Üç Kız Kardeş (Beni Bırakıp Gitme Bir Yere)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.122
Gösterim
Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…
Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.
#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.431 Oy)19.197 beğeni43.805 okunma3.044 alıntı184.758 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.765 Oy)11.511 beğeni28.713 okunma1.620 alıntı150.424 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.279 Oy)5.931 beğeni15.700 okunma1.768 alıntı67.546 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.628 Oy)9.132 beğeni25.573 okunma1.594 alıntı128.357 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.903 Oy)5.446 beğeni16.329 okunma916 alıntı77.711 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.954 Oy)5.632 beğeni18.601 okunma905 alıntı94.412 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (3.075 Oy)3.027 beğeni8.794 okunma898 alıntı37.830 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.965 Oy)8.936 beğeni26.563 okunma2.715 alıntı116.027 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.792 Oy)13.521 beğeni34.851 okunma3.469 alıntı147.477 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.752 Oy)3.620 beğeni11.458 okunma1.009 alıntı37.173 gösterim
Türkan, Dönüş ve Derya'nın, üç kız kardeşin hikayesi ve benim için Sadık baba ve Mesut'un aynı zamanda...

Bir anda sizi hikayenin içine alıp Ayvalık ve Cunda'da da dolaştıran, o eskinin hep özlediğimiz ilişkileri içerisinde soluk aldıran, yaşanmışlıklarla da içinizi inceden inceye burkan bir kitap olmakla birlikte, özellikle günlük rutinin bunalmışlığından kaçıp, sığınabileceğiniz bir liman aynı zamanda Üç Kız Kardeş.

Arkadaşlıktan çok kardeşlik yapan tüm kız kardeşlere ithaf edilmiş bu romanda, itiraf etmeliyim ki çok ağladım, ama hikaye öylesine içten, öylesine samimi ve öylesine bizden ki farklı bir sonuç beklenemezdi sanırım...

"Ayvalık'ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikayesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikayesi değil; neşeli günleri yad ede ede iyiliğe dönüşün hikayesi. İyileşmenin yolculuğu..."

Keyifli okumalar...
Türkan, koruyucu...
Dönüş, birbirlerine yeniden kavuşma..
Derya, onları bekleyen büyük hayat...

Üç kız kardeş.... Üç can... Hepsinin kendine göre iyi kötü bir yaşanmışlıkları oldu. Hayatın acımasız yollarında tabi ki darbeler aldılar. Nasil ki etle tırnak ayrılmaz, onlarda öyle sımsıkı sarıldılar. Yaralansalar bile zamanla ve sabırla birbirlerine merhem olup her zorluğu, acıyı, sıkıntıyı omuz omuza yendiler. Birbirlerine ilaç oldular.

İclal Aydın kızkardeşlerin çocukluklarını, okul zamanlarını, genç kız hallerini, aşklarını, evliliklerini, Dönüş'un ağzından yazmış. Okumaya başladığım andan bitirene kadar dolu dolu hayatımın içindeydiler. Anlatım dili her zaman ki gibi yine beni mest etti. Kulağımda hep İclal Aydın'ın o etkileyici ses tonu vardi. İlk bölümde taşlar yerine oturana kadar biraz bocaladım, ama sonradan öyle bir yerleştiler ki içimde kök saldılar. Ayvalikta baba evinde geçirdikleri günler, çok sevdikleri Mesut, Nezahat hala hepsi ayrı bir renkti. Kızlardan hangisinin hayatı beni etkiledi diye düşünüyorum da ayrım yapamıyorum. Ama şunu söylemeliyim üçüncü bölümde karşılaştığım sürpriz beni şok etti. Hiç tahmin etmediğim bir durumla karşılaştım. En sevdiğim ve zevkle okuduğum sayfalar aile sevgisinin ve birliğinin üstüne basa basa anlatıldığı satırlardı. Özellikle sevgi yoksunu Mesut'u kendi evlatları gibi sımsıkı sarılmaları gözlerimi yaşarttı.

