyevski'nin roman kahramanlarının düşünce ve davranışlarıyla, romanlarında geçen sahnelerle örneklendirerek yapıyor. Kitaptaki çoğu argümanı kavramamda, öncesinde Dostoyevski'nin çoğu romanını okumuş olmamın büyük katkısı olduğunu söyleyebilrim.

Uzun sözün kısası, Dostoyevski ve Zweig, nefis bir karışım olmuş.

Muhlis Duran 
14 Oca 18:40 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

zweig, yoksulluk, hor görülme, kürek mahkumluğu, sürgün, sar'a mahkumluğu, sürgün, sar'a hastalığı gibi dertlerin acısını çeken dostoyevski'yi; açlığın, parasızlığın, borçluluğun, yükselme tutkusunun, para hırsının pençesinde kıvranan balzac'ın sıkıntılarını; çocukken çekmiş olduğu acıları, her yazara nasip olmayan bir mükemmellikte yansıtan dickens'i anlatıyor.

Kitaptan 67 Alıntı

Yasemin Bektaş 
17 Oca 16:33 · İnceledi · Puan vermedi

Dostoyevski
Dostoyevski'nin hayatında genellikle başlangıç melodramdır, ama sonunda her zaman trajediye dönüşür.

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 97)Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 97)
Muzaffer Akar 
28 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir şey küçük yaşta kurulan bir hayalin gerçekleşmesinden daha güçlü olamaz.

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 32)Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 32)

Oliver Twist yayımlandığı zaman çocuklara sokaklarda daha fazla sadaka verilmeğe başlanmıştır; hükümet düşkünler evlerini düzeltmiş ve özel okullar denetlenmiştir. Dickens'ın sayesinde İngiltere'de merhamet ve iyilik daha çok artmış ve birçok zavallı insanın kaderi daha yumuşak bir hal almıştır.

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 98 - DoğuBatı Yayınları)Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 98 - DoğuBatı Yayınları)
mehmet pak 
05 May 13:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dostoyevski
" Benim için gerçeklikten daha fantastik ne olabilir " ?

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 151 - Can Yayınları)Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 151 - Can Yayınları)
mehmet pak 
02 May 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Balzac
" Benim burjuva romanlarım, sizin trajedilerinizden daha trajik "

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 26 - Can Yayınları)Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Stefan Zweig (Sayfa 26 - Can Yayınları)