Üç Kız Kardeş (Beni Bırakıp Gitme Bir Yere)İclal Aydın

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.995
Gösterim
Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…
#iclalaydın ın bu kadar güzel roman yazacağı hiç aklıma gelmemişti. Ben onu hep şiirleriyle deneme yazılarıyla bilirdim. İnsanın gerçekten böylesi bi roman yazabilmesi için pişmesi gerekir ya, çok güzel olmuş.
Şimdi 17-18 yaşında birine okutsan anlayamayacağı, değer bilemeyeceği her satırda salya sümük ağladım. Ve çok ağlamaktan başım kazan gibi.
Okadar güzel bir aile hikayesi ki.
Saf sevgi deriz ya. Öylesi güzel sevginin getirilerini okudum ben.
Aile olmanın tüm yaraları sarmasını, gelen şerleri, gelecek güzel günlerin habercisi olarak kabul eden bir olguyla okudum.
Hani kışın rezervasyon yaparsın yazın gidersin ya tatile. Yaza kadar tatil parasını ödemiş olursun o rahatlıkla doya doy eğlenirsin ya. Onun gibi düşünmek lazım hayatta. Varsa bir müsibet, gelecek daha güzel haberlerin müjdeleyicisi olarak kabul edip benimsediğinde mutluluğun anahtarı aslında.
İnanmak, karşılıksız sevmek, sabır, şükür ve iyi niyet.
Dünya bu güzel duygular sayesinde dönüyor hala. .
.
Kesinlikle okuyun. Bir sayfasında illaki kendinizi bulacağınız sımsıcak bir romandı.
Türkan, koruyucu...
Dönüş, birbirlerine yeniden kavuşma..
Derya, onları bekleyen büyük hayat...

Üç kız kardeş.... Üç can... Hepsinin kendine göre iyi kötü bir yaşanmışlıkları oldu. Hayatın acımasız yollarında tabi ki darbeler aldılar. Nasil ki etle tırnak ayrılmaz, onlarda öyle sımsıkı sarıldılar. Yaralansalar bile zamanla ve sabırla birbirlerine merhem olup her zorluğu, acıyı, sıkıntıyı omuz omuza yendiler. Birbirlerine ilaç oldular.

İclal Aydın kızkardeşlerin çocukluklarını, okul zamanlarını, genç kız hallerini, aşklarını, evliliklerini, Dönüş'un ağzından yazmış. Okumaya başladığım andan bitirene kadar dolu dolu hayatımın içindeydiler. Anlatım dili her zaman ki gibi yine beni mest etti. Kulağımda hep İclal Aydın'ın o etkileyici ses tonu vardi. İlk bölümde taşlar yerine oturana kadar biraz bocaladım, ama sonradan öyle bir yerleştiler ki içimde kök saldılar. Ayvalikta baba evinde geçirdikleri günler, çok sevdikleri Mesut, Nezahat hala hepsi ayrı bir renkti. Kızlardan hangisinin hayatı beni etkiledi diye düşünüyorum da ayrım yapamıyorum. Ama şunu söylemeliyim üçüncü bölümde karşılaştığım sürpriz beni şok etti. Hiç tahmin etmediğim bir durumla karşılaştım. En sevdiğim ve zevkle okuduğum sayfalar aile sevgisinin ve birliğinin üstüne basa basa anlatıldığı satırlardı. Özellikle sevgi yoksunu Mesut'u kendi evlatları gibi sımsıkı sarılmaları gözlerimi yaşarttı.