Aile kavramının önemini, sevginin tüm yaraları sardığını, kuşaktan kuşağa aktarılarak kök salmasını çok güzel bir hikaye ile anlatan bu kitabı mutlaka okumalısınız. Ben hala etkisindeyim.
Iclal Aydin; kalemine sağlık....Turkan-Dönüş-Derya 'nin hikayesi ve Ayvalik.....Okadar guzeldi ki,leziz,naif,herkes gibi, çok agladim....Biraz Dönüş vardi bende biraz da Derya.... Benim hala umudum var! Tavsiye ediyorum
Hayat Güzeldir diye başladım okumaya #İclalAydın ı ama şimdiye kadar okuduklarımdan en çok bunu sevdim ben...Hani böyle olur ya sanki okumuyor da yaşatıyordu bi filmin içinde gibi hissetim kendimi yazan eline düşleyen yüreğine sağlık...
#kitapyorumu
#Üçkızkardeş
#İclalAydın

3 kız kardeş, 3 hayat, 3 can....

Ayvalık’ta aynı evde yaşayan, aynı anda büyüyen, birlikte geçirilen çoçukluk zamanlarında birbirini tanıyamayan üç kız kardeş...

Türkan, Dönüş, Derya...

Evlatlarının üstüne titreyen, merhametli bir anne Nesrin öğretmen.
Kız babası olmanın kolay olmadığını bilen evlatlarını her daim seven baba Sadık bey...

Çarçur edilen zamanlarda tanıma şansı olmamıştı kardeşlerinin birbirlerini. Ta ki büyüyüp her acıyı birlikte göğüsleneye kadar.


Kardeş olmanın aile olmanın en güzel haliyle anlatılan harika bir eserdi. Her satırda duygu yoğunluğu, merhamet ve sevgi vardı. Çok beğenerek, elimden bırakmadan okuduğum şahane bir kitap

Tavsiyemdir mutlaka okuyun, okutturun...
Aslında kitap annemin.
Annem sever İclal Aydını çıkar çıkmaz aldı kitabı. Severek bir günde okudu. Anlata anlata biteremedi "sende oku kızım bak çok güzel çok beğeneceksin" ben o sırada başka bir kitap okuduğum için hiç üstünde durmadım. Ta ki annem elime tutuşturana kadar.
İclal Aydın'nın o kadar doğal bir anlatımı var ki sanki bende olayların içerisindeyim hayat dersi niteliğinde bir çok olay barındırıyor.
Sevgi, Aşk, Aile Olmak...
Şimdi bu kadar akıcı bir kitabı ben neden on yedi günde okudum. Olsun sonuçta okudum.
Bitirdiğim bir kitabın beni mutlu etmesi kadar güzel bir duygu yok bence...
Mesut kağıdı okumaya başladı :
"Ben Mesut Mutlu.Hep okumak istedim ama yapamadım.Kardeşlerimin okuduğunu görünce çok sevindim.Herkes okusun.Ben de okudum.Nesrin anneme teşekkür ederim ."
Allah'ım ne alkış kıyamet koptu bizim aileden.Defne gururla bize bakıyordu .
Başarmışlardı.
Bende herkes gibi çok şey kaçırdım yaşamım boyunca, aşırı eğlenceli çocukluk anıları, çılgın gençlik hikâyelerim olmasa da kıymetli duyguları da hissedebildim çok şükür. Yıllar yıllaaar öncesine dayanan tanışıklığımız sonucu harika bir kız kardeşim oldu benim de. İnsanın kendi seçimi ile edindiği kardeş çok daha başka oluyor nedense. İyi ki beni seçmişsin, iyi ki benden hiç bıkmamışsın, dertlerimin en koyu olduğu zamanlarda bana güzin ablalık edip dertlerime derman olan, derman bulmaya çalışan, cesaretimi kaybettiğimde bana cesaret veren, canım sıkkın olduğunda çılgınlıkları ile yüzümü güldürmeye çalışan ve güldürenim :) benim canım kardeşim :)) evet bu kitabı benim kız kardeşim bana teeee Antalyalardan gönderdi. Hemde tam kitabı alaya karar verdiğim zamanda :) Hiç bir şey anlatmadan içinizi bilen, uzakta da olsa yanınızdaymış gibi hissettirebilen kıymetli insanlar hiç eksik olmasın hayatımızda :)
Sende benden hiç eksilme MCA :D

