Üç Günlük Dünya İçin

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
551 gösterim
Belgrad’ın fethinde ve aynı zamanda Mohaç Muhârebesi’nde üstün gayreti olmuş bulunan Bâlî Bey, 1531’de Budin’i muhâsara ederek Avusturya ordusunu kovalayıp zafere ulaştıktan sonra,
muvaffakiyetlerini sayıp dökerek, Kanûnî Sultan Süleyman’dan bir tuğ niyaz edince, pâdişah kendisini şöyle cevaplandırmıştır: “Berhudâr ol, Allah senden râzı olsun! Benden bir tuğ istiyorsun. Sana emîrü’l-ümerâlık veriyorum. Lâkin bu yaptıklarına güvenme, ve bir fânî kuldan herhangi bir talepte bulunarak kendini küçültme ve minnet altına girmiş olma!” Kıyâmete kadar değerinden kaybetmeyecek bu hâkanî cevap, üç günlük dünya nîmetleri peşinde şerefini, derûnî şâ-nını ayaklar altına almış kimselere olduğu gibi, bilhassa devlet çarkının yükünü omuzlamış olanlara verilmiş unutulmaması gereken îkazın ta kendisi değil de ya nedir?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  271
 • ISBN:
  9786054750061
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
merve 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sâmiha Ayverdi'nin akıcı üslubu beni hep dinlendirmiştir. Üç Günlük Dünya İçin'i okurken erken doğmadığım için bir miktar içerlendim azıcık da şükrettim. Yaşadığı dönemin şartlarını tüm çerçevesiyle aktaran bu eser ibretlik anılardan oluşuyor muhakak okuyun. Köklerimizi tanımanın, vaziyefimizi idrâkın kestirme yolu burada.