Aile kavramının önemini, sevginin tüm yaraları sardığını, kuşaktan kuşağa aktarılarak kök salmasını çok güzel bir hikaye ile anlatan bu kitabı mutlaka okumalısınız. Ben hala etkisindeyim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.044 Oy)17.421 beğeni39.343 okunma2.090 alıntı164.675 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.120 Oy)10.781 beğeni26.464 okunma1.380 alıntı139.350 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.944 Oy)8.336 beğeni23.148 okunma1.124 alıntı112.359 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (4.825 Oy)5.396 beğeni14.150 okunma1.496 alıntı61.039 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (2.739 Oy)2.657 beğeni7.570 okunma684 alıntı33.114 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.197 Oy)8.110 beğeni23.888 okunma1.876 alıntı101.937 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.976 Oy)12.428 beğeni31.632 okunma2.739 alıntı132.022 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.555 Oy)5.089 beğeni14.979 okunma815 alıntı72.636 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.698 Oy)5.409 beğeni17.452 okunma797 alıntı91.099 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.391 Oy)3.228 beğeni10.231 okunma790 alıntı33.176 gösterim
Iclal Aydin; kalemine sağlık....Turkan-Dönüş-Derya 'nin hikayesi ve Ayvalik.....Okadar guzeldi ki,leziz,naif,herkes gibi, çok agladim....Biraz Dönüş vardi bende biraz da Derya.... Benim hala umudum var! Tavsiye ediyorum
Hayat Güzeldir diye başladım okumaya #İclalAydın ı ama şimdiye kadar okuduklarımdan en çok bunu sevdim ben...Hani böyle olur ya sanki okumuyor da yaşatıyordu bi filmin içinde gibi hissetim kendimi yazan eline düşleyen yüreğine sağlık...
#kitapyorumu
#Üçkızkardeş
#İclalAydın

3 kız kardeş, 3 hayat, 3 can....

Ayvalık’ta aynı evde yaşayan, aynı anda büyüyen, birlikte geçirilen çoçukluk zamanlarında birbirini tanıyamayan üç kız kardeş...

Türkan, Dönüş, Derya...

Evlatlarının üstüne titreyen, merhametli bir anne Nesrin öğretmen.
Kız babası olmanın kolay olmadığını bilen evlatlarını her daim seven baba Sadık bey...

Çarçur edilen zamanlarda tanıma şansı olmamıştı kardeşlerinin birbirlerini. Ta ki büyüyüp her acıyı birlikte göğüsleneye kadar.


Kardeş olmanın aile olmanın en güzel haliyle anlatılan harika bir eserdi. Her satırda duygu yoğunluğu, merhamet ve sevgi vardı. Çok beğenerek, elimden bırakmadan okuduğum şahane bir kitap

