Üç Kız Kardeş (Beni Bırakıp Gitme Bir Yere)

·
Okunma
·
Beğeni
·
34881
Gösterim
Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
10 Nisan 2020
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Üç Kız Kardeş
Üç Kız Kardeş
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…
372 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Uc kiz kardesin hayatlarinin anlatildigi bu kitapta ders alinacak o kadar cok sey varki. Aile bagi, hayvan sevgisi, kanserle mucadele, eski aşklarin guzelligi ve yureginize dokunacak pek cok konuyu iceriyor. Imrenerek okuyacaginiz cokta guzel bir aile, aglayarak bazi yerde de gulerek okudum kitabi. Okuyacak olanlara keyif vereceginden eminim. Tavsiye ederim
372 syf.
·Puan vermedi
#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.
372 syf.
·10 günde
Bence çok güzel bir Aile hikayesi...
Kardeşlik,Annelik,Babalık,evlatlık alma,Vefa,vicdan,Merhamet yeniden doğmak,Kanser iyiliğin ve inancın gücü..
Samimi bir anlatım ve sadelik.
Türkan, dönüş ve Deryayı tanımalı hayat hikayelerini okumalı ve hayatın nasıl iniş çıkışlarla dolu olduğunu tecrübe edinmelisiniz.Harika bir tecrübe olacak..
372 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Açıkçası İclal Aydın'ın kaleminden böyle güzel bir kitap okuyacağımı tahmin etmemiştim. Konusuna gelince; Türkan, Dönüş ve Derya isimli üç kız kardeş Ayvalık'ta çok mutlu bir çocukluk dönemi geçirirler. Daha sonra beklenmeyen olaylar nedeniyle her biri farklı bir yöne savrulur. Yıllar sonra sırlar gün yüzüne çıktığında hayatlarında çok şey değişecektir. Çok güzel bir kitap.
372 syf.
·Puan vermedi
Kitap okumaktan daha çok, kitabı yaşamayı seviyorum. Okurken yaşadığım kitaplardan biri de bu oldu. Bir konuya bağlı kalınmaması ve okurken tahmin edemediğin olayların gelişmesi beni kitaba çeken en büyük etmen. Özet geçmek istemiyorum. Kitabı bizzat okuyup yaşamanızı temenni ediyorum, zira ben kitaba kenetlenip nasıl yaşadıysam sonlarına doğru gözyaşlarıma hakim olamadım. Keyifli okumalar
372 syf.
Türkan, Dönüş ve Derya'nın, üç kız kardeşin hikayesi ve benim için Sadık baba ve Mesut'un aynı zamanda...

Bir anda sizi hikayenin içine alıp Ayvalık ve Cunda'da da dolaştıran, o eskinin hep özlediğimiz ilişkileri içerisinde soluk aldıran, yaşanmışlıklarla da içinizi inceden inceye burkan bir kitap olmakla birlikte, özellikle günlük rutinin bunalmışlığından kaçıp, sığınabileceğiniz bir liman aynı zamanda Üç Kız Kardeş.

Arkadaşlıktan çok kardeşlik yapan tüm kız kardeşlere ithaf edilmiş bu romanda, itiraf etmeliyim ki çok ağladım, ama hikaye öylesine içten, öylesine samimi ve öylesine bizden ki farklı bir sonuç beklenemezdi sanırım...

"Ayvalık'ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikayesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikayesi değil; neşeli günleri yad ede ede iyiliğe dönüşün hikayesi. İyileşmenin yolculuğu..."

Keyifli okumalar...
372 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Birçok yerinde ağlamamak için kendimi çok tuttum. Kitabi okurken yanımda hep birileri olduğu için kendimi tuttum. İyi ki tutmuşum yoksa çok ağlardım. Dram filmi asla izlemem, dram içeren kitap okumam, dramdan uzak duruyorum. Çünkü acı çok fazla ve dayanılmaz... Bu kitapta dram var ama iyi ki okumuşum. İyi ki bilmeden almışım, çok güzeldi. İçimi ısıttı, çok samimiydi. Neleri yanlış yaptığımı, kimleri ne için kırıp döktüğümü, en kıymetli olanların kimler neler olduğunu bir kez daha hatırlattı bana. Pişman olunan geçmiş zaman için neyi yapmamak gerek onu gösterdi. Hayatımın sonuna doğru anlayıp fark edeceğim şeyleri bu yaşımda gösterdi. Bu büyük bir sevinç ve edinim benim için. İclal Aydın'ın kalemini, içtenliğini, bizden biri sıradan biri olarak yazmasını çok hoş buldum. Kitabınızı çok sevdim İclal hanım. Bu söylediklerim size ulaşmasını, sizi mutlu etmesini çok isterdim. Çünkü ben çok mutlu oldum.
372 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İclal aydının okuduğum ilk kitabı ve bende ilk kitabından derin izler bıraktı. Çok güzel aile hayatı, ders almamız gereken bir sürü olaylar. Bu kitapda anne olmanın baba olmanın evlatlık edinmenin kanserle mücadelenin yardımseverliğin en sade ve samimi diliyle anlatımı çok etkiledi son sayfalarımı bitmesin diye sızlandığım dakikalar oldu gerçekten. Hayatın ne kadar inişli çıkışlı bir yol olduğunu hiç umulmadık aklınıza gelmiycek şeyler yaşanıp inanarak üstünden nasıl gelindiğini inancın gücünü görebiliceğiniz bir kitap gerçekten. Hayatın acı tecrübeleriyle karşılaşıcaksınız hepinize okumayı tavsiye ederim. İyi okumalar şimdiden..
372 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Türkan, koruyucu...
Dönüş, birbirlerine yeniden kavuşma..
Derya, onları bekleyen büyük hayat...

Üç kız kardeş.... Üç can... Hepsinin kendine göre iyi kötü bir yaşanmışlıkları oldu. Hayatın acımasız yollarında tabi ki darbeler aldılar. Nasil ki etle tırnak ayrılmaz, onlarda öyle sımsıkı sarıldılar. Yaralansalar bile zamanla ve sabırla birbirlerine merhem olup her zorluğu, acıyı, sıkıntıyı omuz omuza yendiler. Birbirlerine ilaç oldular.

İclal Aydın kızkardeşlerin çocukluklarını, okul zamanlarını, genç kız hallerini, aşklarını, evliliklerini, Dönüş'un ağzından yazmış. Okumaya başladığım andan bitirene kadar dolu dolu hayatımın içindeydiler. Anlatım dili her zaman ki gibi yine beni mest etti. Kulağımda hep İclal Aydın'ın o etkileyici ses tonu vardi. İlk bölümde taşlar yerine oturana kadar biraz bocaladım, ama sonradan öyle bir yerleştiler ki içimde kök saldılar. Ayvalikta baba evinde geçirdikleri günler, çok sevdikleri Mesut, Nezahat hala hepsi ayrı bir renkti. Kızlardan hangisinin hayatı beni etkiledi diye düşünüyorum da ayrım yapamıyorum. Ama şunu söylemeliyim üçüncü bölümde karşılaştığım sürpriz beni şok etti. Hiç tahmin etmediğim bir durumla karşılaştım. En sevdiğim ve zevkle okuduğum sayfalar aile sevgisinin ve birliğinin üstüne basa basa anlatıldığı satırlardı. Özellikle sevgi yoksunu Mesut'u kendi evlatları gibi sımsıkı sarılmaları gözlerimi yaşarttı.

