Üç Köşeli Şapka

8,8/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
483 gösterim
.Üç Köşeli Şapka, yayınlandıktan kısa bir süre sonra İspanyol edebiyatının baş yapıtları arasına girerek, Don Kişot'tan sonra en çok okunan roman oldu.

Alarcon bu romanında, keskin bir gözlem yeteneği ile insanoğlunun değişik ruh hallerinin kimyasını çözümler. Alçaklığın yanında yüce gönüllülüğe, iyiliğin yanında kötülüğe işaret ederek, bütün bu karşıt özelliklerin bir insanda nasıl bir arada bulunabileceğini ironik bir dille anlatır. Bu nedenle Borges P. Antonio Alarcon'u "İnsanlık hallerinin üzerine tutulmuş bir mercek" olarak tanımlar.

Alarcon, kahramanlarına yargı ve kınamadan uzak, babacan bir gülümsemeyle bakar ve dilinin lirik yapısı nedeniyle kendisine verilen İspanya'nın Sahakespeare'i ünvanını gerçekten hak eder.

Hemen hemen bütün dünya dillere çevrilen Üç Köşeli Şapka, 1919 yılında aynı isimle Londra'da sergilenen ve büyük bir başarı kazanan Manuel de Falla'nın bale suitine ilham kaynağı olmuştur. Hugo Wolf, bu kitaptan ilham alarak bir opera yazmıştır. Aynı zamanda Pablo Picasso Üç Köşeli Şapka'dan esinlenerek resimler yapmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789758989072
 • Yayınevi:
  Yerdeniz Yayınları
 • Kitabın Türü:
İgnore 
27 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap güzel mi güzel Fransquita ile kamburlu, çirkin mi çirkin Yaşlı (değirmenci)Lucas'ın başlarından geçenleri anlatıyor. Peki bu güzel Fransquita nasıl Lucasla evlenmiş. Lucas ne kadar çirkinse o kadar da tatlı dilli ve zeki bir adam. Fransquitaya aşık olup onu elde etmek için Lucas ile Fransquitaya karşı planlar kuran Don Eugenio'nun başına gelenler, yanlış anlamalar, derken kitap bitiyor. Yazar kendini dinletiyor. Dinletiyor diyorum çünkü öyle cümleler kuruyor ki (Biz onlardan hızlı davranalım ve gelin önlerinden geçip gidelim, nasıl olsa herkesten daha hızlı yürümek bizim elimizde. yazarın farklı mekanlardaki olaylar arası geçiş yaparken kullandığı cümlelerden biri-)sanki okumuyorsunuz da yanınızda biri size anlatıyor. Bu kitabı daha akıcı kılıyor. Okumayı düşünenlere şimdiden iyi okumalar.