Tavsiyemdir mutlaka okuyun, okutturun...
Mesut kağıdı okumaya başladı :
"Ben Mesut Mutlu.Hep okumak istedim ama yapamadım.Kardeşlerimin okuduğunu görünce çok sevindim.Herkes okusun.Ben de okudum.Nesrin anneme teşekkür ederim ."
Allah'ım ne alkış kıyamet koptu bizim aileden.Defne gururla bize bakıyordu .
Başarmışlardı.
Dönüş Derya ve Türkan..
Ayvalıkta yaşayan bir ailenin hikayesi . Vazgeçilemeyen aşk ,hastalıkla mücadele , aile birliği...
Gayet güzel , herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kitap olmuş. Gözümün dolmasına sebep olan bir çok bölüm oldu. Sürükleyici bir yapıt okurken okuyucuyu sıkmıyor . Sadece sonu sanki daha devam edecekmiş gibi geldi bana . Kesinlikle okumaya değer içleri ısıtan sımsıcak bir ailenin zorluklarla dolu yaşamı. Tavsiye eder herkese iyi okumalar dilerim .
Okuduğum en sıcak en içten en gerçek sizi alıp sarmalayan bir kitap.. Hani "içimi ısıttı" derler ya tam olarak bu. Daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor. İclal Aydını ilk defa okumama rağmen asla son olmayacağını anladım. Öyle sıcak ve akıcı bir anlatımı var ki kitabı elimden bırakmak istemedim. Kitabı okurken yer yer ağladım bazen çok güldüm bazen ay inanmıyorum diye çığlık attım. Kardeş denilen duyguyu bilmeyen internette orada burada altı çizili cümlelerle öğrenmeye çalışıp anladığını sanneden ben tam anlamıyla bu kitapla "Kardeş" "Kardeşlik" "Kardeş olabilmek" nedir nasıl bir duygudur hissettirdi. Hissettim. Herkesin hayatına dokunacak oralarda bir şeyleri bulacak tamir edecek bir kitap.. Kardeşlik bize verilen hediyedir. Bu kitabı bana hediye eden dostum bildiğim Kübram aslında benim bu hayatta ki hediyemmiş. Benim öykümdeki kız kardeşimmiş. Şiddetle herkesin hayatına anlam katacağını düşünüyorum gidin alın okuyun ve düşünün
Spoi içerebilir.Üç kız kardeşin hayatı Ve yeğenleri Defne’nin yaşadıkları anlatılıyor.Defne Amerika’ya giderken uçakta,teyzesinin yazdığı günlüğü okur Ve bu günlükte üç kız kardeşin ve ailesinin yaşadıkları,mutsuz evlilikleri,boşanmalar Ve zorlukları,aşkları anlatılmakta.Keyifli okumalar.
Uzun zamandır yüreğime bu kadar dokunan bu kitap okumamıştım.Birbirine bağlı üç kız kardeşin Ayvalık'ta başlayan ve İstanbul 'da devam eden hikayelerini, hayallerini, yaşadıklarını, hayal kırıklıklarını,sevinçlerini, kayıplarını, sırlarını, bağlılıklarını yüreğimin derinliklerinde hissederek okudum resmen. Siz de Türkan , Dönüş ve Derya'nın hayatlarına @iclalaydin ın masalsı anlatımıyla dahil olmak istiyorsanız hiç beklemeyin hemen okuyun derim ... kalemin hiç bir zaman sönmesin sen hep yaz biz hep okuyalım ...yüreğine sağlık ...
Üç kız kardeş ne kadar da güzel anlatılmış bir aile hikayesi. Birbirine kenetlenmiş insanlar. Yazar olmak isteyen Dönüş yazdığı defterle bütün hayatını anlatır. Anlatır ama herşey sadece kendi bildiği gibi değildir. Okudukça okuyasınız geliyor. Sanki gerçek bir günlüğü almışta okuyormuşsunuz gibi. Hayaller hayatlar birliktelikler çok güzel anlatılmış. Kitabın içersinde her türlü sevgiyi bulabilirsiniz. Ve sadece kan bağı olması gerekmediğinin karşındakini sevmek için. Otizimli mesut masumluğun en güzeli. İclal aydının kendisini de naifliğini de çok severdim. Bu kitapla daha çok sevmeye başladım.
Her bölümde farklı bir durum ile karşılaşığın,ilk okumaya başladığında olaylar ne kadar özet geçilmiş diye düşünüp ama ilerleyen sayfalarda ne kadar detaylar olduğunu anlayınca şaşırdığın,her olayın her insan için nasıl bir bakış açısı oldugunun farkına vardığın harika okunası bir kitap.
Bir evi ev yapan, içindeki sesler ve yemek kokularıdır. Sesler azaldıkça, pişen yemekler de azalıyormuş meğer...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Kız Kardeş
Alt başlık:
Beni Bırakıp Gitme Bir Yere
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
372
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053043249
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu.

Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…

Kitabı okuyanlar 248 okur

 • Merve CESUR
 • Kerem Karaman
 • Gizem Danış
 • Enivre
 • Fatma Nur Küçük
 • Hülya Karaca
 • Selda Köybaşı
 • Selma Nair
 • Fatma Nur Tatlı
 • Emin’e Dilik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%3.3
25-34 Yaş
%23.3
35-44 Yaş
%43.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.9
Erkek
%5.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (64)
9
%18.8 (24)
8
%21.1 (27)
7
%5.5 (7)
6
%3.9 (5)
5
%0.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları