Üç Kıtada Osmanlılar Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 3

8,8/10  (12 Oy) · 
51 okunma  · 
9 beğeni  · 
963 gösterim
Geçmişten geleceğe tarihi gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı Osmanlı´yı keşfetmeye devam ediyor. Ortaylı bu sefer okuru Osmanlı´yı 'üç kıtaya hükmeden' yöneticileri ve yönetim şekliyle, Akdeniz dünyasındaki hakimiyetiyle, 'millet' sistemiyle, 18. yüzyıl Avrupa´sında değişen devletler dengesindeki rolüyle ve şehirlerdeki yaşam biçimiyle kısacası kendine özgü kimliğiyle keşfetmeye davet ediyor

Osmanlı İmparatorluğu Marmara Bölgesi´nde küçük bir beylik olarak doğdu, gelişti; fakat bu ilk yılların üzerinden daha 150 yıl geçmemişti ki Balkanlarda ve Egede hâkimiyeti tesis etti ve bu Balkan hâkimiyeti hemen hemen bugünkü Yunanistanın tamamını kapsadı. Çok kısa bir süre sonra Adriyatik, Tuna Nehri, Karadeniz kıyıları ve Mezopotamyaya kadar uzandı.

İkinci asrında Akdenizin batı yakası hariç, kuzeyi ve Kuzey Afrika da dahil çepeçevre saran bir imparatorluk olmuştu. Yani başka bir deyişle, gerek müesseseleri, gerek hayatı, gerek üniversalist hâkimiyet anlayışı ve gerek coğrafyası itibariyle üç kıtaya hükmeden bir imparatorluk oluştu...

Akdeniz dünyası üzerinde kurulu olan Osmanlı İmparatorluğu bu bölgenin son muhteşem imparatorluğuydu ve onu bütün kültürleri, bütün mirasıyla birlikte barındıran ve çağdaş dünyaya taşıyan, asıl tarihî vazifesi de bu olan bir imparatorluktu.

-Prof Dr. İlber ORTAYLI
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789752636309
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
vurkan i 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmalı son büyük Akdeniz Imparatorluğudur.Ve Son Roma İmparatorluğudur.Müslüman olan Roma'dır.Zaten Diyar-Rum'un koruyucudur Osmalı.Fatih kendini Roma'nın varisi görür.Biz bu ince düşünceden cihanşumül ufuktqn çok uzağız.18. Y.y ve Lale Devri bugünkü insanin temelini attı.Yeni insanın hayata tamammen açılmış dünyevi zevkleri de isteyen yaşayan mimarisini de hayatını da buna göre değiştiren Türk insan tipinin doğum zamanıdır Lale Devri.Savaşlar kaybediliyor olsa devlet kendini kurumlarıyla yeni dünyaya uydurmaya çalışmaktadır ve başarılı da olmaktadır.19.y.y Milli Mücadeleyi kazanan başarılı kurmayları yetiştirmiştir.Enver Paşa bunların istisnasıdır ve olağandışı yükseliş göstermiştir.Midhat Paşa Osmalı'nın değil Avrupa'nın 19. Y.y daki en büyük valisidir.Vahdettin eğitim olarak zayıf kalmış ve olayları idrak edememiştir ama ülkeden ayrılırken hazineyi boşalabilecek imkanı varken devlete ait bir tek şey götürmemiş tir.Sefil bir hayat sürüp ölmüştür.Tarih aslında okulda bize ogretilenlerle pek de uyuşmuyor.Bunu yazar çok güzel örneklerle bir kez daha gösteriyor.

Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eserinin üçüncü kitabı Üç Kıtada Osmanlılar....Diğer seriler gibi zevkli bir okuma,bol bilgi ve sonuç mutluluk.Kitabın içinde ki bazı konular şu şekilde:

*MİDHAT PAŞA VE YÖNETİMİ
*GAZİ OSMAN PAŞA VE PLEVNE SAVUNMASI
*SON OSMANLILAR
*19.YÜZYIL DÜNYASI VE OSMANLI
Toplamda 19 konudan oluşuyor.

Kitaptan 2 Alıntı

100 sene sonra Osmanli ülkelerini gezen Alman seyyah diyor ki; "Gökte nasıl bir güneş varsa Osmanlı ülkesinde de bir hükümdar olur ".

Üç Kıtada Osmanlılar, İlber Ortaylı (Sayfa 19)Üç Kıtada Osmanlılar, İlber Ortaylı (Sayfa 19)
Burak CAN 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

II.Viyana Kuşatması yıllarında bile Osmanlı'nın müttefiki İsveç,Avrupa'nın müttefiki İran'dır.

Üç Kıtada Osmanlılar, İlber Ortaylı (Sayfa 32 - Timaş)Üç Kıtada Osmanlılar, İlber Ortaylı (Sayfa 32 - Timaş)