Aile kavramının önemini, sevginin tüm yaraları sardığını, kuşaktan kuşağa aktarılarak kök salmasını çok güzel bir hikaye ile anlatan bu kitabı mutlaka okumalısınız. Ben hala etkisindeyim.
372 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Aslında kitap annemin.
Annem sever İclal Aydını çıkar çıkmaz aldı kitabı. Severek bir günde okudu. Anlata anlata biteremedi "sende oku kızım bak çok güzel çok beğeneceksin" ben o sırada başka bir kitap okuduğum için hiç üstünde durmadım. Ta ki annem elime tutuşturana kadar.
İclal Aydın'nın o kadar doğal bir anlatımı var ki sanki bende olayların içerisindeyim hayat dersi niteliğinde bir çok olay barındırıyor.
Sevgi, Aşk, Aile Olmak...
Şimdi bu kadar akıcı bir kitabı ben neden on yedi günde okudum. Olsun sonuçta okudum.
Bitirdiğim bir kitabın beni mutlu etmesi kadar güzel bir duygu yok bence...
372 syf.
İclal Aydın çocukluğumda hergün izlediğim, hayatı pozitif gören bir sunucuydu şimdi ise kendini çok geliştirmiş bir yazar. Ben onu izleye izleye neye inanırsam gerçek olacağına inanmıştım ama şimdi yaşayarak anladım ki yanıldığı bir nokta vardı inanmak istemek yetmiyordu kaderde ne varsa sadece o yaşanıyordu. İclal hanım hala hayatın çok güzel olduğuna inanıyor tüm zorluklara rağmen karakterlerin hepsinin kaderlerinde son nokta mutluluk herkes mutlu ve hayal ettikleri hayatları yaşıyorlar. Türkan, Dönüş ve Derya kardeşlerin içten huzurlu hayatlarını okuyacağınız kitabın konusu sevgi anafikri ise kaderin bize yaşattıkları ama kader=mutlu son mantığıyla tüm karakterler mutlu sona kavuşmuş bu kitabı kore dizisinin türkçe haliymiş gibi okudum çünkü kitap sonunda ben bitmedim yenisi çıkacak onu al ordada bu üç kardeşin çocuklarını okuyacaksın imajı veriyor yalnız ben seri kitapları ve dizileri sevmiyorum o yüzden beni bağışla İclal hanım süper romanından iki puanın gitti :)) keyifli okumalar.
372 syf.
·5/10
İclal Aydın'ın duygusallığı bana hep yapmacık gelmiştir. Kadındaki duygular içten değil. Öğrenilmiş duygular bunlar. Monte edilmiş. Kitap da aynı havada. Belli bir konu gelmiş aklına şu cümleyi şuraya koyalım bu cümleyi buraya koyalım tarzında ilerlemiş. Nesi bu kadar abartılıyor anlamadım. Tipik bir kasaba hikayesi şaşırtmıyor yeni bir anlatım dili yeni bir teknik sunmuyor. Kuru kuruya bir roman işte. Daha önce binlerce kez benzerlerinin kaleme alındığı olaylar silsilesi. Çok yakında ATV dizisi olarak ekranlarda görürüz bu hikayeyi 8. Bölümde de saçma sapan bir erken final yapar biter. Neden çünkü vasat.
Ama hayat bu değil mi zaten?
Bir aşağı, bir yukarı... İnişler, çıkışlar... Bir durmak, bir koşmak... Bir gülüş, bir düşüş...
Eski insanlar bir başkaydı.Hesapsızdı ilişkiler,dostluklar.Samimiyetle koşardı herkes bir birinin yardımına.Allah o adamcağızdan razı olsun.Yaşıyor sa ayağına taş değmesin, öldüyse Allah rahmet eylesin...
İclal Aydın
Sayfa 27 - Artemis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
10 Nisan 2020
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Üç Kız Kardeş
Üç Kız Kardeş
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…

Kitabı okuyanlar 3.003 okur

  • Tevhide ARILAR
  • Nurgül Altunbaş
  • Hicran Arslan
  • Nur
  • Kitap Sever Psikolog
  • Kitapkalbi
  • Esra Dinçbilek
  • Sibel Aksakal
  • Tolga Elmas
  • Yasemin Koncuk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%3.3
25-34 Yaş
%23.3
35-44 Yaş
%43.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (427)
9
%18.5 (190)
8
%21.3 (219)
7
%8.9 (91)
6
%4.5 (46)
5
%3.3 (34)
4
%0.9 (9)
3
%0.4 (4)
2
%0.3 (3)
1
%0.4 (4)

Kitabın sıralamaları