Tabi tüm bu duygularla kitabı okuyunca ayrı bir sevdim ben bu kitabı, İclal Aydın'ı hep şiirlerden bildiğim için sanki kitabın bir noktasında seslendirme yapacak gibiydi.. Bence çok güzeldi bu kız kardeşler, beklentiler, anlatılanlar, saklananlar, sebepler, sonuçlar hepimizin hayatı fazlasıyla zorlu... Bu zorlukları hafifletebilecek, dertlerinizi paylaşabilecek, yer geldiğinde sizi cesaretlendirecek, yüzünüzü güldürecek, kan bağı olsun ya da olmasın bir kardeş lazım. Benim sonradan kazandığım bir kız kardeşim bir de ablam olduğuna göre şanslı grup içindeyim.

Umarım bende önce Cerencim, sonra da Tuuba Aplam için iyi bir kardeş olabilirim.

işte ben bu kitabı okuduktan sonra sadece bunları düşünebildim. :))
Okuduğum en sıcak en içten en gerçek sizi alıp sarmalayan bir kitap.. Hani "içimi ısıttı" derler ya tam olarak bu. Daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor. İclal Aydını ilk defa okumama rağmen asla son olmayacağını anladım. Öyle sıcak ve akıcı bir anlatımı var ki kitabı elimden bırakmak istemedim. Kitabı okurken yer yer ağladım bazen çok güldüm bazen ay inanmıyorum diye çığlık attım. Kardeş denilen duyguyu bilmeyen internette orada burada altı çizili cümlelerle öğrenmeye çalışıp anladığını sanneden ben tam anlamıyla bu kitapla "Kardeş" "Kardeşlik" "Kardeş olabilmek" nedir nasıl bir duygudur hissettirdi. Hissettim. Herkesin hayatına dokunacak oralarda bir şeyleri bulacak tamir edecek bir kitap.. Kardeşlik bize verilen hediyedir. Bu kitabı bana hediye eden dostum bildiğim Kübram aslında benim bu hayatta ki hediyemmiş. Benim öykümdeki kız kardeşimmiş. Şiddetle herkesin hayatına anlam katacağını düşünüyorum gidin alın okuyun ve düşünün
Dönüş Derya ve Türkan..
Ayvalıkta yaşayan bir ailenin hikayesi . Vazgeçilemeyen aşk ,hastalıkla mücadele , aile birliği...
Gayet güzel , herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kitap olmuş. Gözümün dolmasına sebep olan bir çok bölüm oldu. Sürükleyici bir yapıt okurken okuyucuyu sıkmıyor . Sadece sonu sanki daha devam edecekmiş gibi geldi bana . Kesinlikle okumaya değer içleri ısıtan sımsıcak bir ailenin zorluklarla dolu yaşamı. Tavsiye eder herkese iyi okumalar dilerim .
Bir evi ev yapan, içindeki sesler ve yemek kokularıdır. Sesler azaldıkça, pişen yemekler de azalıyormuş meğer...
O sabah evden çıkarken anneme ebediyyen veda edeceğimi bilsem ona söylemeye çekindiğim her şeyi söylerdim...

Ama ben annem hep yaşayacak zannettim...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…

Kitabı okuyanlar 376 okur

 • ezgi
 • Gonca MENEKŞE
 • ayşe başak
 • Aylin Pınar
 • Gözdenur Çelik
 • Serkan Gültepe
 • İrem Selçuk
 • pelin
 • Büşra Olgun
 • Fatma serap

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%3.3
25-34 Yaş
%23.3
35-44 Yaş
%43.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.6 (83)
9
%19.4 (36)
8
%19.9 (37)
7
%7.5 (14)
6
%4.8 (9)
5
%3.8 (7)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları