Üç Kız Kardeş

8,8/10  (6 Oy) · 
30 okunma  · 
4 beğeni  · 
821 gösterim
"Moskova Sanat Tiyatrosunun en büyük başarısı olan Nemiroviç - Daşenko'nun büyük sahneye koyma eylemine, rekabet etme iddiasıyla karşı karşıyaydık; ve iddiayı kabul ettik. Bu, bir klasiğin başka bir biçimde sahneye konmasını denemek değildi; Biz Çehov'un gerekli olduğunu hisediyorduk. Bu gün ise kesinlikle gereklidir. İnsan ruhunu değiştirmeyi bu kadar tutkuyla çabalayan, insanın en güzel yeteneklerini ortaya koyan, başka bir oyun yazarı daha bilmiyorum. Çehov'un, yaşamın şiirselliğini düşlediği, bu şiirselliği tıkayan zevksizlere, yurttaşlık protestosu yaptığı ve insanların yaşamına da Sehakespeare'den başka kimsenin indiremediği darbeyi indirdiği söylenebilir..." 
-Stanislavski-

Çehov'dan daha once 'Martı' oyununu sunmuştuk; şimdi de yazarın 'Üç Kızkardeş'ini sunarak, yazarın oyun dizisini tamamlamaya çalışacağız. Böylece Yaba Tiyatro Dizisi'nden ölümsüz eserlerin keyfine varacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786053327004
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra B. 
03 Şub 12:31 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Çok fazla karakter olduğu için, başlarda sürekli karakterler sayfasına dönmem gerekti. Diğer tiyatro eserlerine göre takibini zor buldum. Konusu ve dili size ortamdaymış hissi veriyor. Çehov okuyanlar için alışıldık bir konu, henüz okumayanların da denemesini tavsiye ederim.

Herkes rutinleri içinde kendi gerçeğini unutur,özünü kaybeder. Fakat öyle deneyimler ve hakikatler vardır ki bu unuttuklarınızı yüzünüze tokat gibi vurur. İşte ozaman anlarsınız kaçırdığınız hayatın kıymetini. Toplumda sadece yiyip,içip,dedikodu yapıp ölüp giden hayatları gayet profesyonel bir dille eleştiren Çehov benim ruhuma dokunmayı başardı.

Kitaptan 2 Alıntı

Bugün öyle bir zamandayız ki,korkunç bir çığ üzerimize doğru geliyor,güçlü bir fırtına yaklaşıyor... Toplumumuzda aylaklığı,kokuşmuş can sıkıntısını silip süpürecek bu fırtına koptu kopacak. Artık ben de çalışmak zorundayım, yirmi beş-otuz sene sonra ise herkes çalışacak. Herkes!

Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 13 - Antik Batı Klasikleri)Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 13 - Antik Batı Klasikleri)

"Ben çok okurum ama kitap seçmeyi bilmem. Belki bir sürü lüzumsuz şey okuyorum, ama yaşlandıkça daha çok şey öğrenmek istiyorum. Saçlarım ağarıyor,neredeyse yaşlı sayılırım,ama çok az şey biliyorum. Hem de o kadar az ki! Yine de en önemli şeyi biliyorum. Mutluluğun olmadığını,olmaması gerektiğini,bizler için mutluluğun olamayacağını size ispat etmeyi ne kadar isterdim... Bizler durmadan çalışmak zorundayız, mutluluk bizden çok sonra gelecek kuşakların kısmetidir. Buna ben erişemezsem torunlarımın torunları erişecektir."

Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 56)Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 56)

Kitapla ilgili 1 Haber